Otepää võõrustab laskesuusaspordi koorekihti | Sportland Magazine

Jaga „Otepää võõrustab laskesuusaspordi koorekihti“

Otepää võõrustab laskesuusaspordi koorekihti

Esmakordselt Eestis 10.–13. märtsil Otepääl peetav BMW IBU laskesuusatamise maailmakarikaetapp on välja teenitud tasu visa hinge ja suurte unistustega laskesuusarahva viimase kahekümne aasta pingutustele.

Sündmuse turundusjuht Ergo Kukk ootab suusapidu suure elevusega. „Meil on võimalus näha väga lähedalt maailma absoluutsesse tippu kuuluvaid laskesuusatajaid rajal ning tiirus võitlemas. Põnev saab olema jälgida näiteks nii Pekingis naiste jälitussõidus kuldmedali kaela saanud norralanna Marte Olsbu Røiselandi kui vendade Johannes Thingnes ja Tarjei Bø sooritusi, kuigi minu suurim poolehoid kuulub muidugi eestlastele.“

Biathlon2

Põnev programm kogu perele

Laskesuusatamise suursündmust tasub Otepääle uudistama tulla kogu perega. „Alla 12-aastased lapsed pääsevad võistlusi vaatama ilma piletita. Südamlikke, kultuurseid ja sportlikke üllatusi on nii kõige pisematele lastealal kui ka vanematele spordisõpradele,“ tutvustab turundusjuht.

Tehvandile viib kirev kultuuritee, kus saab tutvuda nii sauna- kui toidukultuuriga, nautida Reigo Ahvena trummimängu ja panna end proovile Jaan Roose juhendamisel kablakargamises. Särtsaka spordimehena lubab Jaan, et MTÜ Vabadussport liikmete toel saavad tasakaaluliinil esimesed jalaväristamised ära proovida kõik soovijad. Loomulikult näitavad kogenud kablakargajad ka oma tehnilisi oskusi. Programm suures publikutelgis on samuti tihe, vingeima etteaste teeb kindlasti laupäevane peaesineja Karl-Erik Taukar.

Jaan Roose
Jaan Roose. Foto: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

„Põnevust ja tegevusi jagub, melu saab olema kihvt ning emotsioonid ülevad,“ sõnab Kukk ja paneb kõigile südamele, et kohale tasub sõita aegsasti ehk vähemalt kaks kuni kolm tundi enne stardipauku. „Parkimispileti soovitan Piletilevi veebilehelt ette osta, seal on olemas nii täpsem kaart kui info. Kui parklates on ruumi, saab parkimispileti soetada sularahas kohapealt. Tartu ja Otepää vahel liiguvad ka eribussid, mis toovad kõik fännid otse suurele suusapeole kohale.“

Tribüünid sinimustvalgeks

Korraldajad soovitavad pealtvaatajatel kaasa haarata sinimustvalged lipud. „See annab kohapeal valitsevale emotsioonile palju juurde ja näeb telepildis uhke välja. MK-etapil on olemas ka oma spetsiaalsed fännitooteid, mille valiku leiab Sportlandi telgist. Müügil on nii mütsid, särgid kui torusallid. Trükisoojalt jõuab letile „Biatlon A&O. Ükski märk ei jää üles“, mis on eestikeelne raamat laskesuusatamise ajaloost, suurtest tähtedest, suundumustest, fookusega ala arengul nii Eestis kui maailmas,“ räägib Ergo Kukk.

Biathlon3

Ettevalmistustöödega ollakse graafikus

MK-etapi peakorraldaja Aivar Nigol on võistluste eel vana rahu ise. „Ettevalmistused sujuvad kenasti, iga korraldusega seotud tiimi liige on oma ülesannete kõrgusel. Lisaks muule on meie südameasjaks võistluste õnnestumisse panustava 400 vabatahtliku heaolu, sest ka nemad on selle n-ö masinavärgi õlitatult töötamiseks võtmetähtsusega inimesed,“ toob Nigol välja olulise nüansi.

Suurim väljakutse on seotud võistlejate logistikaga ning koroonapandeemiast tulenevate nõuete täitmisega. „Kui Kultuuriministeerium on olnud meile sel teekonnal väga heaks partneriks ja toetanud rahaliselt, siis Rahvusvahelise Laskesuusatamise Liidu (IBU) ekspertkogemusele ja näpunäidetele toetudes oleme saanud parima toe ettevalmistusi puudutavate peensuste kaardistamisel. Tulenevalt IBU ja Terviseameti soovitustest tuleb hoida eraldi „mulle“ ehk tagada see, et inimesed, kes puutuvad kokku võistlejatega, ei puutu kokku publikuga,“ toob ta vaid ühe näite.

Biathlon1

Teekond MK-etapini on olnud pikk

Unistus Eestis laskesuusatamise MK-etappi korraldada ulatub käesoleva sajandi algusesse. „Aastal 2000 polnud Otepääl laskesuusatamisest juttugi. Mäletan, et ühel koosolekul käidi välja mõte suvebiatloni maailmameistrivõistlustest, mis võiksid toimuda kas 2001 või 2002. Reaalselt jõudsime selle eesmärgini aastaks 2007,“ meenutab Nigol. „Selge oli see, et maailmatasemel võistluste korraldamiseks tuleb meil võistluskeskuse osas jõuda A taseme litsentsini. Meie visioon leidis heakskiidu riigi kõrgeimal tasemel, saime rohelise tule ja toe Tehvandil ulatuslike ümberkorralduste tegemiseks. Põhifookus oli multifunktsionaalse treening- ja tippspordikeskuse rajamisel, kus oleks koos erinevad talialad ning võimalik kas või maailmameistrivõistlusi läbi viia,“ lisab ta.

IBU presidendi silme all toimunud suvebiatloni MM läks igati korda. „Üks väga oluline proovikivi oli seotud võistluste teleülekande õnnestumisega, mis oli pandud Marko Kaljuveeri ja Eesti Rahvusringhäälingu tiimi õlule,“ avab Nigol telgitaguseid.

„Sealt edasi oli siht MK-etapi poole liikumisel väga tugevalt silme ees – vaheetappidena karastusime nii suvebiatloni maailmameistrivõistlusi, IBU Cup võistlusi, Euroopa meistrivõistlusi kui juunioride maailmameistrivõistlusi korraldades. Teletiimi tandemit hakkasid 2015. aastal vedama ERR-i sporditoimetuse juht Rivo Saarna koos kogenud režissööri Marek Miiliga. Pidev enesetäiendamine oli ühtviisi oluline nii  korraldusmeeskonna kui kohtunike seas, koolitatud on üle 20 rahvusvahelise kategooria (IR) kohtuniku. Tähelepanu teravik oli suunatud ka võistluskeskuse võimekuse tõstmisele.“

Biathlon4

Uus sihtkoht laskesuusa kaardil

Konkurents kümne parima keskuse hulka saamisel on tihe, kuid pole pelgalt seotud ainult nõudmistega Tehvandi spordikeskusele. „Lisaks A-litsentsile ja kõrgele korralduslikule poolele mängib rolli ka tuntus, mida saavad tuua vaid sportlased. Selles osas oleme nii väikese riigi kohta isegi tublid, neid tippsaavutuste sähvakaid on läbi aegade õnneks olnud. Sellel alal pidevalt pjedestaalil särada või 20 sekka sõita polegi lihtne,“ teab Elvas laskesuusatreenerite Sulev Kirsimäe ja hiljem Rein Pedaja käe all kasvanud Nigol üsna kindlalt.

Julged unistused ja visadus on viinud eestlased sihile ning Otepää on jõudnud uue sihtkohana laskesuusaspordi fännide kaardile. „Kogu ettevõtmise suurem tähendus jõuab meile päriselt kohale ilmselt alles siis, kui võistlusest on saanud ajalugu. Kui ma Elvas viienda klassi poisikesena laskesuusatrenni läksin, pidasin seda vaid üheks ajutiseks eluetapiks. Olin kindel, et antud alaga ma oma hilisema karjääri jooksul kokku ei puutu, aga siin ma olen,“ ütleb pea 20 aastat kirega laskesuusaspordi juures tegutsenud peakorraldaja lustlikult.

Täpsem info ja piletid siin.

Tekst: Marta Vasarik

Võistluste fotod on tehtud 2019. aastal IBU Cup’il. Fotode autor Liis Nemvalts.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Matkasuuskadel Kõrvemaal kevadele vastu

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus