Kümnevõistleja Kristjan Rosenberg: üle kõige meeldib mulle võita! | Sportland Magazine

Jaga „Kümnevõistleja Kristjan Rosenberg: üle kõige meeldib mulle võita!“

Kümnevõistleja Kristjan Rosenberg: üle kõige meeldib mulle võita!

Suurte traditsioonidega kümnevõistluses on meil hetkel maailmatasemel mehi mitme koondise jagu. Üks neist on käesoleva loo peategelane Kristjan Rosenberg (27), kes tuli eelmisel aastal Eesti meistriks isiklikku rekordit tähistava 8298 punktiga.

Kristjan, milline on parim versioon sinust ehk sinu „parim mina“ ja kuidas sa selleni jõuad?

Kristjan
Foto: Iti-Pätrik Järve

Tunnen rõõmu igast pisiasjast, mis õnnestub. Näiteks täna tegelesin trennis kaugushüppega. Vaheldumisi hüppamisega, vaatasin videost, mida ma valesti teen ja püüdsin end kogu aeg parandada. Kui vigade parandus õnnestub, tekitab see väga hea enesetunde ja emotsiooni. Olen rahul siis, kui omandan midagi uut või suudan vigu korrigeerida. Nii muutun enesekindlamaks.

Kes on sinu eeskujud?

Väikesest peale ikka Erki Nool. Vaatasin koos isaga olümpiamänge, aga detaile ma väga ei mäleta, sest olin siis kuueaastane. Kuid Raekoja platsi vastuvõtu pilt on selgelt silme ees.

Kodune toetus on samuti väga oluline. Vanemad on mind kogu aeg sporditegemisel innustanud. Isa on alati võistlustel kaasas, ema jääb pigem koju. Olen isalt kuulnud, et ema ei julge ka kodus vaadata, sest närvipinge on liiga suur.

Kuidas sa ennast motiveerid ja kas mõnikord pead ennast sundima ka?

Kristjan
Foto: Iti-Pätrik Järve

Üldjoontes mul motivatsiooniga probleeme pole. Vigastuste ajal hiilivad igasugused mõtted ligi, et kas tulen sellest välja jne, aga mulle meeldib väga trenni teha ja võistelda. Võidujanu on minus kogu aeg olemas. Kui isa viis mind viie- või kuueaastaselt jooksuvõistlusele, mis mul õnnestus kohe võita, siis mulle meeldis see tunne. Just võidutunnet soovin ikka ja jälle kogeda.

Hea varustus aitab tipptulemusi saavutada ning muuhulgas ka vigastustest hoiduda. Sina kasutad adidast. Mis sulle selle brändi puhul meeldib?

Eestis on kogu aeg domineerinud pigem Nike, aga 2016. aastal oli mul pöidadega probleem ja proovisin adidast. Pudelpuust tehtud vahttallaga jalatsid sobisid mulle ja see oli n-ö armastus esimesest silmapilgust. Jalad tundsid ennast kohe hästi ning tossud nägid ka ägedad välja. Pärast seda jäin margile truuks. Kümnevõistluse sees kasutatavad seitse-kaheksa erinevat paari adidase naelikuid hakkasid samuti väga meeldima. Olen väga tänulik Sportlandile, kes mind varustusega toetab.

Väga palju inspiratsiooni sain adidase filmist, mis rääkis sellest, kuidas bränd sündis ja mida selle loojad vennad Dasslerid pidid üle elama.

Kuidas sa oma vaimset tervist hoiad olukorras, kus oleme järjekordses suures kriisis?

Üritan päev-päevalt elada ja mitte liiga palju ette mõelda. Väga pikalt ettemõtlemine tekitab inimestes stressi. Praeguse sõja valguses ei saa ma suuri asju muuta, aga võimaluste piires olen annetanud raha Ukrainat toetavatele organisatsioonidele.

Kristjan
Foto: Ken Mürk

Kas sul on mingid kindlad rutiinid, mida järgid?

Toitumise poolelt küll. 99% hommikutest on menüüs kaerahelbepuder. Päris meeletu trennikoormuse juures luban endale igapäevaselt midagi magusat, sest see teravdab ka vaimu. Vaid tervislikku toitu süües tekiks kerge muserdus ja tüdimus. Meie alal peab vaim kogu aeg värske olema. Mõni komm või harva pudel kokat ei muuda suures plaanis midagi. Energiakulu tuleb taastada.

Kuidas leiad treeningutel tasakaalu tugevate ja nõrgemate alade vahel?

See on päris hea küsimus. Tugevamaid alasid ei tohi nõrgemate arvelt kunagi ära unustada, sest sealt nopib võistlustel väärtuslikke punkte. Samas ei tohi heal kümnevõistlejal kindlasti olla väga nõrku alasid. Kehvemad alad peavad maailma tipus õnnestuma ikkagi heal keskmisel tasemel. Minu kõige nõrgem ala on tõkkejooks. See on tehniliselt keeruline, sest tõkkesse sisse joostes kaotad kohe rütmi.

Kuidas ennast võistlustel motiveerida, kui mõni ala kümnest ebaõnnestub?

Kristjan
Foto: Iti-Pätrik Järve

Kümnevõistluse võlu ongi see, et mõne ala ebaõnnestumisel ei ole sa suurt mängu veel kaotanud. Pead selle unustama ja ennast uuesti kokku võtma ning keskenduma järgmisele sooritusele. Kui seda suudad, võib järgmisel alal ka isiklik rekord tulla ja oled mängus tagasi. Ühest tagasilöögist ei tohi püssi põõsasse visata. Kümnevõistluse võidab see, kes kõige vähem eksib. Nii lihtne see ongi.

Aga kui mõnel alal tuleb null, mis motiveerib lõpuni tegema?

Kui vorm on hea ja tegu näiteks hooaja viimase tiitlivõistlusega ning tervis korras, siis pigem tasub lõpuni teha. Jätkamine väärib küünlaid juba melu pärast.

Kuidas sul praegu treeningud sujuvad ja millal on plaanis võistelda?

Eelmine aasta läks tegelikult väga hästi. Võitsin Eesti meistrivõistlused isikliku rekordiga – 8298 punkti. Sügisel käisin jalaga väikesel puhastusoperatsioonil ja korralike treeningutega alustasin alles novembris. Tänu poolikule ettevalmistusele ei ole ma sisehooajal õiget hoogu kätte saanud. Praegune seis on siiski hea. Esimese kümnevõistluse planeerin teha aprilli lõpus Itaalias. Mai lõpus toimub mainekas Götzise kümnevõistlus. Pärast neid võistlusi näen ära, mis seisus olen ja kuhu edasi.

Miks Götzis on see kõige-kõige juba aastakümneid?

Sinna tulevad kokku maailma parimad, mis tekitab suurepärase aura. Pealtvaatajad on kõigega kursis. Ise olen seal võistelnud kahel korral. Eelmisel aastal oli piirangute tõttu 500 pealtvaatajat, aga esimesel korral, 2017. aastal, oli rahvamassi ees väga mõnus võistelda.

Kristjan
Foto: Ken Mürk

Kellega koos Eestis treenid?

Minu treeningkaaslasteks on Risto Lillemets ja Taavi Tšernjavski. Oleme kõik hästi motiveeritud. Konkurents on Eestis praegu meeletult tihe, võibolla isegi kõigi aegade tugevaim. Minu eelmise aasta summa 8298 oli olümpiamängude vääriline, aga minust olid kolm meest paremad ning oma tulemusega ma koondisesse ei saanud. Kõrge tase viib kõiki edasi ja paneb pingutama.

Millistel aladel näed kõige rohkem potentsiaali juurde panna?

Esimesel päeval kindlasti kaugushüpe, kuulitõuge ja kõrgushüpe. Teisel päeval tõkkejooks ja teivashüpe. Alla viie meetri ei tahaks võistlustel teivast hüpata. Usun, et odaviskes suudaksin ka mõned meetrid lisada.

Millega sa vabal ajal tegeled, kui seda üldse on?

Kui aega on, meeldib korvpalli mängida. Paljudele kümnevõistlejatele meeldib suvel ka discgolfi mängida. Kõik minu kõrvaltegevused on seotud spordiga, sest ma lihtsalt ei oska ega taha paigal olla, olen rahutu hing. Mulle meeldivad kõik tegevused, mis on seotud võistlusmomendiga.

Kuidas motiveerida inimesi ennast liigutama?

Kõige olulisem on leida tegevus, mis meeldiks. Vastumeelselt ei saa midagi teha, sest väga paljudele ei meeldi näiteks joosta. Discgolf on ideaalne spordiala enda vormis hoidmiseks ja vaimse tasakaalu säilitamiseks. Jalutad metsas, loobid ketast, naudid kettakaare lendu. Niimoodi liikudes ei saa arugi, et teeksid meeletut trenni, aeg kulub märkamatult ja oled kehale head teinud. Pikas perspektiivis ei tohi midagi vastumeelselt teha.

Kristjan
Foto: erakogu

Tekst: Kärt Radik

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Zahhar Lossev – Sportland Lasnamäe uus ja särtsakas juht

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus