Poliitik Kaja Kallas teab, et sport mängib iga inimese elus olulist rolli. Uurisime Kaja käest, millised on tema kokkupuuted spordiga.
1. Millised on Teie esimesed mälestused spordist?
Kui olin lasteaialaps, käisin iluvõimlemistrennis, aga ühel hetkel hakkasid treenerid seal lapsi väänama ja haiget tegema. Siis ma ei tahtnud seda trenni enam teha ja läksin tantsima rahvatantsuansamblisse Sõleke.
2. Milliste treeningutega olete elu jooksul veel tegelenud?
Kuigi meil oli rahvatantsuansambel, toimusid kolm korda nädalas ka klassikalise tantsu trennid, lisaks karaktertantsud. Seetõttu lõpupoole tuli trenne nädalas umbes viis, lisaks veel esinemised. Mulle meeldib ja meeldis ka lapsena väga suusatada. Olen mänginud sulgpalli, käinud saalitreeningutes, ujumistrennis, ja mingil ajal tegelenud intensiivselt jalgrattaspordiga.
3. Kas rahvatants on hea viis end vormis hoida?
Ka tavaline rahvatantsutrenn pakub täitsa piisavalt liikumisvõimalust, aga kuna Sõleke oli ikkagi esindusrühm, siis olid meie trennid tunduvalt intensiivsemad kui lihtsalt rahvatants. Olime hea võhmaga ja hea treenitusega.
4. Kas jõuate praegu regulaarselt sportimas käia?
Kahjuks regulaarselt ei jõua. Jooksmist ei ole ma kunagi väga armastanud, aga see on viimasel ajal minu peamine viis saada korraga nii värsket õhku kui ka sportida. Talvel käin ka suusatamas.
5. Millised on teie parimad nipid, et vaimu värskena hoida?
Kasutan vabad hetked lugemiseks ja loen palju. See annab uusi värskeid mõtteid ja aitab ka igapäevamelust lõõgastuda.
6. Mis on Eesti spordielus praegu kõige paremas korras ja kiiduväärt?
Isegi kui Eestil pole alati ja igal alal ette näidata maailmatasemel sportlasi, siis üritusi korraldatakse meil absoluutselt maailma tipptasemel. Kui tuua näiteks Tartu suusamaraton või Tallinna jooksumaraton, aga ka kümned ja kümned väiksemad rahvaspordiüritused, siis paistab välja, et inimesed võtavad korraldamist südamega ja see jõuab ka osalejatele kohale.
7. Mis on spordi ja liikumisega seoses Eestis suurim murekoht?
See, et 26% meie kooliminevatest lastest on ülekaalulised. Lapseeas omandatud rasvarakud teatavasti ei hävine, seega on võtmeküsimus, kuidas me saame lastele liikumisharjumust ja õiget toitumist õpetada. Loomulikult on eeskujuks vanemad, sest kui vanemad liiguvad, tahavad seda teha lapsed.
8. Kui peaksite andma kolm soovitust nendele, kes tahavad elus uue lehekülje pöörata ja hakata elama tervislikumalt, siis mis need oleks?
Liigu iga päev kas või 20 minutit. Vii sisse taldrikureegel: pool taldrikust köögivili, veerand liha/kala ja veerand kartul, riis või pasta. Leia kaaslane, kellega koos sportida. Kui oled kellegagi kokku leppinud, aga laiskus tuleb peale, siis teist on raskem alt vedada kui iseend motiveerida.
9. Kas elate teleri vahendusel kaasa tippvõistlustel osalevatele Eesti sportlastele?
Kui Kristina Šmigun-Vähi võistles, siis ei jätnud ma ühtegi võistlust vahele. Viimasel ajal elan kaasa meie tennisenaiste võistlustele, kui vähegi aega ja võimalust on.
10. Kui oluliseks peate seda, et väikesel riigil nagu Eesti on olemas sportlastest kangelased?
Sportlastest kangelased on väga olulised eeskujud noortele, et nad võtaksid omaks tervislikumaid eluviise ja tegeleksid rohkem spordiga. Teiseks seovad olümpiasangarid terve rahva kokku. Paljud meist mäletavad, kus nad olid, kui Erika Salumäe või Gerd Kanter olümpiavõitjaks krooniti – need hetked ühendavad Eesti inimesi.
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Stina Kase