Kuidas olla valmis rattamaratoniks? | Sportland Magazine

Jaga „Kuidas olla valmis rattamaratoniks?“

Kuidas olla valmis rattamaratoniks?

Loetud päevade pärast kogunevad MTB fännid Kõrvemaa Rattamaratonile.

Sealne maastik ei ole just Eesti keerulisem rada, kuid mütsiga lööma ei saa siiski minna. Lisaks tehnilise varustuse valmisolekule, ei tee paha enda menüüle tähelepanu pöörata, joogipudelid puhtaks pesta ning energiageelid valmis panna. Soovitusi hommikusöögiks ja rattarajale jagavad Marek Kõiv ja Margus Mikson Sportland Bottecchia tiimist ning Maris Lillep Pyssid rattanaiskonnast.

Hea hommikusöök on hea sõidu algus

Parimaks hommikuseks söögiks enne võistlust peab Maris täisterakaerahelbe putru valgupulbri ja värskete marjadega,üks muna kodujuustuga mahub ka menüüsse. Korraliku hommikusöögi toel on hea oma päeva ja ühtlasi ka võistlust alustada. Rattapluusi taskutesse peidab Maris lisaks telefonile (rajal võib abi vaja minna) veel mõned SiS energiageelid ja rattale varub 1-2 pudelit spordijooki, eelistuseks SiS GO Electrolyte. Joogi kogus ja kangus oleneb pühapäevasest ilmast. Ühe energiageeli võtab Maris 10 minutit enne starti ja teise tunde järgi distantsi keskel.

 

Margus teeb Kõrvemaa eelsel päeval ühe pooleteisetunnise treeningsõidu, et “pöörded korraks punasesse” ajada ning tehnika üle korrata. Võistluspäeva hommik algab kaerajahupannkookide ja maasikamoosiga. Kui Marise rattapluusi taskust võis leida lisaks energiageelidele telefoni, siis Margus varub kaasa ka rehvivahu.  Energiageele võtab Margus poole tunni kohta ühe. Jooki varub mees kaasa 2 pudelit – mineraalidega jook ja vesi. Kunagi ammu võttis Margus rajale ainult batoone, kuid rattarajal on närimine omaette pingutus.

Sportland Bottecchia rattatiimi üks eestvedaja Marek Kõiv alustab võistluspäeva klassikalise pudru ja moosiga. Õigeaegse äratuse eest hoolitsevad lapsed. Enne võistlust kulub Marekul natuke GO Hydro mineraalijooki ning rajale läheb pudelisse kaasa ka sama jook või SiS GO Electrolyte spordijook, oleneb ilmast. Rattapluusi taskusse peidab Marek SiS geele – eelistatud on greibi, õuna ja koolamaitselised. Tehnilised abividinad rändavad rattaraami küljes olevasse kotti.

 

Kuidas raja peal geelide ja joogiga hakkama saada ilma, et äpardusi juhtuks?

Selleks puhuks soovitab Maris teha nö kuiva trenni enne võistlust – proovi läbi pudeli võtmine ja tagasipanek ilma, et võtaksid pilgu rajalt. Geelide puhul ei ole aga probleemi – taskust kätte, hammastega tuub lahti ja geel suhu. Marise lemmikute, SiS geelide,  puhul ei pea kohe vedelikku peale jooma. See teeb raja peal söömise-joomise omakorda lihtsamaks.

Margus soovitab rajaga enne starti tutvuda ning kasutada enda tankimiseks siledaid rajalõike. Kui muudmoodi ei saa ja tuleb vajadus juurikasinglil süüa-juua, siis aeglasemas kohas tuleks pigem peatus teha. Kehakinnitamiseks võib kasutada ka rajalõike, kus tuleb nagunii rattalt maha ronida.

Söömise ja joomisega on juhtumisi olnud ka Marekul. “Kindlasti ei tohi juua ja süüa alles siis, kui sul on janu või nälg – rong on juba läinud,” hoiatab Marek. Joo ja söö jooksvalt sõidu vältel. Energiageele võtab Marek ise ca 20-30 minuti tagant. “Tee selgeks, milline on sinu nn juhtkäsi – sellega haara pudel. Kiire lonks ja pudel tagasi oma korvi ilma, et pilgu rajalt ära keerad – sellega häiriksid oma suunataju. Pluusitaskusse geele pannes on hea süsteem tekitada, näiteks paremas taskus esimese rajapoole energiageelid ja vasakusse lõpuosa geelid (nt kofeiiniga). “Sama kiiresti, kui ma selle geelipaki taskust võtan, panen selle ka tagasi,” sõnab Marek tuletamaks meelde, et geelipakendeid loodusesse ei visataks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Ann Marii Kivikas unistab olĂĽmpiamedalist

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus