Kõrvemaal sirgunud Sven Luksi turjal on pea veerand sajandit matkajuhi kogemusi, mille jooksul on ta selgeks teinud nii looduses liikumise võimaluste peened nüansid kui kogunud kokku põnevad lood ja legendid. Tema matkad saavad alguse Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskusest. Liitumiseks tasub end juba aegsasti üles anda.
Sven tõdeb, et ühe retke juhtimine kätkeb endas lisaks raja valimisele, varustuse ja grupi heaolu eest seismisele veel ukse avamist põnevasse maailma, kuhu üksinda Kõrvemaal matkaja üldjuhul kunagi ei satu. „Minu tööd võib mõnel hetkel võrrelda stand-up show’ga,“ märgib ta lustlikult.
Lood valib ta vastavalt grupis olevatele inimestele. „Jututeemad puudutavad nii Tammsaaret, Põhjasõda, külade ajalugu, floorat, faunat ja soovi korral ka looduses ellu jäämist. Rääkida on siin kandis küll ja veel ning eks ma olen ka aegade jooksul erinevate põnevate inimestega matkal käinud, kelle varasalvest olen endale nii mõndagi salvestanud.“
Matk valmib rätsepatööna
Kes soovib juttude kuulamise asemel rattal ja maastikul nii-öelda kütta, et nii osavust kui vastupidavust testida, siis nende jaoks on Sven metsa ette valmistanud ühe 10 km pikkuse singli, mille ta meeleldi grupile rada koostades trajektoori sisse võtab.
„Minu töö on nii-öelda tellija materjalist,“ naerab ta. „Alles hiljuti läbisime ühe seltskonnaga elektrilistel FAT ratastel kahe tunni jooksul 36 km raja, milleks tavalise grupiga võiks kuluda veidi alla nelja tunni.“
Elektriratas avardab võimalusi
E-FATbike on elektriline jalgratas, millega on võimalik läbida erinevaid maastikke sõltuvalt sõidurežiimi valikust üsna minimaalse pingutusega. Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuses on need kasutusel kolmandat hooaega ning looduses liikumise usku Sveni kinnitusel on tegu ühe väga tänuväärse tootega.
„Ma olen enda isikliku elektrilise FAT rattaga kahe suvega üle 7000 km maha sõitnud,“ teatab ta. „Fännan seda ratast väga, sest see viib kiiremini edasi, sellega jõuad kaugemale ja näed ka rohkem. Isegi need, kes maastikurattasarjades tiirlevad, tulevad spetsiaalselt Kõrvemaale, et siin kas siis pere või sõpradega koos neid samu radu E-FAT rattal läbi sõita.”
See ratas on Sveni sõnul meelitanud liikumise juurde uusi inimesi. Neid, kes muidu võib-olla üldse looduses ratta selga ei istuks. „Kõrvemaa maastik on üsna eripalgeline ja tavalisel maastikurattal kulgedes võib juba esimese kolme kilomeetriga suu kriipsuks tõmbuda. E-FAT rattal saavad kõik hakkama nii järsemal tõusul, liivas, kerges lumes ja turbal,“ kinnitab retkejuht.
Matkakeskuse rattapargis on kahes suuruses kokku kaheksateist E-FAT ratast, mis katavad ära sõitja pikkusevahemiku 165 cm–195 cm. Aku kestvuse piire pole Sven kolme aasta jooksul veel kompama pidanud, kuid tema sõnul kestab see vabalt üle viie tunni. „Üldjuhul läbime tunni jooksul umbes 10-12 kilomeetrit ning viibime rajal tavaliselt kolm kuni neli tundi. See hõlmab nii erinevaid jutuajamisi, ujumispause kui kõike muud.“
Trajektoori koostab retkejuht igaks matkaks eraldi, täpselt sama rada ta üldjuhul kaks korda ei läbi. „Kui see peaks juhtuma, siis pigem kogemata. Kõrvemaa suurusest rääkides võime piltlikult öeldes rääkida pea tervest Põlva maakonnast. Valikuvõimalusi on palju ning seda ma ka oma gruppidele pakun.“
Tähistatud rajad isepäi matkajatele
Kes soovib elektriratta jõul omal käel Kõrvemaad avastada, võiks kasutada tähistatud radasid. „Eesti terviseradade võrgustikus on kenasti tähistatud 65 km ring, meie poolt on aastaringse märgistusega veel näiteks üks hea 14 km pikkune ring ning 10 km rada, mis on rattasõidu kontekstis mõeldud pigem edasijõudnud pedaalijatele. Seikluste otsijad on oodatud minuga ühendust võtma,“ annab Sven sooja soovituse.
Ta leiab, et iseseisvaks seiklemiseks on rajamärke piisavalt. „Siin on siiski looduskaitseala, mille tähistamine peab olema esiteks väga hästi koordineeritud ning teiseks hõlmama väga paljude osapoolte kooskõlastust. Seda ei saagi siia väga palju juurde panna, sest lisaks läbivad Kõrvemaad ka pikad RMK matkateed, mis on samuti väga populaarsed.“
E-FAT rataste menu on võrreldav räätsamatkadega
Töökollektiivide, perede, sõpruskondade ja üksikute seiklejate südamed võitnud E-FAT rattad on oma populaarsuselt ette rebimas ka räätsamatkadest, mida Sven samuti veab. „Augustikuust läheb see meie soode ja rabade räätsadel avastamine jälle suure hooga lahti, sest just nüüd hakkab loodus näitama nii oma lopsakust kui kõige ilusamaid värve. Ka talv on siin väga ilus.“
Kuigi räätsasid saab ka eraldi rentida, siis üldjuhul eelistavad inimesed loodusesse minna siiski koos retkejuhiga. „Kardetakse sood, kuigi karta ei ole seal ju tegelikult midagi ja rääts ju annabki võimaluse minna sinna, kuhu muidu liiga mugavalt ei pääse. Lisaks hoiab see ka rabapinda, sest suurema seltskonna järel looklevat muda poleks kellelgi ilus vaadata.“
Loodushoid on tähtsal kohal
Kui rattarajad on mingilgi määral tähistatud, siis rabamaastikule läheneb Sven veelgi alalhoidlikumalt. „Hoiame loodust, mis peab pärast meie lahkumist olema täpselt samasugune. Ma ei soovi, et kuskile tekiks mõni rada, mida siis kõik tallama asuvad. Jah, on teatud tõmbekeskused, mida me tihemini külastame, aga valime oma trajektoori väga hoolikalt,“ selgitab ta.
Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuse räätsapark ja retkejuhtide kogemus on piisav, et kas või sada inimest korraga matkale kaasata. „Vajadusel laename varustust headelt naabritelt juurde ning suurema seltskonna puhul kaasame ka teisi matkajuhte, sest suure seltskonnaga pole väga lõbus üksteise järel hanereas kõndida. Meie eesmärk on näidata seda ilu ja pakkuda parimaid emotsioone ning seda me ka siin igapäevaselt kõik koos ellu viime.“
Ühine matk liidab ja võimendab elamusi
Matkamine ja looduses viibimine on Sveni jaoks elu igapäevane osa. Ta leiab, et üks põnevate lugude ja hästi korraldatud retk võiks loodusesse meelitada ka neid, kes on igapäevaselt harjunud rohkem linnamelust viimast võtma. „Elektrijalgratas on küll leiutis, mis on sellele kaasa aidanud ja kui sinna lisada veel retkejuhi harivad ning põnevad jutud, siis on elamused garanteeritud.“
Matkamiseks koos Sveniga tuleb Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuse veebilehelt leida üles vastavad paketid ja kontaktid ning oma soovist teada anda. „Kaasa võiks võtta oma veepudeli ja riietuda vastavalt ilmale veidi sportlikumalt. Pärast ägedat retke ootab keskuses kohvik ja mõnus lõõgastav saun, kus saab ühiselt muljeid jagades päeva kokku võtta.“
Tekst: Marta Vasarik
Fotod: Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus