Talvised jooksutrennid – millised tossud valida ja mida trenni tehes silmas pidada? | Sportland Magazine

Jaga „Talvised jooksutrennid – millised tossud valida ja mida trenni tehes silmas pidada?“

Talvised jooksutrennid – millised tossud valida ja mida trenni tehes silmas pidada?

Korvpallijooksjana tuntud Sportland Ülemiste klienditeenindaja Marti Medar tõi Tallinna maratonil Guinnessi rekordi tagasi Eestisse, läbides 42 km distantsi ajaga 3:36:36, samal ajal kahte korvpalli põrgatades.

Selline aeg eeldab mõistagi pidevat jooksutreeningut ning enda vormis hoidmist. Seetõttu on just Marti õige inimene, kellelt küsida talvise jooksutreeningu ja varustuse valimise kohta.

Miks peaks talvel üldse väljas jooksma?

Talvise perioodi märksõnaks on joosta rahulikult mahtu. Õues jooksmine on eelkõige kasulik värske õhu pärast. Sees võib ka joosta, aga ajapikku muutub see sõna otseses mõttes tüütuks. Õues tuleb lihtsalt hoolikalt ilma ning maapinda jälgida ning kui varustus on korralik, saab iga ilmaga õues jooksutrenni teha.

Milliste jalanõudega talvel väljas joosta?

Talvisest valikust soovitan Nike Shield valikust Air Zoom Pegasus 38 Shield ja Nike React Miler 2 Shield jooksutosse. Nende iseloomustamiseks võib lihtsustatult öelda, et paari tavatossu mudeli järgi on talvisele versioonile lisatud vetthülgav pealiskiht, et kaitsta jalanõusid igasuguse vee ja niiskuse eest ning hoida jalgu sooja ja kuivana. Lisaks on see toss hingav. Sügavat mustrit tall all küll ei ole, aga siledal pinnal saab sellega väga hästi joosta.

React Miler 2 Shield
React Miler 2 Shield

Pehmel pinnasel jooksmiseks soovitan Nike Pegasus Trail mudelit (versioon 2. ja 3.), mille taldade all on väike muster. Gore-tex kaitseb pealmise kihi abil lume ja vee eest. Jalad on kuivas, saavad hingata ega muutu niiskeks. Selle tossuga saab vahel ka asfaldil joosta. See mudel on säilitanud Nike kõige populaarsema Pegasus sarja tossude pehmuse, kuid kõik vajalikud talvised komponendid on juurde lisatud.

Pegasus Trail 3 GTX.
Pegasus Trail 3 GTX

Adidase valikust sobib praeguse ilmaga jooksmiseks näiteks Solar Glide GTX, mille puhul tavalisele trennitossule on lisatud gore-tex pealmine kiht. Hülgab vett, hingab, hoiab jalad soojas.

Pehmetel pinnastel ja metsateedel jooksmiseks sobivad erinevad The North Face’i ja Salomoni tossud. Salomonil on olemas tossud iga pinnase ja konkreetselt ka jää peal jooksmiseks, nagu näiteks gore-tex kihiga Salomon Spikecross mudel.

Üldises plaanis kaitsevad trail run maastikutossud libeduse eest, kui kiirus on suur ning teeolud muutlikud. Samuti kaitsevad spetsiaalsed maastikutossud jalgu niiskuse eest.

Räägime sokkidest ka, sest nende valik on poes samuti väga kirju.

Mina soovitan CEP tooteid. Kvaliteetne Saksa bränd, mis pakub kompressioontooteid. Mulle meeldib, et nende sokid on vastupidavad ja  hingavad. Ilma naljata, nad ei tekita ebameeldivat lõhna, kui trenn just väga pikk ei juhtu olema. Kui isegi jalg peaks märjaks saama, kuivab ta kiiremini ära, kui üks „tavaline“ sokk. CEP pakub ka kvaliteetseid sääriseid ja põlvikuid, mida saab külma ilmaga kasutada taastumise kiirendamiseks ja toonuse hoidmiseks.

On ka olemas erinevad universaalsed sokid sisetingimustes treenimiseks, aga õues külmaga soovitan küll kompressioontooteid. Ka suusabrändid Helly Hansen ja Craft pakuvad kvaliteetseid sokke.

Milliseid soovitusi veel riietumiseks annad?

Marti
Marti on kindel, et paljapäi talvel joosta ei tasu

Kinnaste valik on näiteks Nike’l väga lai iga ilma jaoks. Ise teen otsuse vahetult enne väljaminekut. Oluline on silmas pidada, et talvel jooksma minnes peab olema alguses kerge külmatunne. Kui seistes on soe, siis joostes hakkab keha liialt higistama ja energiavarud kaovad sellevõrra kiiremini. Samuti tekib kiiremini vedelikupuudus.

Lisaks kasutan erinevaid buffe, õhemaid ja fliisiga. Väga oluline on, et pea ja käed oleksid kaetud. Kui pea või käed hakkavad külmetama, siis tungib see igale poole.

Kas ja kui suures mahus on talvel mõttekas jooksmine asendada hoopis suusatamisega?

Kellele suusatamine meeldib, ühendab tõepoolest jooksmise suusatamisega, sest talvel on fookus rahulikul tiksumisel. Mõlemad alad parandavad üldist aeroobset vastupidavust ja annavad põhja, mille peale ehitada kiiremaid treeninguid, et võistlema minna.

Kellele sobib näiteks ujumine, siis vee all kopsumahu treenimine ei ole ka halb. Kui keegi on end suurte jooksu- ja suusamahtudega kinni treeninud, siis bassein võib olla hea vaheldus ning sealt võib n-ö jokkeri välja tõmmata.

Kas sa lähed jooksma, kui tunned end kasvõi natukene kehvasti?

Teatud sorti nohu on mul kogu aeg olnud ning kerge nohuga joostes ei juhtu midagi hullu. Kui aga tunnen end jõuetu ja haigena, ei näe ma treeningul mõtet. Ma ei soovita halva enesetundega trenni minna, sest see kurnab kogu keha ja taastumine võtab veel rohkem aega. Tuleb haigust ravida ja puhata. Talvel katsun sooja jooki tarbida, teed juua. Eks mõnikord on külma ilmaga ikka raske jooksma minna, aga tagasi jõudes, on hea tunne, et trenn sai tehtud ja õnnehormoon sees.

Marti
Martile meeldib joosta iga ilmaga

Kuidas sinu treeningud hetkel välja näevad?

Pärast võistlushooaega puhkasin natukene. Hetkel on rõhk mahul ning vundamentaalse põhja ladumisel. Kuu või poolteist enne võistlusi alustan juba kiirustreeningutega. Kiirustreeninguid võib muidugi alati näpuotsaga teha, et keha harjuks äkilise pingutustega.

Kas sa hallis hetkel üldse ei treeni?

Hetkel mitte. Aga varsti, kui maht käes, on plaanis ka halli minna kiirustreeninguid tegema. Noorteklassides keskendusin rohkem sisehallis treenimisele, sest pidin võistlema lühematel jooksualadel, kus olid ka medališansid. Hetkel on minu jaoks oluline püsida talvel terve, täita mahuplaan ning minna kevadel hea tundega võistlema.

Kui oluline on sinu jaoks üldkehaliste treeningute osakaal?

See sõltub iga inimese sportlikust taustast, kehakaalust, harjumustest. Mõne jaoks on oluline kangitrenn, teise jaoks keharaskusega harjutused. ÜKE on tähtis keharühi hoidmise ja nõrkade lihasgruppide treenimise pärast. Jooksus ei tohi kehaasend laguneda, siis laguneb kogu tehnika koost. Üldkehaline ettevalmistus on oluline, aga üle ma ei pinguta.

Millised on sinu isiklikud eesmärgid?

Guinnessi rekordid pole tegelikult kõige tähtsamad. Olen alles 25-aastane ning eesmärgiks on areneda nii poolmaratonis kui ka maratonis. Minu poolmaratoni rekord 1.12 lubab treener Urmas Randma sõnul eeldada maratoni lõppaega alla 2.40, aga maraton ei ole nii lihtne kui matemaatika. Igal juhul püüan oma piire nihutada.

Tekst: Kärt Radik

Fotod: Sportland / erakogu / Nike

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

2022. aasta spordisündmused, millelt ei saa puududa

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus