Suvist 3×3 tänavakorvpallisarja on Eestis korraldatud alates 1993. aastast. Ka sel suvel võtavad tänavakorvpallurid omavahel mõõtu.
Reigo Kimmeli, Magnus Ahuna, Anto Liivati ja Martin Toomase juhitav aktiiv võttis korraldamise üle aastal 2006, kuna enne seda oli tänavakorvpallisari Eestis kaks suve järjest ära jäänud. Üsnagi samas koosseisus juhivad nad Eesti tänavakorvpallielu ka praegu.
„Mõte hakata üritust ise korraldama sündiski siis, kui kümme aastat toimunud tänavakorvpallisari kahel aastal järsku ära jäi. Meie hinnangul huvi selle vastu ikkagi oli. 2005. aastal hakkasime planeerima ja aasta hiljem alustasime,” räägib Kimmel. Ahuna sõnul oli alguses kõige keerulisem korvikonstruktsioone valmistada ja mängijaid leida. „Ka rahaliselt oli esialgu raske, kõigi vennad-õed olid olematu tasu eest kaasatud,” meenutab ta. „Mõnel etapil oli alguses alla 50 võistkonna ja olime natuke pettunud. Aga praegu on meie ühe etapi rekord 129 tiimi,” lisab Kimmel.
Sari püsib tänu toetajatele
Sprite 3×3 tänavakorvpalli suviseid etappe valmistatakse ette aasta läbi. „September on aruannete tegemise kuu ja oktoobris-novembris algavad juba sponsoritega uued läbirääkimised. Alati on toimetamist ka kuupäevade paikapanemisega,” sõnab Kimmel.
„Kõige esimese asjana peame saama peasponsori kinnituse ja siis teiste suuremate toetajate nõusoleku. Sprite on peasponsor olnud alates 2009. aastast, DSV abil saame korvikonstruktsioonid kohale ning auhinnalauda on aidanud täita Sportland, Ballzy, Toyota, Saku ja paljud teised,” kiidab Kimmel toetajaid.
Formaat on paika loksunud
Praeguseks on sarja põhietappe jäänud viis: Tartu, Rakvere, Pärnu, Otepää ja Tallinn. Lisaks on ühtsesse punktisüsteemi kaasatud ka väiksemad lisaetapid, mida korraldavad kohalikud aktivistid. Kuid ka neid võistlusi üritatakse võimalikult palju reklaamida ning saada sinna võimalikult suur arv osalejaid.
„Kõige keerulisem on igal etapil võistluspäev: tuleb hoolitseda, et kõik väljakud, reklaamid ja taristu oleksid mängude algusajaks valmis. Hiljem tuleb kõik asjad taas kokku pakkida. Tööpäev on väga intensiivne ja kestab üle 12 tunni. Eesti ilm teeb selle tihti veel eriti keeruliseks. Suurim rahulolu saabub võistluspäeva õhtul, kui kokku pakitud varustusega auto on minema sõitnud,” räägib Ahuna.
„Meie kõige töömahukam projekt on Tallinna üritus, mis on korralduse mõttes suurem kui kõik teised etapid kokku. Tallinnas on vaja saada Vabaduse väljaku kasutamise luba ning paigaldada tribüünid ja väljakud – see kõik on paras katsumus,” selgitab Kimmel. Korraldajate soov on olla võimalikult nähtav ning etapid proovitakse korraldada kesklinnas. Tallinna etapp on alates 2008. aastast olnud rahvusvaheline ning praeguseks on jõutud nii kaugele, et välismaalt tahab tulla rohkem inimesi kui neile kohti on.
Reeglid on muutunud
3×3 korvpall kui spordiala on aastate jooksul märkimisväärselt arenenud ning muutunud jõhkrast mängust, kus valitsesid suured ja jõulised mehed, väga head vastupidavust ja osavust nõudvaks alaks. „Kui kunagi võis mängu lõpus ainult vigu raiuda, et las vastased viskavad vabaviskeid, siis nüüd selline asi enam läbi ei lähe ja see teeb mängu ka ilusamaks,” kiidab Kimmel spordiala reeglite muudatusi. Tema sõnul on tänavakorvpall saalikorvpallist palju tempokam mäng. Kuigi üks kohtumine kestab vaid kümme minutit, ei teki mänguseisakuid pea üldse ning paari minutiga on võimalik ennast täiesti hingetuks mängida. „Erinevus on umbes sama nagu 3000 m ja 400 m jooksu vahel,” võrdleb Kimmel.
Võib saada olümpiaalaks
3×3 tänavakorvpall hellitab lootust tõusta ka olümpiaalaks. „Me olemegi viimased aastad vaid olümpiale pääsu nimel töötanud. See muudaks väga palju. Ootasime, et pääseme näidisalana juba Rio olümpiale, kuid siseinfo kohaselt jäi see puhtalt tehnilistel põhjusel ära, sest brasiillastel polnud enam raha, et areeni ehitada,” selgitab Kimmel ning lisab, et olümpiale pääsemine peaks selguma suvel. „Mina olen suhteliselt veendunud, et 3×3 korvpall jõuab Tokyo olümpiale.”
Reeglid
- 3×3 korvpalli mängitakse ühe korvi all, väljaku suurus on 15 × 11 m.
- Võistkond koosneb neljast mängijast: kolm väljakumängijat ja üks vahetusmängija.
- Mängu normaalaeg on kümme minutit. Kui üks võistkond saavutab enne normaalaja lõppu 21 punkti, on nad mängu võitjad ja mäng lõppeb.
Info mängude ja registreerimise kohta: streetbasket.ee
Tekst ja fotod: Siim Semiskar