Praegu on aeg, mil kogutakse mahtu ning valmistutakse kevad-suvisteks jooksutreeninguteks. Kuna lumeolud Tallinnas ja Harjumaal hetkel suusatamist pigem ei soosi, tuleb enda vormis hoidmiseks joosta. Üks võimalus selleks on osaleda pühapäeviti toimuvatel Salomon jooks-matkadel.
Peakorraldajad Jaana ja Toomas Ellmann nimetavad sarja etappe sotsiaalseks matkaks, kus pearõhk on pikemal kulgemisel mõnusas seltskonnas endale sobivas tempos. „Äge seltskond, mõnusalt aktiivne pühapäev ja Tallinna avastamine,“ toob Jaana välja kolm põhjust osalemiseks.
Traditsioon aastast 2016
Talvisel perioodil, kui vastupidavusalade harrastajad laovad uueks hooajaks põhja ja tegelevad mahutreeningutega, hakkasid Jaana ja tema abikaasa sõpru treeningutele kaasa kutsuma. „Treeningud toimusid ja toimuvad ka praegu 5+5 süsteemis ehk viis minutit jooksmist ja samapalju matkamist. Teisel korral oli meil pundis juba 20 inimest, kolmandal korral 40 inimest ja nii see lumepall veerema läks,“ kirjeldab Jaana algust.
Esimestel aastatel organiseeris paar treeninguid puhtalt entusiasmist. “Ainult meie teadsime rada, joogipunkte veel ei olnud, peitsime põõsastesse üllatuseks komme. Sündmuse suurenedes kaasasime sõpru appi tempogruppide juhtideks,“ meenutab korraldaja.
Tänaseks päevaks on sellest välja kasvanud korralik sari, mis keskendub talvistele mahutreeningutele. „Tegu ei ole võistlusega, vaid heas seltskonnas enda vormis hoidmisega,“ julgustab peaorganisaator kõiki kaasa tulema.
Salomoni egiidi all
Kui esimesel neljal aastal toetas sarja Enervit, siis alates sellest aastast toimub üritus Salomoni egiidi all. „Vaibumise märke pole tunda, pigem huvi kogu aeg kasvab. Seoses koroonaga oli esialgne plaan sari sel aastal ära jätta, aga inimesed lausa nõudsid seda ning hetkeseisuga on kõik väliüritused lubatud. Tõsi, koroona tõttu on osalejate arv kahesajalt sajale kukkunud, aga nii on see igal pool,“ ütleb Jaana.
Vali endale sobiv tempo
Paljude jaoks on jooksmine, ja seda eriti talvel, natuke hirmutav. Ka nende inimeste peale on mõeldud. „Kellele joosta ei meeldi või kes tunnevad, et tempo võib üle jõu käia, võivad alustada kõnnigrupis, kus keskmine tempo on umbes üheksa minutit kilomeetri kohta,“ ütleb korraldaja. Kõnnigruppidel liigub üks rühmajuht ees, teine keskel ning kui keegi tõesti tunneb, et soovib mingil hetkel ikkagi omas tempos kulgeda, siis seda saab mugavalt teha kaardi järgi, mis enne matka avaldatakse.
Joosta soovijad on jagatud omakorda kolme tempogruppi – 5.30, 6.00 ja 7.00. „Alguses meil ei olnud 5.30 gruppi, see tekkis suure nõudluse tõttu, et võiks veidi kiiremini end liigutada,“ naerab Jaana.
Aegade jooksul on juhtunud, et kõnnigrupis alustanud jätkavad suvel juba jooksutreeningutega ning sügisel ühinevad näiteks 7.00 jooksugrupiga. „Üheks meie eesmärgiks on kindlasti meelitada inimesi ennast värskes õhus liigutama, aga rõõmustame ka selle üle, kui osalejad ürituste käigus oma piire nihutavad,“ lisab ta.
Jooks-matka pikkus on umbes 23-27 kilomeetrit ja kõndijatel 16-18 km. Kõige nooremad osalejad on olnud 15-aastased. Sõltuvalt trassist, saab mõnel etapil osaleda ka lapsevankriga.
Huvitavad marsruudid
Jooksud toimuvad Tallinna erinevates piirkondades ja lähiümbruses. „Meie trassid kulgevad linnatänavatel, aga väga palju proovime haarata ka loodust ja metsaradu. Kõnnigrupid liiguvad rohkem metsarajal, kiiremad jooksjad rohkem kergliiklusradadel. Igal aastal oleme radu muutnud, toonud juurde uusi etappe, kuid mõned marsruudid on jäänud esimesest aastast,” kirjeldab Jaana radade valikut. Sellel hooajal on uue etapina kavas Peetri jooks-matk.
Võimalus võita Salomoni jooksutossud
Et grupijuhid paistaksid rahva seast silma, on Salomon varustanud neid jopede ja mütsidega, samuti kannavad nad helkurveste, et vajadusel grupiga muretult üle tee minna.
Kõikidel jooks-matkadel osalejatel on suurepärane võimalus osa saada erinevate auhindade loosimisest, mille Salomon on igaks etapiks välja pannud. Võimalik on võita näiteks nii joogikott kui ka spetsiaalne joogivest.
„Kõik, kes osalevad vähemalt neljal etapil viiest, teenivad matkamedali. Kõikidel etappidel käinud osalevad n-ö pealoosis, mil on võimalik endale võita Salomoni jooksutossud,“ lisab peakorraldaja motivatsiooni. Osalemiskleepse korjatakse rinnanumbrile, mis aitab korraldajatel kogu ürituse aja matkajatel silma peal hoida.
Siinkirjutaja kasutab talvel samuti Salomoni jooksutosse, mille valikus leidub mudeleid nii sügistalvel maastikul, aga ka talvel libedaga jää peal jooksmiseks. Hea meelega annan paar vihjet: talvel sobivad ideaalselt Salomon Spikecross ning kevadsügisel Salomon Speedcross tossud.
Tule osalema!
Sellel aastal on juba toimunud kaks matka algusega Rocca al Mares ja Linnahalli juures, kuid võimalus on osaleda veel kolmel.
13. märtsil Laagrist (stardi ja finiši asukoht selgub)
10. aprillil esimest korda Peetrist (stardi ja finiši asukoht selgub)
15. mail Viimsist (stardi ja finiši asukoht selgub)
Registreerimine kuni 9.00, start 10.00.
Osavõtutasu on 5 eurot, mis sisaldab joogipunktides pakutavat spordijooki ja väikest kehakinnitust. Tekst
Korraldajatega saad ühendust:
www.jooksmatkad.ee
[email protected]
FB: jooksmatkad.ee
Tekst: Kärt Radik
Fotod: erakogu