Mida silmas pidada talvistel jooksutreeningutel? | Sportland Magazine

Jaga „Mida silmas pidada talvistel jooksutreeningutel?“

Mida silmas pidada talvistel jooksutreeningutel?

Regulaarne väljas liikumine võiks olla aastaringne tegevus, kuid paljud inimesed lõpetavad selle esimese külma ilma saabudes. Tegelikult teeb värske õhk alati head ning õige varustus ei lase ka miinuskraadidel trenni takistada. Sportland Ülemiste klienditeenindajad Marti Medar ja Risto Pirnpuu annavad nõu, mida talvel jooksutrenni tehes silmas pidada.

Kindel on see, et kui sulle meeldib jooksutrenn, siis saad sellega tegeleda aasta läbi, sest tänapäeval on kõige jaoks olemas vastavad vahendid ning isegi pisikesed detailid nagu õige maastiku valimine või jooksutehnika läbimõtlemine, aitavad talvistes oludes probleemideta liikuda.

Marti ja Risto töötavad Sportland Ülemiste poes klienditeenindajatena ning see on andnud neile laiad teadmised õigest varustusest. Teisalt on mõlemad noormehed ise suured spordisõbrad, kes teevad trenni aastaringselt ning oskavad jagada häid soovitusi.

„Talvisel ajal võiks joosta seetõttu, et hoida jooksmise ja liikumise harjumust tugevana,“ ütleb, Marti, kelle arvates on järjepidevus kõige võti. „Mulle meeldib aastaringselt joosta, sest see aitab mõtted mujale viia. Saan jooksmise ajal oma peas tegeleda erinevate teemadega ja värskes õhus end turgutada,“ lisab ta.

Vali õige riietus

Talvisel ajal mängib suurt rolli riietus, mis peaks olema läbimõeldud, et hoida ka külma ilmaga keha soojas. Kõige tähtsam märksõna on kihiline riietumine. Esimeseks on aluskiht, mille eesmärk on kehalt niiskus ära juhtida. Teisena tuleb sooja hoidev kiht, milleks sobib hästi fliis ning kõige peal asetseb kaitsekiht tuule- või kilejope näol, mille funktsioon on kaitsta keha tuule eest ja kõige eest, mis taevast alla sajab. „Kihiline riietumine aitab soojust reguleerida ehk juhul, kui Eesti ilm peaks vingerpussi viskama ning -2 muutub näiteks +4-ks kraadiks, siis tänu võimalusele kihte eemaldada, saab säilitada optimaalse kehatemperatuuri,” selgitab Risto.

Talvine jooksutrenn

Samuti on oluline osa riietusest kindad, torusall ja peakate, milleks sobib müts või soe peapael. „Kinnaste ja mütsiga on kõige mugavam enda kehatemperatuuri mõjutada – liiga soe, siis kindad käest ja müts peast ning jahtumine toimub loetud minutitega,“ lausub Risto. Ta lisab, et võib ka kasutada kahte paari kindaid, millest ühed on paksemad ning teised õhemad. „Kihilise riietumise põhitõde on see, et kihtide vahele jääb vaba ruum, kuhu talletub kehalt eralduv soojus,“ ütleb noormees kokkuvõtvalt.

Talvine jooksutrennArvestada tuleb libedaga pinnasega

Talvel võivad teeolud olla ettearvamatud ning pidevalt muutuda, seega tuleb külmal ajal paratamatult arvestada sellega, et pinnas võib olla libe. Nii mängib olulist rolli õige jalanõu ning sokkide valik. Libedaga jooksmiseks on olemas spetsiaalsed maastikutossud, mille all on naelad. Tavalise jooksutossuga saavad jalad lumistes ja lörtsistes oludes ka kiiresti märjaks.

„Ideaalsed on jalanõud, millel on niiskuskindel pealismaterjal. Soovituslik on kanda sooje ja pikema säärega sokke, et vältida kõõluste põletikku,“ selgitab Risto.

Marti soovitab olenemata aastaajast asfaldi peal mitte joosta, kuna see põrutab jalgu ning võib hiljem hakata põlvedele mõjuma. Pehmemal ning lumisemal pinnasel on ka väiksem oht libisemiseks. „Soovitan metsas jooksmist või kui sellist võimalust pole, siis mina kasutan kergliiklustee kõrval asuvat kruusateed,“ lausub ta.

Risto nõustub, et pehmem pinnas summutab rasket jooksusammu, mistõttu saab keha vähem koormust. „Kui tegeleda jooksmisega linnas, tuleks leida pehme tallaga jooksutossud, mis pakuks piisavalt põrutuskindlust. Karmimal maastikul tuleks valida tossud, millel on vastupidav pealismaterjal ning hea haarduvusega tald,“ annab ta nõu.

Talvine jooksutrennTervis ennekõike

Kuna meie ilmad võivad olla väga muutlikud, peab alati jälgima konkreetse päeva ilma ning lähtuma tervise heaolust. Kindlasti saab suvel joosta pikemat distantsi ning väljas valitsev temperatuur ei mängi nii suurt rolli, talvel seevastu on väga oluline neid aspekte silmas pidada.

„Enda kogemusest ütlen nii – pigem külmem kraad, aga tuulevaba ilm kui veidi soojem ilm koos korraliku tuulega. Joostes saab keha ja nahk soojaks ning salakaval tuuleiil võib tulla eikuskilt,” annab Marti nõu ning nendib, et väga hullu pakasega tasuks siiski sisetreening teha.

Marti soovitab valida distantsi vastavalt enda vastupidavusele. „Üldjuhul tehakse nii, et joostakse rahulikult „mahtu“ ning kui hea põhi on all, siis sinna peale hakatakse tasa ja targu tegema kõrgema intensiivsusega treeninguid,“ ütleb ta. Igal aastaajal tuleb arvestada eelkõige enda keha eripäraga. Oma jooksutehnikat ta ise eri aastaaegadel otseselt ei muuda, kuid toob välja, et peamine rõhk on ökonoomsusel. „Tasub teha erinevaid jooksuharjutusi, mis aitavad muuta kätetööd sujuvamaks ning sammu ökonoomsemaks,“ soovitab ta, sest nii on ka lumisel või jäisel pinnasel lihtsam liikuda.

Tee ennast nähtavaks

Talveperioodil on meie maal vähe valget aega ning seetõttu peab tihti jooksma minema pimedas. Seetõttu tuleb silmas pidada, et oleksid ka pimedas hästi nähtav nii autojuhtide kui ka teiste kaasliiklejate jaoks. „Talvel tuleb sõna otseses mõttes OLLA SÄRAV!“ ütleb Marti. Nii enda kui ka autojuhi vaatenurgast on see väga oluline, kuna mõlemad tahavad õnnelikult ja tervelt koju jõuda. „Kui riietus on valdavalt tumedam, siis helkur ei võta tükki küljest ja väiksemgi ere tuluke võib muuta palju. Võimalusel võiks jooksud muidugi ära teha valges,“ arvab noormees. Risto soovitab jooksuradasid valides aga pigem hoiduda autoteedest ning liikuda pargis või metsas, mis juba eos ennetaks ohtlikke olukordi.

Õnneks on juba enamik spordiriideid disainitud helkurelementidega, et muuta sportijad nähtavaks. „Jooksuretuusidel on alati helkurribad ning kilejopedel helkurelemendid. Samuti aitavad nähtavam olla heledates toonides sporditossud,” ütleb Risto. „Kõik lisahelkurid on rangelt soovituslikud,“ sõnavad noormehed justkui ühest suust.

Tekst: Kaisa Kiriland

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Sind ootab imeline aastavahetuse pidu Pädaste mõisas - Curling into 20’s!

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus