Mida jooksujalatsite valikul silmas pidada ja kuidas endale õiged leida? | Sportland Magazine

Jaga „Mida jooksujalatsite valikul silmas pidada ja kuidas endale õiged leida?“

Mida jooksujalatsite valikul silmas pidada ja kuidas endale õiged leida?

Sportland Ülemiste klienditeenindaja Marti Medar on üks parimaid oma ala asjatundjaid Eestis. Tegeledes igapäevaselt nii jooksutossude müügi kui ka jooksutreeningutega, on ta omal nahal kümneid ja kümneid tosse järele proovinud ning alati kursis jooksujalatseid puudutavate innovatsioonidega. Ta räägib õigete tossude valimisest lähemalt.

Kuidas hakata endale jooksutosse valima?

Poes küsin esimese asjana kliendi jooksukogemuse ja varasemate jooksutossude kohta. Väga hea oleks viimased jooksutossud kauplusesse tulles kaasa võtta, et nende plusse ja miinuseid analüüsida. Jooksujalats peab olema jalas mugav ja juba sellel põhjusel uurin kindlasti varasemate tossude kohta, et aru saada näiteks kitsa või laia liistu eelistustest, sobivast toestustest jne. Nendele teadmistele tuginedes on lihtsam ka uut paari leida.

Asjatundja on kaupluses alati abiks, kuid iga algaja võib tosse ostma minnes võtta kaasa ka mõne tuttava jooksusõbra, kes on omal nahal erinevaid jalatseid järele proovinud ja oskab seeläbi esimesi soovitusi anda, sest poes võib esimesel korral pilt silme ees päris kirjuks minna.

Marti Medar
Marti Medar

Puust ja punaseks, miks peab üldse jooksma spetsiaalse jooksutossuga?

Jooksutossud on disainitud spetsiaalselt jooksmiseks ning välja töötatud just jooksjate vajadusi silmas pidades. Jooksujalatsid pakuvad optimaalset tuge ja mugavust, tagavad stabiilsuse, kaitsevad jalgu põrutuse eest ning vähendavad vigastuste riski.

Ideaalis võiks kodus olla mitu paari jooksujalatseid erinevateks eesmärkideks, siis on iga tossupaari eluiga pikem ning ka jalad ei saa haiget. Tossud peavad samuti puhkama nagu meie jalad, siis nad täidavad oma eesmärki paremini.

Kui võrrelda trennitossu võistlustossuga, siis lihtsalt öeldes võistlusteks mõeldud kergema ja vetruvama tossuga joostakse mööda kindlat trajektoori. Treeningul me hüppame ja liigume nii otse, edasi-tagasi kui ka kõrvale. Võistlustoss võib treeningul hakata jalale haiget tegema ja ka nende pealmised materjalid pole nii vastupidavad. Treeningul ei anna võistlustoss ka mingit vau-efekti.

Annan alati kaasa ka soovituse võimalusel vältida tossude pesemist pesumasinas, sest seda tehes kaotavad nad ajapikku oma õige kuju ja vormi. Suuremast sopast ja mustusest saab tossud puhtaks, kui need lihtsa švammi või lapiga üle käia.

Enamik harrastajaid jooksevad väga erineval pinnasel. Kas on ka universaalseid tosse, mis igale poole sobivad?

Kui üldiselt jagatakse jooksujalatsid asfaldi- ja maastikutossudeks, siis leidub ka universaalseid mudeleid, mis sobivad nendele, kes tegelevad jooksmisega umbes kord nädalas ning ei jookse väga pikki distantse. Näiteks viimaste Nike maastikutossude mustrid on veidi leebemad kui varem, need ei ole nii sügavad ning nendega kannatab teoorias ka asfaldil joosta ilma neid väga lõhkumata.

Ideaalis võiks aga maastikul ja asfaldil jooksmiseks olla eri tossupaar. Maastikul jooksmiseks võiks olla ikka kerge mustriga tossud, millega on lihtsam joosta pehmemal pinnasel ning liivasel-mudasel-porisel maastikul. Maastikujooksutossude pealiskiht ei lase läbi igasugust sodi, mis metsas joostes rajale jääb ning nii ei hakka tossud hõõruma.

Maanteejooksuks mõeldud jalatsid on põrutuskindla (responsive) vahetallaga, et jooksusamm oleks sujuv ja pehme. Asfaldil jooksmiseks valmistatud tossud on ka kergema pealispinnaga ja hingavamad, sest eeldatakse, et sa ei lähe nendega kuskilt sopast ja porist läbi.

Millist tossu soovitad algajale, kes tahab nädalas paar korda kergliiklusteel joosta ja mõnel rahvajooksul osaleda?

Kõige hinnasõbralikum on ilmselt Nike Revolution 6, mis on muutunud ajaga pehmemaks ja vastupidavamaks. Samuti võiks soovitada adidas Duramo 10 jooksujalatseid. Mõlemad nimetatud tossud sobivad inimestele, kes soovivad jalga saada lihtsalt tosse, millega jooksmisega alustada. Inimene peab ise muidugi aru saama, kas toss on jalas mugav ja midagi ei häiri. Meie kauplustes saab natukene ringi ka joosta ja seeläbi jalatsite istuvust proovida.

Kuidas sina ise oled endale sobivad tossud välja valinud?

Mõned eelistused tekkisid nooruses, kui poes polnud veel suurt valikut ning klubist midagi lihtsalt anti ja saime erinevaid marke jalga proovida. Kuna aastate jooksul olen saanud nii paljude tossudega joosta, siis iga uut paari jalga pannes, on mul kohe selge, kas see minu jalas töötab või mitte.

Vaatan alati pehmendust, liistu ning kindlasti ka seda, et toss jalas ei loksuks. Hinda vaatan muidugi ka. Mida kallim toss, seda rohkem on tehnoloogiat ja pehmendust pandud. Minu maratonitoss on vabaaja tossust pool numbrit suurem, aga minust toekamatel inimestel võiks see olla ka kuni üks number suurem. Pika jooksu ajal jalad paisuvad ja peavad tossu sisse ära mahtuma nii, et ka küüntele liiga ei teeks.

Räägime sokkidest ka. Mis on jooksusokkides teistmoodi kui tavalistes?

Sokkide valik on väga suur ning iga jooksja leiab endale sobiva paari ülimadalatest sokkidest kuni pikkade põlvikuteni. On olemas eraldi ka näiteks kuuma ilma jooksusokid, mis sobivad hästi nii meie suvel kui lõunapoolseid maratone joostes.

Jooksusokkidel on spetsiaalselt tugevdatud kanna- ja varbaosa, et kaitsta jalgu villide eest. Jooksusokid on hingavamad, uute kompressioonsokkidega eritub ka vähem higilõhna. Paljudele ei sobi põlvikud ja säärised, sest need võivad veresooned kinni pressida, samas külma ilmaga soovitan neid kasutada, et hoida lihaseid soojas ja vältida krampe.

Populaarsed jooksutossude mudelid

Iga jooksusõber leiab Sportlandi kaupluses jooksutosse proovides kindlasti omale sobivad. Toome siinkohal esile mõned Marti soovitatud mudelid, mille hulgast valimist alustada võiks.

Nike Pegasus 40

Nike Pegasus 40

Nike Pegasuse perekonna uus liige Pegasus 40 on globaalselt järjest rohkem ja rohkem populaarsust võitmas. Võrreldes varasemate mudelitega, on valusamatale kohtadele, näiteks pöia alla, lisatud veel rohkem toestust. Tänu kergusele ja põrutuskindlusele, sobivad need tossud harrastajatele igapäevaseks treeninguks asfaldil. Olgu tegu sörgi, tempojooksu või ka lõikudega, need jooksujalatsid on väga mugavad. Karbonplaate ja muid peenemaid materjale pole lisatud, aga oma universaalsuse ja kerguse tõttu, sobivad need harrastajale ka võistlemiseks.

Nike ZoomX Invincible Run Flyknit 3

Ettekujutuse saamiseks võiks seda võrrelda adidas Ultra Boost jooksutossuga. Ääretult pehmed ja hästipõrkavad, millega on lausa lust asfaldil joosta. Sobivad hästi pärast rasket trenni taastava jooksu tegemiseks, et jalg saaks puhata. Samuti sobivad need hästi raskema kaaluga inimese jaoks. Seda tossupaari iseloomustab ka lai liist.

Nike Juniper Trail

Juniper Trail

Neid maastikujooksutosse iseloomustab kergem kaal võrreldes näiteks Nike lipulaeva Pegasus Trail tossudega. Juniper Trail tossud on ka hinna poolest soodsamad. Võrreldes sama seeria esimese mudeliga on uus mudel muutunud palju vastupidavamaks, samuti on taldade all sügavam muster. Väga hea hinna ja kvaliteedi suhtega tossud.

New Balance Fuelcell Supercomp trainer

Uued New Balance Fuelcell Supercomp trainer tossud on sama universaalsed kui Nike Pegasus. Nendesse tossudesse on lisatud ka karbonplaat Seega sobivad need väga hästi võistlusteks, aga ka pikkade treeningute ja tempojooksude jaoks. Ääretult pehmed ja mugavad jooksujalatsid.

Valik on lai

Lisaks ülaltoodud mudelitele, leiab Sportlandi kauplustest ka adidase maanteejooksutosse ning Salomoni maastikujooksutosse. Viimasel hooajal on Salomon üllatanud innovatsioonidega ning paljude tossude tallad on täitsa ilma mustrita, mistõttu sobivad väga hästi ka asfaldil jooksmiseks.

Vaata jooksutossude valikut Sportlandi e-poest või külasta Sportlandi kauplusi.

Tekst: Kärt Radik

Fotod: Sportland Eesti / tootjad

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Kunnar Karu: võtsin Mount Everestile kaasa kogu oma 20 aasta mägironimise kogemused

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus