Talihärmad ja Veerpalud teevad olümpial ajalugu | Sportland Magazine

Jaga „Talihärmad ja Veerpalud teevad olümpial ajalugu“

Talihärmad ja Veerpalud teevad olümpial ajalugu

Tänavu tehakse PyeongChangis ajalugu, sest mitte kunagi varem ei ole Eesti koondises taliolümpiale jõudnud õde ja vend. Lõuna-Koreas on neid aga koguni mitu – Talihärmad ja Veerpalud.

2008. aasta Pekingi suveolümpial esindasid Eestit ujujad Triin ja Martti Aljand. Taliolümpial on koos võistelnud õed Kristina ja Katrin Šmigun. Nüüd siis pääsesid olümpiakoondisesse murdmaasuusatajad Anette ja Andreas Veerpalu ning laskesuusatajad Johanna ja Johan Talihärm. Laskesuusatajate puhul ei ole sama pere lapsed võistlusrajal tegelikult mingi haruldus. Ka praegu meeste absoluutses tipus omavahel armutut võitlust pidavatele prantslasele Martin Fourcade’ile ja norrakas Johannes Thingnes Boe’le pakuvad konkurentsi nende vennad Simon Fourcade ja Tarjei Boe. Naiste hulgas sõidavad aga maailma tasemel ukrainlannadest õed Vita ja Valj Semerenko ning šveitslannad Selina ja Elisa Gasparin.

Johanna karjääri parim tulemus

Meie õdede-vendade paaridest läks laupäeval esimesena võistlustulle 24-aastane Johanna Talihärm 7,5 km sprindidistantsil. 13. stardinumbri all rajale läinud laskesuusataja ütles vahetult peale sõitu, et jäi võistlusega rahule. “Praegu on väga hea meel, lootsin lasta nulliga, aga püsti jäi esimene märk üles. Üldiselt tundsin end väga hästi. Raja kõrval karjuti nii kõvasti: “Eesti-Eesti”, et lihtsalt pidi jalad kõhu alt välja võtma,” naeris Johanna.

Meie ainuke naine olümpia laskesuusarajal sõitis välja oma karjääri parima tulemuse – lõpuprotokolli märgiti 22. koht ja kaotus võitjale sakslanna Laura Dahlmeierile 1.20,8. Läbi aegade on tegu Eesti naiste teise tulemusega. Parimana on Krista Lepik lõpetanud 1992 Albertville’i taliolümpiamängudel 15 kilomeetri sõidu 11. kohaga.

Johanna järgmine start on 12. veebruaril 10 km jälitussõidus. Kas 23-aastane Johan Talihärm oma esimesel olümpial starti pääseb, ei ole veel selge, sest koondise nimekirja kuulub ta hetkel viienda mehena.

Johanna on suur seikleja

Talihärmad on väga rahul, et koos koondise nimekirja jõudsid ja iseloomustavad ka teineteist äärmiselt positiivselt. “Johanna näol on tegemist väga sõbraliku ja sotsiaalse persooniga. Siira naeratuse taga peitub heasüdamlik ja abivalmis isiksus ning positiivne ellusuhtumine on kahtlemata osa tema elust. Ta ei jää lootma teiste abile, vaid suudab ise leida lahendusi keerulistes olukordades. Treeningutesse suhtub ta täie tõsidusega, kuid samas ei puudu temas ka natuke muhedat huumorit. Kahtlemata on tegemist ka suure seiklejaga, kes naudib uute asjade ja kohtade avastamist. Vestluspartnerina on Johanna väga huvitav, tema teadmiste hulk ja silmaring on ülikooliaastatega palju laienenud. Johannal on äärmiselt suurt pingutusvõime nii tavaelus kui ka võistlusrajal,” räägib vend oma õe kohta.

Kartmatu ja põhjalik Johan

Johan on aga Johanna sõnul kartmatu ja tema puhul kehtib reegel, et ükski takistus ei hoia teda tagasi. “Johan on äärmiselt huvitatud erinevatest maailmas toimuvatest asjadest ning tema ääretu uudishimu tingib selle, et ta tahab alati teada, kuidas asjad toimivad, seetõttu on ta ka põhjalik. Samas on Johan veidi püsimatum kui mina – teda iseloomustab soov saada kõike kohe, mis pole muidugi halb, see panebki teda pingutama. Väiksena oli ta unustamise ja asjade kaotamise maailmameister, õnneks on see nüüd vanusega veidi paranenud, kuigi “koondise unustaja” on ta tänase päevani. Olenemata sellest, et ta seda alati välja ei taha näidata, on Johan hooliv inimene, kellele lähevad ka teiste mured ja rõõmud korda,” kirjeldab Johanna.

Spordivaim on geenides

Johan ja Johanna kasvasid üles Kuusalu vallas Leesi külas, kust põhikooli ajal tulid õppima Tallinnasse. Õde-venda käisid Nõmme spordikoolis, kuhu ema nad suunas, et lapsed saaksid olla natukenegi sarnases õhustikus kui Leesil. Spordivaim ja vastupidavus ongi Talihärmadel geenides, sest nende ema Maire on ka ise sporti teinud – võistelnud pikamaajooksudes ja jalgrattasõidus ning süstinud lastesse sportlikku ja tervislikku elustiili. Nagu näha, see on kandnud vilja ja viinud õe-venna tänaseks Eesti tippu ja olümpiamängudele.

Veerpalu nimi taas olümpial esindatud

Teine õe-venna paar, kes Eestist taliolümpiale pääses on murdmaasuusatajad Andreas ja Anette Veerpalu. Seda, et Andreasest ja Anettest on suusatajad saanud ei saa muidugi imeks panna, sest kahekordse olümpiavõitja ja maailmameistri Andrus Veerpalu peres kasvades oli see üsna loomulik tee. Lisaks Andreasele ja Anettele sirgub peres veel kolm last, kes kõik on peale käima õppimist kohe ka suuskadele pandud. “Isa võttis meid endaga esimese lume laagrisse Olosele kuuks ajaks kaasa ja mis meil lastel seal kaugel Põhja-Soomes ikka teha oli, kui ka ise suusad alla panna,” on Anette öelnud ajakirjale Jooksja.

Andrease debüüt

21-aastane Anette oleks pidanud oma esimese olümpiastardi tegema laupäeval 7,5+7,5 km suusavahetusega sõidus, kuid haigestus vahetult enne võistluspäeva ülemiste hingamisteede viirusnakkusesse ega saanud kaasa teha. Edasiste startide kohta on praegu keeruline midagi öelda, sest need sõltuvad sellest, kuidas Anette paraneb. 23-aastase Andrease esimene start oli aga täna 15+15 km suusavahetusega sõidus. Oma olümpiadebüüti pidas Andreas üheks raskeimaks stardiks, mis tal senise karjääri jooksul on olnud. Lõpuprotokolli märgiti Andrease kohaks 47. ja kaotust olümpiavõitjale norrakas Simen Hegstad Krügerile kogunes 5.51,4. Teise eestlasena stardis olnud Karel Tammjärv lõpetas 32. kohaga.

Tekst: Merilin Piirsalu
Pilt: Karl Altraja / erakogu

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Taliolümpia: Kustutamatu emotsioon!

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus