PyeongChangi taliolümpia on küll lõppenud, kuid olümpiameeleolu elab mõnda aega veel meie südames. Ka Sportland annab sellesse oma osa.
Sportlandil on eksklusiivne ja väga auväärne võimalus esitleda PyeongChangi taliolümpia ametlikku tõrvikut. Kõiki huvilised võivad tõrvikut oma silmaga vaadata Ülemiste Keskuse Sportlandis ning seda saab teha kuni selle nädala pühapäeva õhtuni.
Pikad traditsioonid
Traditsiooniliselt on olümpiamängude üheks sümboliks olümpiatuli, mis süüdatakse spetsiaalses sulatusnõus peeglite ja päikesekiirte abil Kreeka jumalate kuninganna Hera templi varemete esisel Olympias. Sealt saab alguse tõrvikutega teatejooks, mille jooksul kantakse olümpiatuli mängude avatseremooniale. Tänavuse olümpiatule teekond algas eelmise aasta 24. oktoobril ning 7500 jooksja poolt kantuna läbis tuli kokku 2018 kilomeetrit.
Mis iseloomustab PyeongChangi tõrvikut?
PyeongChangi olümpiamängude tõrvik on 700 mm kõrge – see on vihje PyeongChangi kõrgusele merepinnast, milleks on 700 meetrit. Kui tõrvik põleb, ulatub leek 20 cm kõrgusele. Tõrvikul on kujutatud viit valget haru, mis sarnanevad põlevale leegile ning tõrviku valge värv tähistab PyeongChangi lumiseid maastikke ja külma ilma ning on ühtlasi kummardus Koreas valmistatavale valgele portselanile.
Tõrvik on kaunistatud viisnurksete kujunditega, mis selle alumisel ja ülemisel osal sümboliseerivad viit maailmajagu. Mustri moodustavad tähekesed, mis meenutavad üksteisel käest kinni hoidvaid inimesi ning tähistavad viiest maailmajaost üksmeelses olümpiavaimus saabunud inimeste kohtumist ning olümpiamängudest tulenevat rahu ja harmooniat. Tähekesed meenutavad oma kujult ka koreakeelset sümbolit PyeongChangi linna nimes.
Eriline disain
Tõrvik on disainitud vastu pidama väga rasketes ilmaoludes ning selle kolmekihiline vihmavarjulaadne pealis võimaldab leeki põlemas hoida isegi tugeva tuule ja tiheda lumesajuga. Eriline disain tagab ühtlase leegi nii kuni miinus 35-kraadises pakases kui ka 30-kraadises palavuses. Tõrviku praktilisest disainist annab tunnistust ergonoomiline käepide.
PyeongChangi olümpiamängude tõrviku disainis Korea tööstusdisainer Kim Young-se.
Olümpiastaadionile jõudis tõrvik 9. veebruaril ning olümpiatule süütas seekord Lõuna-Korea armastatud iluuisutaja Yuna Kim, kes tuli 2010. aastal olümpiavõitjaks ning teenis 2014. aastal Sotši olümpialt hõbeda.