Kiires elutempos on mõnikord vaja aeg korraks peatada, et meelt rahustada ning ärevatest mõtetest vabaneda. Selleks polegi tarvis palju, vahel piisab mõnest lihtsast harjutusest, et maha rahuneda ning oma tegemiste juurde naasta.
Tänapäeval on paljudel kiire ja palju kohustusi Paraku soodustab pidev tormamine ärevust ja stressi, tekitab pingeid ega lase igas olukorras piisavalt keskenduda. Väliseid ärritajaid sotsiaalmeedia, interneti, ning pideva informatsioonitulva näol on elus väga palju, sageli tuleb ennast kurssi viia uute asjadega või tegeleda samal ajal mitme erineva probleemi lahendamisega.
Kuna selline tempo ei tee pikas perspektiivis head, siis tasub igaühel teadlikult kas lõunapausil, töölt koju jõudes või lihtsalt mõnel pingelisemal hetkel korraks aeg maha võtta ja keskenduda teadlikult iseendale. Seda eriti nendel päevadel, kus kohustusi on palju ning pikemale treeningule või jalutuskäigule ei jõua minna.
Enda meele rahustamiseks sobivad suurepäraselt mõned lihtsad harjutused, mis ei võta kaua aega ning mille tegemiseks ei ole tarvis selga panna isegi trenniriideid.
Harjutused pani kokku GraceFiti looja ja juhendaja Shalini Mody.
1. Kerge hingamisharjutus, mis toob fookuse jälle tagasi Sinule
– Võta endale mugav asend – võid lamada või ka istuda toolil.
– Tunneta esmalt lihtsalt kontakti oma keha ja maaga.
– Tunneta, kuidas su jalad puudutavad maad, märka seda füüsilist tunnet.
– Tunneta, milline on Sinu hingamisrütm. See on okei, kui see on ka natukene ärevam, kiirem.
– Järgmisena pane oma käed kõhu peale ja hakka tunnetama, kuidas igal sisse hingamisel Sinu kõht kerkib taeva poole, kuidas igal väljahingamisel see langeb ja Sa lõdvestud.
– Proovi lugeda ühest kümneni – iga sisse hingamist ja iga välja hingamist märgata. Kui Su tähelepanu läheb rändama, siis see on täiesti normaalne. Lihtsalt märka seda, ära pahanda endaga. Jätka hingamise lugemist sealt, kus pooleli jäid.
– Proovi hingata sisse 4 sekundit ja hingata välja 4 sekundit – see rahustab närvisüsteemi ja toob Sind tagasi oma ankru juurde – hingamise juurde.
– Proovi sellist hingamist teha 3-5 minutit iga päev või juhul kui tunned, et vajad rahustamist.
Hingamine on meie kõige loomulikum tegevus, mis on meie kõigi supervõime. Enamasti hingame pealiskaudsemalt ja mitte teadlikult, aga kui õpid sügavamalt hingama, saab see Sinu vägevaks tööriistaks, mis aitab alati tagasi tulla oma keskmesse ja olla tasakaalus enda emotsioonidega.
2. Keha sisse minemine
– Seisa püsti või istu toolil.
– Sule silmad.
– Hinga kolm korda sügavalt sisse ja välja. Tule teadlikult oma keha sisse ja too kõik meeled enda juurde.
– Seejärel võta parem käsi ja hakka pealaest tasakesi allapoole liikuma mööda oma laupa, nägu, kaela, rindkere, kõhtu, puusi, jalgu kuni varvasteni välja
– Proovi iga kehaosa tunnetada – kus Sa tunned ennast hästi? Kus oled Sa endaga ilusti kontaktis?
– Tunneta ka seda, milline Su kehaosa ütleb, võib-olla lausa hõikab valjusti, et nii ebamugav on! Seejärel jää sinna peatuma ja hinga seal kohas paar korda sügavamalt ja püüa teadlikult see emotsioon vabastada.
– Sa võid julgelt endale selle harjutuse ajal justkui pai teha, õrnalt sõrmedega oma pead, juukseid, keha puudutada. See on ilus viis enda kehaga sõbraks saada.
3. Pehme pai endale
– Istu toolil (jalatallad ilusti maaga kontaktis, selg sirge, kael sirge) või rätsepaistes.
– Kui on võimalus, määri sõrmeotstele rahustavat õli (lavendel jm) ja pane sõrmeotsad õrnalt lauba peale.
– Alusta oma näo masseerimist – nagu paneksid näokreemi – liigu rahulikult mööda põsesarnasid alla.
– Vabasta teadlikult oma lõug ja näolihased.
– Pane käed kuklale, masseeri õrnalt kaela, too parem kõrv parema õla juurde ja siis tule väikese kaarega eest läbi teisele poole.
– Viimaks pane käed kaelale ja tõmba õrnalt lõuga rinna poole. Samal ajal hinga läbi suu välja.
– Seejärel vabasta käed ja hinga sisse, too käed küljelt suure kaarega pea kohale kokku, pane peopesad üksteise vastu.
– Tule palveasendis kätega südame juurde, hinga välja ja ütle endale aitäh, et Sa võtsid selle aja ja rahustasid ennast maha.
– Viimaks – pane käed ümber enda, tee endale suur kallistus ja mine pea püsti, optimistliku meelega edasi. Elu on ilus!
4. Mantrate vägi
Mantrad on igivana tervendamise vahendid, mis mõjutavad meie ajukeemiat ja toovad meie sisse taas rahu.
– Pane klapid pähe, silmad kinni ning hinga paar korda sisse ja välja.
– Seejärel vajuta play ja kuula seda tervendavat mantrat.
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Ksenia Gureeva