Kõrvemaale igal aastaajal ja iga ilmaga! | Sportland Magazine

Jaga „Kõrvemaale igal aastaajal ja iga ilmaga!“

Kõrvemaale igal aastaajal ja iga ilmaga!

Mitmekülgse loodusega Kõrvemaa ootab huvilisi kogu perega, sest tegevusi leidub seal igale maitsele. Püüdsime kinni Sportlandi turundusspetisalist Karel Kaljuste, kes hiljuti Kõrvemaal rabas räätsa- ja uisumatkal käis ja nüüd oma muljeid jagab.

Karel, mis sind loodusesse kutsub ja mis just Kõrvemaale?

Kõrvemaa loodus on täis kauneid maastikke, saladuslikke metsi ja lagedaid rabaväljasid. Kuna sealne loodus on väga mitmekülgne ning pidevas muutumises, siis on võimalik iga kord teha lõputult avastusi ning koguda unustamatuid mälestusi. Kui on soov saada uusi teadmisi ning avastada kohti, kuhu inimjalg harva satub, siis soovitan minna teele oskaja matkajuhiga. Selleks pakub Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus erinevaid matku koos retkejuhtidega, kes aitavad unustada kõik argipäeva mõtted ning juhivad tähelepanu looduse lõhnadele, värvidele ja muutustele.

Kõrvemaal

Kas oled varem ka räätsamatkal käinud?

Aastaid tagasi sai käidud, kuid ei teagi miks nii pikk paus sisse on tulnud. Kindlasti oli see taasavastamine hea, sest lõpetasin matka väga positiivse emotsiooniga ning kindlasti ei jää see mu viimaseks korraks avastada Kõrvemaa kaunist loodust räätsadel.

Mis selle matka juures kõige lahedam oli?

Esimese asjana meenub, et meil õnnestus pääseda kohtadesse, kuhu inimesed tihti ei jõua ning kuhu muul aastaajal isegi ei saa. Sealsed vaated olid harukordsed ja siiani olid nad jäänud mulle kättesaamatuks.

Matkal oli äge ka see, et rada pakkus muu hulgas ka väikeseid takistusi, näiteks ilma sillata oja ületamine või laugastel vaikselt sulama hakanud jää.

Kui pikk teie matk oli?

Matk oli väga mitmekülgne, osa sai jalgsi läbitud, osa räätsadel ning lõpuks uisutades, mistõttu ei tundunud see üldse pikk. Kui aga numbritesse panna, siis edasi-tagasi tuli kokku umbes 8 kilomeetrit. Matkal arvestati grupiliikmete soovidega ning kõigil oli võimalik endale sobiv tempo valida. Matkajuhiks oli Sven Luks, kes tunneb Kõrvemaa loodust nagu oma viite sõrme. Tal on paika pandud sihtpunkt, milleks on laukad, kuid teekond sinna on iga kord erinev, mis teeb matka huvitavaks ka inimestele, kes käivad Sveni matkadel tihedamalt.

Sven
Matkajuht Sven Luks

Tegelikult koosnes meie matk isegi kolmest osast, esmalt kõndisime mõned kilomeetrid rabani ilma räätsadeta. Kui jõudsime raba äärde ning tundus, et jalad võivad märjaks saada, panime jalga räätsad. Teekond räätsadega kulges kuni laugasteni, millel siis viimaks saime isu täis uisutada.

Milline oli ilm ja mis just tänu sellele ilmale looduses erilist oli?

Tol päeval sõitsime läbi Viljandi-, Pärnu- ning Harjumaa, kuid kuskil ei näinud tibakestki lund, kuni lõpuks jõudsime Kõrvemaa lumise looduse keskele. Ilm oli küll hall ja pilvine, kuid lume tõttu siiski kirgas ja hele. Tundus uskumatu, et vihmasele Tallinnale nii lähedal võib avaneda tõeline talve võlumaa. Tegelikult võimaladabki ainult karge talveilm külastada rabajärvesid ning neil uiskudega liuelda.

Kuidas räätsadega rändamist iseloomustad?

Räätsadega matkamine on kindlasti huvitav kogemus, need aitavad sind viia kohtadesse, kuhu tavaliste saabastega kuiva jalaga ei pääse. Seega teevad räätsad elu mugavaks ning annavad kindlustunde. Räätsadega käimine on esimesel korral küll harjumatu, aga jalutamist armastavale inimesele igati jõukohane.

Räätsad

Peab ka ütlema, et inimesed on sajandeid raba ilu imetlenud, kuid sama kaua on inimkonda manitsetud ka ettevaatusele, ka rappa minnes peab teadama, kuhu tohib astuda ja kuhu mitte. Räätsad annavad küll teatud määral kindlama tunde ja julguse, kuid austus raba vastu peab alati säilima.

Mis tunne on, kui silme ees avanevad vaated jäätunud laugastele, kus uiskudega liuelda saab?

See on lihtsalt uskumatu vaatepilt ja emotsioon – see ei ole lihtsalt üks ringiratast tiirutamine laugastel, vaid kulgeda saab läbi mitmete erinevate laugaste, mis on mingil määral omavahel ühenduses. Sul ei teki üksluisust, vaid avastad igal sammul uue teekonna.

Kindlasti aga tuleb olla väga ettevaatlik ja tähelepanelik, sest kunagi ei tea, kus võib jääkiht eriti õhuke olla. Seetõttu ongi hea esimestel kordadel laugastele uisutama minna koos matkajuhiga.

Millega soovitaksid arvestada nendel, kes esimest korda plaanivad räätsad alla panna?

Nagu iga teisegi matka puhul on kindlasti tähtis õige riietus ja mugavad ilmastikule vastavad jalanõud. Mõtlesin tuua välja ka hea tuju, aga tegelikult ei ole seda vaja, sest selle garanteerib matk ise.

Sulle meeldib ka fotosid teha, milliseid hetki eelkõige soovid kaameraga tabada?

Esmane soov on alati saada pildile just see moment, vaade või värvidemäng, mida sa näed oma silmaga sel samal hetkel. Kuna loodus on pidevas muutumises, näiteks päikeseloojangul muutuvad värvid iga hetkega, siis on hetke tabamine tihtipeale päris väljakutsuv ülesanne iseendale.

Karel
Karel võtab matkale ikka ka fotoka kaasa.

Mis sinule matkamise juures kõige rohkem meeldib?

Ma olen loomupoolest uudishimulik ning jumaladan uute kohtade avastamist. Lisaks armastan ma seda tunnet, kui läbitud on raske matk ning olen taas ennast ületanud. Peale matka on pea alati uusi ideid täis ja tuju ütlemata hea. Võib vist öelda, et matkamise juures meeldib mulle kõige rohkem emotsioon, mida matk pakub.

Miks soovitaksid ka teistel rohkem looduses liikuda?

Looduses liikumine kosutab keha ja hinge!

Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus ootab kõiki nädalavahetustel loodusesse aktiivselt puhkama! Igal aastaajal ja iga ilmaga!

Loe uute perepuhkuste võimaluste kohta siit!

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: Karel Kaljuste

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Mida rohkem pildistad, seda paremaks muutud

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus