Meil kõigil on ideid, mille teostamiseks on vahel tarvis väikest tõuget. Just sellise tõuke saab Sportlandi ideekonkursilt Start Tulevikku, kus võisid osaleda kõik, kel mõttes mõlkunud alustada päris oma ettevõtlusega. Žürii ja rahvahääletuse tulemusel osutus seekord võitjaks idee Noorte Arengufestival.
Lühidalt kokku võttes on kolmepäevase Noorte Arengufestivali eesmärk anda noortele eluks vajalikud tööriistad ning istutada neisse enesearengu seeme. Festivalil saab osaleda õpitubades ning kuulata oma ala spetsialiste. Fookuses on üheksa eluks vajalikku teemat – ajaplaneerimine, enesebränding, investeerimine, avalik esinemine, motivatsioon, teadlikkus (kohalolek), visualiseerimine, meeskonnatöö ning CV, motivatsioonikiri ja tööintervjuu. Lisaks saab festivalil kuulda ühe särava ja andeka isiku edulugu ning plaanis on muudki põnevat. Idee taga seisab 23-aastane Kuusalu noormees Asso Soosalu. Uurisime veidi lähemalt, kes ta on, kuidas sündis Noorte Arengufestivali idee ning millised plaanid sellega seoses veel küpsevad.
Tutvusta ennast pisut. Millega igapäevaselt tegeled ning milline inimene sa oled?
Töötan jalgpalliklubis JK Kuusalu Kalev kuni 13-aastaste poiste treenerina. Sport on mulle alati huvi pakkunud, seega tundus võimalus noortega treeneritööd teha väga õige valikuna.
Sügisest õpin Tallinna Majanduskoolis turundusspetsialistiks. Turunduse valisin sellepärast, et tegemist on laiahaardelise erialaga, mis annab võimaluse valida ühe asemel mitu suunda, kuhu tulevikus liikuda.
Inimesena olen positiivne, motiveeritud asjaajaja, kes on lahendustele orienteeritud. Enda tugevusteks pean suhtlemisoskust ning erinevate olukordadega kohanemist. Mulle ei meeldi jääda probleemi üle juurdlema: kuidas küll nii juhtus, vaid pigem otsin kiirelt lahenduse ning liigun edasi.
Mis Sind elus sütitab ja tegutsema motiveerib?
Mõned aastad tagasi kuulasin Harald Lepiski sisseloetud lugu Martin Luther King juuniorist ning see kõnetas mind väga. „Elu tragöödia ei peitu suutmatuses saavutada oma eesmärke. Tragöödia on see, kui sul polegi eesmärke, mille poole liikuda. See pole häda ja viletsus, kui surma eel teadvustada, et sinu unistused ei ole täitunud. Häda ja viletsus on elada ilma unistusteta. Mitte piinlikkus seepärast, et ei ulatu tähtedeni, vaid piinlikkus seepärast, et polegi tähti, milleni sirutada. Mitte läbikukkumine, vaid liiga madal eesmärk on patt.”
Sellest viimasest lausest tuleneb kartus, et ma ei kasuta oma täielikku potentsiaali ning see paneb mind tegutsema.
Mis on Sinu suuremad eesmärgid ja millised valdkonnas näed end tulevikus tegutsemas?
Mulle on alati meeldinud suurelt unistada. Praegu ongi tähtsaim eesmärk Noorte Arengufestival Eesti, ning miks mitte ka Euroopa, suurimaks noorte võrgustikuks arendada. Arvan, et tulevikus tegelengi noortega ja pigem üritusturunduse valdkonnas.
Millised on su hobid ja harrastused?
Kõige südamelähedasem hobi ja kirg on rahvatants. Olen sellega tegelenud 11 aastat ning sellest neli aastat Tallinna Tehnikaülikooli tantsuansamblis Kuljus. Ma ei saa mujalt sellist emotsiooni, mida kogen laval tantsides. Emotsioon ongi seltskonna kõrval väga oluline põhjus, miks mulle tantsida meeldib. Mängin ka jalgpalli ning üritan juurutada endas raamatute lugemise harjumust. Viimasega pean veel palju tööd tegema, aga arengut on kindlasti juba näha.
Miks otsustasid osaleda Start Tulevikku ideekonkursil?
Noorte Arengufestival tundus konkursile nii hästi sobivat, et ma isegi ei mõelnud mitu korda, vaid täitsime meeskonnaga kohe avalduse. Lasin avaldusel alguses lihtsalt olla, et võib-olla tuleb veel parem idee, kuidas mõtted kirja panna, aga lõpuks sain aru, et lihtsuses peitub võlu ning saatsin mõtted esialgsel kujul.
Kui kaua oled selle festivali ideed endas kandnud ning millest see alguse sai?
Idee sai alguse mu enda puudulikest teadmistest teemadel, mida Noorte Arengufestivalil käsitleme ning tahtest aidata teistel noortel oma täielikku potentsiaali ära kasutada. Idee sünni taga olen mina, aga töö käib ikka meeskonnaga. Olen seda usku, et kui mu ümber on õiged inimesed, siis on kõik võimalik.
Kuidas Noorte Arengufestivali idee arendamisega edasi liigute ning millal ja kus festival toimub?
Festival leiab aset 2021. aasta augustis. Kuupäev ja koht pole veel kindel, aga oleme leidnud paar potentsiaalset paika, kus festivali pidada.
Hetkel kogun ideid, kes võiks esinejatena mingit teemat katta, kes on noortele piisavalt kutsuv või suudaks oma üles astumisega nende mõttemaailma suunata ja arendada. Esinejast sõltub meeletult palju – kõikidele inimestele on võimalik kõik teemad huvitavaks rääkida, kui esineja seda teha oskab.
Osalejaid näen festivalil vähemalt 300. Tahan anda noortele võimalikult personaalse kogemuse, aga samas aidata neil suurendada oma tutvusringkonda sarnaste aktiivsete noortega, nagu nad ise on.
Miks võiksid noored sellele festivalile osalema tulla?
Kõigil on unistus, milline elu võiks tulevikus välja näha. Loome endale pildi, kuhu tahame jõuda, mida saavutada. Unistuste täide viimiseks peaks aga ka mõtlema, milline ise olema peaksin, millised peavad olema mu harjumused, mida pean selleks tegema, et unistus saaks reaalsuseks. Tuleb mõista, et millegi saavutamiseks peame ise saavutama enne mingisuguse taseme, et saaksime näiteks kahekordset Eesti keskmist palka, ametikõrgendust või sooritaksime kontrolltöö hindele viis. Oluline on aru saada, mis tasemel hetkel oleme ning mis tasemeni jõudma peame, et oma eesmärgid täide viia. Noorte Arengufestival annabki noortele tööriistad, et jõuda tasemeteni, kus oma unistused ellu viia.
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Sportland / erakogu