Karjase Saia loojad Eva Kõrvas ja Kenneth Karjane muutsid oma hobi meeldivaks tööks | Sportland Magazine

Jaga „Karjase Saia loojad Eva Kõrvas ja Kenneth Karjane muutsid oma hobi meeldivaks tööks“

Karjase Saia loojad Eva Kõrvas ja Kenneth Karjane muutsid oma hobi meeldivaks tööks

Koplis, endise Põhjala tehase ruumides tegutseb juba neljandat aastat imemaitsvaid pirukaid ja saiakesi valmistav pagarikoda Karjase Sai. Menüüs on aukohal hooajalisest kohalikust värskest toorainest valmistatud hõrgutised. Populaarse pagarikoja tegemistest räägib Karjase Saikaasasutaja Eva Kõrvas.

Karjase Saia üks asutaja ja hing on Kenneth Karjane. Kennethi elukaaslane Eva on algusest peale olnud tema parem käsi. „Meie lugu on päris pikk ja koosneb mitmest etapist, aga kõik sai alguse sellest, et Kenneth töötas köökides, kus küpsetati majasaia ning sealt tekkis tal huvi saia valmistamise vastu. Kodus katsetades hakkas saiategu talle niivõrd meeldima, et ta otsustas töölt ära tulla ning pagariks õppida,” meenutab Eva.

Õpipoisist meistriks

Pagariks kujunemise rada viis esmalt Rootsi Valhallabageriet´isse, kus Kenneth omandas esimesed oskused saiavalmistamise teekonnal ning sai kohapeal praktiseerida. Kolme kuu möödudes koju tagasi tulnuna investeeris ta kõik oma säästud sõna otseses mõttes ahju ning hakkaski saiu küpsetama.

Karjase Sai„Esimesteks klientideks olid tuttavad peakokad, kes tellisid Kennethilt majasaia, kuna kõik restoranid seda ise kohapeal ei valmista. Algusaegadel toimus kogu küpsetamine ühes Viimsi garaaži köögis. Teadsime alati, et tore oleks pidada pagarikoja kohvikut, kus näeme ka inimesi, kes päriselt meie saia söövad,“ räägib Eva.

Ruumide otsimine tõi pagarikoja omanikud Koplisse, kus endise Põhjala tehase hoones leiti sobiv keskkond tegevuse jätkamiseks ja laiendamiseks.

Päeval kohvik, õhtul restoran

„Põhjala tehases alustasime 2020. aasta jaanuaris. Päris alguses olime kolmekesi, lisaks meile kahele ka üks pagar. Kohviku avanedes tegutsesin hommikuti köögis, aidates kaasa saiateole, päeval olin letis. Kenneth juhtis köögipoolt. Õhtutundideks jäi e-kirjadele vastamine ja muud ettevõtlusega seotud toimetamised,“ ütleb Eva.

Karjase SaiNüüd, kui meeskond on suuremaks kasvanud, toimetab Eva ettevõttes rohkem loomingulise poolega, tegeledes kodulehe, kontoripoole ja sotsiaalmeediaga, aga on vahel tööl ka teenindustiimis kohvikus leti taga ning õhtusel ajal restoranis. Peakoka rollis oleval Kennethil on köögis abiks ka peapagar. Kokku on meeskond umbes 25-liikmeline, kes tegutseb vahetuste kaupa nii kohvikus kui ka restoranis. „Endiselt teeme Kennethiga vajadusel absoluutselt kõike ning meile meeldib see väga.“

Kopli ei ole enam ammu koht kuhu inimesed ei julgeks tulla või mis jääks kaugele-kaugele. Karjase Saial on palju püsikliente, aga igal nädalal satub nende juurde ka uusi nägusid. „Ainult kohvi joomiseks oleme mõnede jaoks võib-olla kesklinnast liiga eemal. Õhtuseks restoranikülastuseks tullakse aga igalt poolt kohale,“ ütleb Eva.

Rõhk on hooajalisusel

Eva jääb pikemalt mõtlema, kui küsin nende hitt-toodete kohta. „Sellele küsimusele on praktiliselt võimatu vastata, sest inimeste maitse on nii erinev. Mõnikord kui võtame mõne kaua menüüs olnud saia sealt välja, on järgmisel päeval päris kindlasti kohvikus inimene, kes soovib just seda toodet. Me rõhume hästi palju hooajalistele toodetele. Kui on maasikaaeg, siis valmistame nendest. Kui tomatid on küpsed, siis leiab neid meie saiakestest. Sügisel jõuavad hõrgutistesse õunad jne. Minu ja Kennethi lemmikuks on enamasti ahjust tulnud šokolaadi croissant (pain au chocolat).“

Nagu üks suur pere

„Kella kolmest päeval, kui sulgeme kohviku ja valmistume õhtuseks restoraniks, on maja kaks tundi suletud. Istume suure ühise laua taga, sööme köögis valmistatud tervislikku lõunat, et kõigil oleks hea tuju ja jõudu toimetada. Ühisest lõunast on kujunenud välja väga meeldiv koosolemise traditsioon,“ räägib Eva.

Karjase SaiTema enda jaoks on kõige ägedam aga see, et koos elukaaslasega tegutsedes on nende hobist saanud töö, mis mõlemale palju rõõmu valmistab.

Välismaal reisides meeldib neile avastada erinevaid restorane ja maitseid ning selle kogemuse toovad nad Koplisse kaasa, et oma külalistele pakkuda midagi uut ja teistmoodi. „Meie töö- ja eraelu on täiesti kokku sulanud ja meile see meeldib. Pingelisemad ajad on kindlasti jõulude ja vastlapäevade paiku ning suvel palavaga, kuid pärast saab jälle natuke puhata. Eesmärk on see, et meie teeninduspoolel ja köögis töötaksid kõik normtundide ulatuses, väga harva tuleb ette ületunde,“ sõnab Eva.

Sport on aeg iseendale

Täielikult mingile valdkonnale pühendudes tuleb aga aeg-ajalt sellest eemalduda, et enda akusid laadida. Eva ja Kennethi jaoks on heaks energiaallikaks sport. „Meie mõlema jaoks on enda vormis hoidmine väga oluline. Kenneth on väga rõõmus, kui ta saab jooksma minna, et hoida ennast värskena. Mina olen pikemat aega harrastanud fusion pilatest. Treenin enne tööpäeva algust ning see on väga hea aeg iseendale. Päris palju sõidame rattaga, näiteks tööle tuleme tihti jalgrattaga. Üldiselt oleme vabal ajal, niipalju kui seda on, väga liikuvad.“

Birkenstock – parimatest parim

Pikad tööpäevad jalgadel nõuavad väga mugavaid jalatseid. Eva ja Kenneth on leidnud enda lemmikud Birkenstocki valikust. See on Saksamaa jalatsibränd, mille Johann Adam Birkenstock asutas juba 1774. aastal. Tänaseni valmivad kõik Birkenstockid Saksamaa tehastes ning iga sandaalipaari valmistamiseks tehakse suur hulk käsitööd.

Jalatsite kõikide detailide väljatöötamisele on pühendatud palju aega, tehtud lõputuid katsetusi laborites ning kasutatud parimat võimalikku oskusteavet. Näiteks on klassikalise Arizona mudeli rihma väljatöötamiseks kulutatud umbes kolm aastat, et rihm oleks igal sandaalil sõltumata suurusest ning liistust mugav ja perfektne. Täpselt ideaalse pikkusega, perfektselt õige laiusega, täpselt õige ääre viimistlusega. Kõik tooted on valmistatud kvaliteetsest materjalist, mis tagab vastupidavuse ja mugavuse. Eriti kõrgelt hinnatakse Birkenstocke anatoomiliste taldade tõttu. Tallad valmistatakse korgi ja lateksi segust ning tänu sellele kohanduvad need järk-järgult kandja jala kujuga, toetavad jalga ja vähendavad koormust lihastele.

Birkenstock

„Birkenstockid on meie lemmikud juba pikki aastaid. Kohe kui ilmad lähevad soojemaks, kuskil aprillis-mais, paneme need tööl jalga. Kanname neid piltlikult esimese lumeni. Väga mugavad, jalale mõnusad ja ergonoomilised jalatsid. Valikus on ka ortopeedilised jalatsimudelid. Meie majas kantakse neid nii köögis kui ka saalis,“ sõnab Eva.

Birkenstockide valikuga saad tutvuda Sportlandi e-poes ja kauplustes.

Tekst: Kärt Radik
Fotod: Iti-Pätrik Järve

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Verinoor kergejõustikutalent Hugo Hampartsoumian: soovin tulevikus kümnevõistlejaks saada

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus