Kevadel tippspordiga lõpparve teinud laskesuusataja Kalev Ermits õpetab inimesi oma kehale ja selle arendamisele mõtestatult lähenema. Personaaltreeneri ameti poole võttis mees suuna väga teadlikult juba mõned aastad tagasi.
Üllatusi on tal selle põgusal teekonnal tulnud kogeda juba omajagu. „Nii mõnelgi juhul olen näinud, et inimestel puudub oskus keha kui tööriista liikumise jaoks kasutada. Kehakultuur on olematu! Kuna ma olen ise kogu aeg spordi sees olnud, siis oli selline olukord alguses vägagi jahmatav,“ tõdeb Kalev.
„Minu juurde on jõudnud täisealised inimesed, kes ei ole kehaliselt mitte midagi teinud, ei oskagi teha ning neil puudub liigutusvilumus. Esimese asjana tuleb sellisel juhul hakata närvisüsteemi n-ö õpetama, et liigutused üles leida ja paika saada. Läheb natuke aega, enne kui saame hakata lihasmassi kasvatama,“ ütleb ta.
Elumuutev kogemus Soomes
Elvas põhikooli lõpetanud ja Otepääl Audentese Spordikooli filiaalis laskesuusaeriala kõrval keskhariduse saanud Kalev leidis oma suuna Põhja-Soomes Muonios. „Õppisin kolm aastat kokaks, sain teadmisi nii gastronoomiast, toitumisest kui ka näiteks teenindusest ja hotellindusest. Selle kõige kõrval sain tegeleda süsteemse sportimisega, kuhu kuulusid ka treeninglaagrid. Soomes sai minust mõtlev sportlane, tekkis arusaam treeningprotsessi kulgemisest ja julgus teha iseseivalt paremaid otsuseid,“ võtab ta kokku.
Läheb kokandusele eksperimentaalselt
Kokanduse huvi tõttu elab Kalev kaasa Eesti esimese MasterChef tiitli nimel võitlejatele, kuid toidulahingud jätab pigem teistele. „Rambivalguses ja aja peale toiduvalmistamises mõõtu võtta võiksid selle n-ö ala kirglikumad esindajad,“ muheleb ta. „Mulle meeldib eksperimenteerida. Olen kokk, kes ei tee samasuguseid roogasid väga tihti uuesti. Hästi tulevad mul välja erinevad kastmed, pasta- ja riisiroad, aga ka näiteks magustoidud. Küpsetamine on momendil jäänud pigem unarusse.“
Ühendas kaks eriala
Kokanduseriala teadmised on olulised ka treeneritöös. „Toit on sportlase töövahend, seal peavad detailid paigas olema,“ ütleb Kalev resoluutselt. „Mis puudutab treeneritööd, siis kindlasti on mul häid näpunäiteid, kuidas luua toidulauale tervislik valik, mis oleks konkreetse inimese jaoks jätkusuutlik. Ühekordseid toitumiskavasid, mida inimesed ostavad, ma pigem ei poolda, sest need ei saa harjumiseks. Pärast mingi kindla režiimi järgimist läheb inimene tagasi selles juurde, kust ta alustas. Lõpuks tuleb üle vaadata toit, mis sulle endale maitseb ja seda vastavalt kohandada, et ei läheks energia tarbimisega lõhki,“ soovitab ta.
Naudib saavutusspordiga korjatud vilju
Viimased kuus kuud on õpetanud Kalevile sporti veelgi enam nautima. „Minult on palju küsitud, kas ma tunnen end pärast tippspordi lõpetamist kuidagi teistmoodi või imelikult. Kuigi talvehooaeg ei ole veel alanud, siis momendil arvan küll, et olen sellest kõigest üsna sujuvalt välja purjetanud. Sport muutus minu jaoks eelkõige tähenduse mõttes. Kui varem ärkasin igal hommikul tugeva missioonitundega, siis nüüd on kogu see teema kuidagi vabamates raamides. Saan tänu saavutusspordile nautida seda head põhja, kuid olla oma valikutes vaba,“ sõnab ta.
Kaardistab uusi territooriume
Kalevil on suur huvi proovida mitmesuguseid ekstreemseid alasid. „Kesk-Euroopas võisteldes ja treenides olime tihti ägedate keskuste lähedal, mis jäid silma ja kuhu saan nüüd tagasi minna. Näiteks meeldib mulle väga maastikujooks, kus saab end proovile panna üle 3000m mägede kulgeval rajal. Mäesuusatamine, alpinism, matkamine ja langevarjuhüpped on samuti alad, mis mind köidavad,“ loetleb ta.
Paneb proovile adidas Terrex sarja
Spordiriiete valikul peab karmides oludes treenima harjunud Kalev oluliseks nii vastupidavust, ilmastikukindlust kui ka mugavust. Ta toob välja, et adidas on oma Terrex sarja pühendanud õuespordile ning sealt leiab küll sobiva toote ka kõige ekstreemsemate tingimuste jaoks. „Minu kapis on suurim kollektsioon erinevatest jalanõudest, mille hulgas on nii maastikule, mägedesse kui ka vihmastesse oludesse sobivaid. Suur seiklushimu viib mind vahel üsnagi ootamatutesse paikadesse ja varustus peab sellega kaasa tulema,“ lausub ta.
„Hea tuju tekkimisest piisabki vahel ainult hästi valitud riietest. Näiteks oleme koos abikaasa Reginaga paduvihma käes imestanud ja rõõmustanud tänapäevaste tehnoloogiate üle, tänu millele saame üsna muretult õues olevale õudusele vastu minna.“
Veel kiidab Kalev Terrex sarja värvivalikut. „Kui püksid on mul alati pigem tumedad, siis jalavarjud, särgid ja jakid on need, mille toonidega mulle meeldib mängida ning adidas on olnud üsna julge erinevate värvide kombinatsioonide katsetamisel,“ lisab ta.
Sportides läbi elu
„Sport on elu ja õnn,“ tõdeb Kalev. „Minu jaoks on see väga suure tähendusega juba alates lapsepõlvest. Liikumisharjumus on mul veres tänu oma perele, kes sinna põnevasse maailma ukse avas. Sealt on pärit kogu mu suhtlusringkond, lähimad sõbrad ning eluarmastus Regina, kellest sai tänavu minu abikaasa.
Kalev leiab, et kui tahad elada täisväärtuslikku elu ja olla õnnelik, siis on vaja sportida. „Ideaalses maailmas võiks teekond selle äratundmiseni jõudmiseks alata kodust ja üsna maast madalast, kuigi üksjagu saab sellele kaasa aidata ka läbi meie haridussüsteemi,“ arvab ta.
Tekst: Marta Vasarik
Fotod: Liina Notta