Tarvi Torn: olen CrossFitiga tegelenud pea üheksa aastat ja tunne läheb aina paremaks | Sportland Magazine

Jaga „Tarvi Torn: olen CrossFitiga tegelenud pea üheksa aastat ja tunne läheb aina paremaks“

Tarvi Torn: olen CrossFitiga tegelenud pea üheksa aastat ja tunne läheb aina paremaks

Kaitseväelase ja pühendunud CrossFiti entusiasti Tarvi Torni elus on sport olulisel kohal. See aitab säilitada head füüsilist ja vaimset vormi ning just CrossFit on ala, mis pakub piisavalt mitmekülgseid väljakutseid, et treeningud oleksid alati huvitavad ja intensiivsed.

Tarvi
Foto: Siim Kinnas

Mis rolli mängib sinu elus sport ning kuidas see mõjutab sinu elustiili ja igapäevast rutiini?

Sport mängib minu elus väga tähtsat rolli. Mulle on lapsepõlvest saati meeldinud olla füüsiliselt aktiivne: mängida palli, sõita rattaga, ujuda jne. Praegu ei kujutaks elu ilma spordita ettegi. Sport aitab tekkinud pingeid maandada ja laseb vaimul puhata. Igapäevaselt mõtlen läbi, kunas trenni lähen, mis varustust mul konkreetsel päeval vaja läheb, mida treeningkava ette näeb ning millal ja mida enne treeningut söön. Tähtis on ka piisav ööuni, et olla järgmiseks korraks välja puhanud ja taastunud.

Miks valisid just CrossFiti ning mis sulle selle ala juures kõige rohkem meeldib?

Enne CrossFiti juurde jõudmist proovisin palju eri spordialasid. Vahetult enne CrossFitiga alustamist käisin regulaarselt jõusaalis. Mul oli kava, mida järgisin umbes kaks aastat, aga ühel hetkel tundsin, et see on liiga igav ja üksluine. Kord leidsin YouTube’ist video CrossFit Gamesi võistlusest ja mul tekkis kohe tunne, et tahan seda proovida. Õppisin tol ajal Kõrgemas Sõjakoolis ja minu õnneks oli üks mu kursusekaaslastest CrossFitiga mingil määral varem kokku puutunud. Ta tutvustas mulle ala natuke lähemalt ja hakkasime koos trenni tegema. Mulle hakkas see kohe meeldima ning varsti liitusin CrossFit Tartu klubiga, kus tänaseks olen üks treeneritest.

Tarvi

CrossFiti juures naudin kõige rohkem variatiivsust. Mulle meeldib, et erinevaid harjutusi on väga palju ja see, kuidas harjutused on omavahel kokku põimitud. Iga päev on erinev ning kõigeks tuleb valmis olla. CrossFiti puhul on väga suureks plussiks kogukond, kus kõik teavad üksteist ja elavad üksteise saavutustele kaasa.

Milline näeb välja sinu tavapärane treeningnädal?

Praegu näeb kava ette nädalas kuus trenni, millest viis on raskemad ja intensiivsemad ning üks on kergem ja taastav. Kui täpsemaks minna siis esmaspäev, teisipäev, kolmapäev, reede ja laupäev on tavapärased treeningpäevad, neljapäeval toimub taastav trenn ja pühapäev on puhkepäev. Tavapärastel treeningpäevadel on kavas jõuosa, üldjuhul raksem tõstmine, seejärel on WOD ehk Workout of the Day, kus on kombineeritud nii tõstmine, võimlemine kui ka vastupidavus. Peale WOD-i teen tavaliselt erinevad lisaharjutused kõhule, seljale, õlale jne. Taastavas trennis on lihtsamad harjutused, mida sooritan kõvasti väiksema intensiivsusega, lisaks on siis suurem rõhk lihashooldusel.

Tarvi
Foto: Divi Kadri

Milliste CrossFiti saavutuste üle oled kõige uhkem ning kas sul on mõni kindel eesmärk, mida saavutada soovid?

Kõige uhkem olen selle üle, et olen suutnud omandada suurema osa kõige tehnilisematest ja keerulisematest harjutustest, mida teevad ka CrossFiti tippsportlased. Lisaks olen väga rahul, et olen CrossFitiga tegelenud juba peaaegu üheksa aastat ja tunne läheb aina paremaks.

Minu üks väike unistus või eesmärk on jõuda 35+ vanuseklassis CrossFit Gamesi Euroopa regiooni poolfinaali ning miks mitte ka finaali. Üheks pikaajalisemaks eesmärgiks on olla ka 50+ vanuses heas vormis ning jätkata tegelemist CrossFitiga.

Kas võtad osa ka CrossFiti võistlustest? Kuidas need välja näevad?

Kui vähegi võimalik, siis proovin paar võistlust aastasse mahutada. Olen võistelnud nii Eestis kui ka välismaal. Korduvalt olen osalenud Läti, Leedu ja Soome jõuproovidel ning kaugematest kohtadest olen käinud Hispaanias ja Inglismaal.

Võistlused on üldiselt ühe- või kahepäevased ning kokku on ühel võistlusel keskmiselt neli kuni kuus erinevat kava. Võistelda saab individuaalselt, aga ka kahe- kuni neljaliikmeliste tiimidena. Kavad on tavaliselt ülesehitatud selliselt, et testivad nii jõudu, osavust, kiirust kui ka vastupidavust.

Tarvi

Millist nõu annaksid CrossFitiga alustavale inimesele?

Alustada tuleks kindlasti pigem rahulikult. Esmatähtis on endale baasharjutuste tehniline pool treenerite abiga selgeks teha. Selleks on CrossFiti klubides sissejuhatavad kursused või eratreeningud.

Samuti ei tohiks karta, et äkki ma ei jõua piisavalt palju või äkki olen liiga halvas vormis, et CrossFitiga tegeleda. Pole olemas sellist asja nagu liiga halb vorm CrossFitiga alustamiseks. Selleks ongi treenerid, kes juhendavad ja suunavad eesmärkide poole ning leiavad igaühe võimetele vastavad harjutused ja intensiivsuse.

Tarvi
Foto: Ciaran Watts

Kas tegeled lisaks CrossFitile ka muude spordialadega? Kuidas need sinu põhitreeningut täiendavad?

Tõsisemalt ühegi teise spordialaga ei tegele, kuid mulle meeldib näiteks rattaga sõita. Olen osalenud ka mitmel Tartu Rattamaratonil. Lisaks olen talveperioodil treeningutesse sisse toonud rohkem ujumist. Mõlemad alad parandavad üldist vastupidavust ning tihti on nii rattasõit kui ka ujumine võistlustel kavas sees.

Iga spordiala puhul on päris tähtis roll ka varustusel. Kui oluline on see CrossFitis ning millised on sinu lemmiktooted?

Mida tõsisemalt ja edasijõudnumalt alaga tegelema hakata, seda tähtsamaks muutub õige ja kvaliteetne varustus. Riided peaksid olema kindlasti mugavad, vastupidavad ja lubama igas suunas liikuda. Treeningjalatsid peavad korralikult jalga toetama, et saaks nii joosta, hüpata kui ka näiteks kangiga kükitada.

Olen olnud juba pikalt Under Armouri toodete tarbija. Treeningutel kasutan Under Armouri särke, pükse, sokke, spordipesu ning jalatseid. Mulle meeldib nende kollektsioonide disain, vastupidavus ja mugavus.

Ka vabal ajal kannan selle brändi pusasid, särke ja pikki dressipükse. Lisaks kasutan Under Armouri soojapesusärke ja spordipesu ka kaitseväes tööd tehes.

UA Tarvi

Millised on sinu kohustused kaitseväes töötades ning kui oluline on seal juures hea füüsiline vorm?

Peale kooli lõpetamist olin rühmaülem ja koolitasin välja ajateenijaid. Seal oli füüsiline vorm väga tähtis. Esiteks seetõttu, et jõuaks ise kogu õpetatavaga hakkama saada, aga teiseks sellepärast, et olla eeskujuks sõduritele ning tekitada neis huvi füüsiliste tegevuste vastu. Viimased kaks aastat pole ma väljaõppega enam nii tihedalt seotud, kuid see ei tähenda, et metsas käimisi poleks ja füüsiliselt vormis ei peaks püsima. Alati tuleb kõigeks valmis olla!

Tarvi
Foto: Mike Bruce

Kas kaitseväelase taust mõjutab seda, kuidas sa CrossFitile lähened?

Mõjutab küll. Tihti leian ennast mõtlemas, et mingi harjutus on sarnane mõne tegevusega lahingulises olukorras. Leian eri vaatenurki, kuidas teatud harjutus parandab ja muudab mind lahinguliselt efektiivsemaks ja vastupidavamaks. Lihtne võrdlus oleks näiteks CrossFitis burpee’d ehk kosmonaudid ning  lahingulises mõttes söösthüpped metsas. Kaitseväest saadud väljaõpe on mind kindlasti aidanud spordis mitte nii lihtsalt alla andma ja alati hambad ristis lõpuni pingutama.

Tekst: Rasmus Piirsalu
Fotod: Keir Rämson

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Veetka Ultra – rohkem kui lihtsalt maastikujooks

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus