Converse sündis 1908. aastal USA-s Massachusettsis, kui härrasmees nimega Maquis Mills Converse avas ettevõtte pisikeses Maldeni linnas, mis tootis kummist jalanõusid. Ettevõtte nimeks sai Converse Rubber Shoe ning jalanõusid toodeti nii lastele kui ka täiskasvanutele. Converse Rubber Shoe edasist ajalugu silmas pidades on märgilise tähendusega aasta 1917, kui turule toodi Converse All Stari kets.
Neli aastat hiljem marssis Converse’i kontorisse korvpallur Charles H. “Chuck” Taylor, kes oli keskkooli ajast saadik kandnud neidsamu ketse ja otsis nüüd müügitööd. Kiirelt sõlmiti leping ning Chuck Taylorist sai Converse All Stari korvpalliketsi ametlik esindaja ja müügimees. Ta osales mitmes reklaamis, aitas disainida ketse paremaks ja mugavamaks ning lisaks reisis mööda Ameerikat, tutvustades ketsi teistelegi. Aastal 1932 tunnustati Chuck Taylori tööd sellega, et ikoonilisele viisnurgalogole lisati Chuck Taylori signatuur ja ketsid nimetati ümber Chuck Taylor All Starideks.
Korvpalliväljakult tänavamoodi
Converse Chuck Taylor All Stari nimelist korvpalliketsi on toodetud järjepidevalt aastast 1917. Viimati muudeti ketsi disaini aastal 1949. Converse on toss, mis sai alguse korvpalliväljakult ning on nüüd, aastakümneid hiljem, lahutamatu osa tänavamoest. See bränd esindab heas mõttes mässajaid, teistmoodi mõtlejaid ja omapäraseid karaktereid olenemata nende tegevusalast.
Kui sa elad nii vanaks nagu Converse’i bränd, siis on sul kindlasti jutustada lõpmatu hulk lugusid. Nõnda on ka Converse’iga seotud väga palju huvitavaid fakte.
- Ameerika Ühendriikide korvpallikoondis kandis esimesel olümpial Converse Chuck Taylor All Stari korvpalliketse.
Korvpall tegi oma olümpiadebüüdi 1936. aastal, kui pall visati esimest korda mängu Eesti ja Prantsusmaa meeskonna vahel. Oluline on 1936. aasta olümpia veel ka seepärast, et kogu USA koondis kandis just Chuck Taylor All Stari ketse ning võitis turniiri ja kaitses tiitlit ka järgmisel kuuel olümpial.
- Wilt Chamberlain viskas 100 punkti Chuck Taylorites.
Kõik korvpallisõbrad on näinud seda mustvalget pilti, kus Wilt Chamberlain istub riietusruumis, arglik naeratus näol ning käes paberileht, millele on kritseldatud “100”. Mängust endast pole ühtegi videoega pildijäädvustust, kuid 1962. aasta 2. märtsil viskas Wilt just Chuck Taylor All Stari ketsides 100 punkti.
- Converse All Star oli esialgu mõeldud jalgpalli ja netball’i mängimiseks.
Enne kui Chuck Taylor Converse’i kontorisse kõndis, ei olnud Converse All Stari kets disainitud korvpalluritele, vaid pigem jalgpalluritele ja netball’i-mängijatele. Chuck Taylori tulekuga tehti All Stari ketsile mõni muudatus ning sellest sai ametlikult korvpallikets.
- Aastaks 1966 oli Converse’i käes 80 protsenti USA ketsiturust.
Tänapäeval on USA ketsituru selge liider Nike, 1966. aastal oli Converse aga turu ainuvalitseja. Converse’i ei seostatud mitte ainult korvpalliketsidega, vaid kui mõeldi tossudest, siis mõeldi Converse’ile.
- Maailmas ostetakse üks paar Chuck Taylori ketse iga 43 sekundi järel.
Pole paha ligi 100-aastase brändi kohta!
Samasugused, kuid hoopis mugavamad
Chuck Taylor All Star on läbi aegade võlunud inimesi oma ajaloolisuse, lihtsuse ja omapäraga ning peamine sõnum Converse’ile on olnud alati: “Palun, ärge tehke midagi mu Chuckidele!” Mida aeg edasi, seda rohkem hakkas aga inimestelt kuulma, et äkki oleks ikkagi võimalik muuta neid ketse natuke mugavamaks – nii et neid saaks kanda terve päeva. Lähteülesanne oli seega muuta kõike mitte midagi muutes.
2015. aasta suvel tutvustas Converse ketse Chuck Taylor All Star II. Kui esmasel vaatamisel tundub, et ketsid näevad välja täpselt samasugused nagu 1949. aastal toodetud Chuck Taylorid, siis tegelikult on kets tehtud palju mugavamaks. Suurima muutuse on läbi teinud vahetald. Senine kummivahetald on asendatud pehme ja väga vastupidava Lunarloni vahetallaga, mille töötas välja Converse’i emafirma Nike ja mis on kasutusel ka parimates Nike jooksutossudes. Tähelepanelikumad silmapaarid leiavad veel detaile, mida on muudetud. Varem ketsi külge kleebitud Converse Chuck Taylori viisnurklogo on nüüd sinna õmmeldud, mis muudab logo vastupidavamaks ning see ei kulu nii kergelt maha. Lisaks on kasutatud täiustatud riiet, mis teeb Chuck Taylorid välimuselt pisut esinduslikumaks ning kokkuvõttes tugevamaks ja vastupidavamaks.
Kõik need pisikesed muudatused tehti selleks, et ketsi kandja tunneks oma Chuck Tayloritest veel rohkem rõõmu. Chuck Taylor II ketsid on kenamad, mugavamad ja paremad kui varasemad All Starid, kuid legendaarset siluetti ei ole muudetud. Võib öelda, et Converse sai oma ülesandega hakkama – muuta kõike, muutes mitte midagi.
Loe veel: