Silmapaistvamad atleedid taliolümpiamängudel | Sportland Magazine

Jaga „Silmapaistvamad atleedid taliolümpiamängudel“

Silmapaistvamad atleedid taliolümpiamängudel

Olümpiamängude ajalukku lähevad enamasti rekordeid purustanud ja silmapaistvaid tulemusi saavutanud sportlased, aga mitte ainult. Tutvustame viite säravaimat ja meeldejäävaimat taliolümpiamängude sportlast läbi aegade.

Laskesuusatamise kuningas Ole Einar Bjørndalen

Ole Einar Bjørndalen (43) on seni edukaim Norra laskesuusataja. Laskesuusatamise kuningaks tituleeritud Bjørndalen on osalenud kuutel taliolümpiamängudel ja saanud kaheksakordseks olümpiavõitjaks. Lisaks kuldadele on tema auhinnariiulis veel neli hõbedast ja üks pronksine autasu. Bjørndalen on seejuures ainuke laskesuusataja, kes on võitnud ühelt ja samalt olümpialt neli kuldmedalit – see juhtus Salt Lake Citys 2002. aastal. Juba juunioride klassis maailmameistrivõistlustel puhta töö teinud Bjørndalen on nüüdseks 19-kordne maailmameister ka täiskasvanute klassis.

Ole Einar Bjørndalen
Foto: Anrephoto / Shutterstock.com
Bjørn Dæhlie
Foto: Vida Press

Elav legend Bjørn Dæhlie

Bjørn Dæhlie (50) on endine Norra murdmaasuusataja, kes on samuti tulnud kaheksakordseks olümpiavõitjaks. Lisaks kuldadele on ta neljal korral pidanud leppima hõbedaga. Norra elav legend on olnud üliedukas maailmameistrivõistlustelgi: maailmameistriks on ta kroonitud suisa 17 korda. Eriti edukaks osutus 1997. aasta, kui ta võitis MM-i medali kõigil viiel alal. Olümpiamängudelt ja MM-ilt võidetud 29 medalit teevad Dæhliest ühe ajaloo edukaima suusasportlase, praegu aga tegeleb ta spordirõivaste disainimise ja tootmisega.

„Lendav Tomat“ Shaun White

Shaun White (31) on Ameerika lumelaudur ja rulluisutaja, kellele on punaste juuste tõttu pandud hüüdnimi Lendav Tomat. Olümpiamängudel on ta saanud võidurõõmu tunda kahel korral ning praegu hoiab White enda käes ka X-mängudelt võidetud kuldmedalite rekordit. San Diegos Californias sündinud lumelaudur on esimene sportlane, kes on osalenud ja võidutsenud kahel erineval alal nii suvistel kui ka talvistel X-mängudel. Vanema venna eeskujul lumelauaga sõitmist alustanud White’i nimel on samuti suurim taliolümpiamängudel saavutatud punktisumma meeste half pipe’is.

Shaun White
Foto: NatalieJean / Shutterstock.com
Eddie „Kotkas“ Edwards
Foto: Vida Press

Eddie „Kotkas“ Edwards

Michael Edwards (53), kes on paremini tuntud nime all Kotkas Eddie, oli esimene suusahüppaja, kes taliolümpiamängudel Inglismaad esindas. 1998. aastal jäi ta nii 70 m kui ka 90 m mäel viimasele kohale, ent sellegipoolest sai tema olümpiaunelmast lõpuks reaalsus. Teekond olümpiani oli ääretult raske. Näiteks kandis Edwards treenimist alustades kuute paari sokke, et suusahüppesaapad jalas parajad oleksid, ning olümpiaunelma ellu viimiseks teenis ta lisaraha krohvijana. Peale 1988. aasta mänge karmistati olümpiale kvalifitseerumise reegleid, et Edwardsi juhtum ei korduks. Kuigi tema isiklikud tulemused paranesid tublisti, ei pääsenud Eddie siiski Albertville’i, Lillehammerisse ega Naganosse.

Edukaim mäesuusataja Lindsey Vonn

Lindsey Caroline Vonn (33) hakkas suusatama juba 2-aastaselt ning 2010. aastal Vancouveris tuli ta esimese ameeriklasena kiirlaskumises olümpiavõitjaks. Samadel mängudel võitis ta ka pronksmedali ülisuurslaalomis. 2006. aasta Torino taliolümpiamängudel kukkus Vonn treeningul aga nii rängalt, et viidi otse haiglasse. Järgmisel päeval oli meeletu tahtejõuga sportlane juba stardis ja saavutas kõrge 8. koha. Sellise käitumise eest tunnustati Vonni Olümpiavaimu auhinnaga, mis antakse kõige paremini olümpiavaimu väljendanud USA sportlasele. 2015/2016. aasta hooajal võitis suusakuninganna oma 20. kristallgloobuse kiirlaskumises ning tõusis sellega kõige edukamaks mäesuusatajaks.

Lindsey Vonn
Foto: Vida Press

Tekst: Liisi Rist

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Olümpiatule teekond PyeongChangi

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus