Helly Hansen » Sportland

sportlandmagazine.com

Helly Hanseni ajalugu algas 1877. aastal, kui norra laevakapten Helly Juell Hansen hakkas pärast merel veedetud aastaid koos oma naisega tootma linaõlis immutatud linasest kangast jakke, pükse, kalurimütse ja presentkatteid. Nad tabasid otse naelapea pihta, sest just nimelt senisest veekindlamaid materjale oli turg pikisilmi oodanud. Esimese viie aastaga õnnestus Hansenitel müüa ligikaudu 10 000 toodet.

Suur läbilöök

Rahvusvaheline edu hakkas koitma 1878. aastal Pariisi maailmanäitusel, kus Helly Hansen pälvis oma suurepäraste toodete eest tunnustava diplomi. Pärast seda alustas firma kaupade tootmist ekspordiks. 20. sajandil saabusid mitmed läbimurded tootearenduses. Need viisid avastuseni, mida tänapäeval tunneme nn kolmekihilise süsteemi all. 1949. aastal asendas Helox (õhuke PVC-materjal, mida õmmeldi veekindlatele jakkidele) õliriide ja temast sai kohustuslik kaitseriietus outdoor-kasutusse. Kiirest menust andis tunnistust 30 000 uudse jaki tootmine kuus.

1960. aastatest tänapäevani
– 1961. aastal leiutati algupärane fliis ehk fibrepile ja seda on täiendatud juba pea 50 aasta jooksul. See uus isolatsioonikiht oli soe, kerge ja kiiresti kuivav ning sobis ideaalselt rõivaste pealmise kangakihi alla. Külmas kliimas rasket füüsilist tööd tegevad inimesed võtsid toote kohe omaks, kuna see kaitses kerge vihma eest ja püsis äärmiselt vastupidavana pärast tihedat pesemist.
– 1970. aastatel arendati välja “imematerjal” Lifa. Imeline kiud, mida materjalis kasutati, hoidis naha kuivana ning surus niiskuse läbi kanga järgmisesse rõivakihti. Lifa uuem põlvkond on tänapäevani Helly Hanseni pesu alustala.
– 1980. aastal toodi turule Helly Tech tehnoloogia, mis oli ühtaegu veekindel ja hingav. Aktiivselt õues tegutsedes võis nüüd oodata, et riietus töötab koos kandjaga ja mitte tema vastu. Hingavate, veekindlate jakkide areng on olnud põhjapanev tervele outdoor-tööstusharule.

Helly Juelli Hanseni pärand on siiani ettevõtte nurgakiviks. Tänapäeval kasutavad Helly Hanseni tooteid maailmaklassi purjetajad, suusatajad ja seiklejad, kes tegutsevad loodusjõudude meelevallas ning nõuavad täielikku kaitset ja täiuslikku sooritust ka siis, kui tingimused on kõige äärmuslikumad.