Ain-Alar Juhansoni 5 nõuannet triatloni harrastajale | Sportland Magazine

Jaga „Ain-Alar Juhansoni 5 nõuannet triatloni harrastajale“

Ain-Alar Juhansoni 5 nõuannet triatloni harrastajale

Kuu aja pärast, 15. juulil antakse start Kõrvemaa triatlonile. Võistlejaid ootab 350 m ujumist, 22 km rattasõitu maastikul ning 4 km maastikujooksu.

Kui sa pole varem triatlonit proovinud, siis Kõrvemaal on just õige aeg see esimest korda ette võtta, sest distantsid ei käi sportlikule inimesele üle jõu ning boonuseks on Kõrvemaa kaunis loodus ja mõnusal maastikul kulgevad võistlusrajad.

Küsisime triatlonitreener Ain-Alar Juhansonilt viis soovitust, miks võiks triatloni rajale minna ja mida enne starti silmas pidada.

Ain-Alar Juhanson
Ain-Alar Juhanson

1. Sobilik paljudele

Triatlon on paljuski just sellepärast paljudele sobilik, et tegemist on kolmikalaga ja enamikul meist on mõni ala neist kolmest tugevam ja mõni nõrgem. Seega ei maksaks kindlasti jätta starti minemata, kui tunned end mõnel alal veidi ebakindlamalt. “Kui oled näiteks hea jooksja, siis saad viimasel etapil eelnevate alade võimalikke  puudujääke kompenseerida, kui aga oled kõva ujuja, saad esimesel alal endale teistega võrreldes veidi rohkem hõlpu lubada. Kuid treenima peab siiski kõikidel aladel, nii tugevamatel kui nõrgematel,” ütleb treener.

2. Keskendu tugevustele

Triatloni starti võib minna siis, kui kõigil kolmel alal on elementaarsed oskused soovitud distantsi läbimiseks olemas. “Kui oskused on olemas, siis ette valmistades on mõistlik keskenduda eelkõige aladele, milles ennast hästi tuntakse, kuid samal ajal ei tohi unustada, et ka nõrgemad alad vajavad omajagu tähelepanu. Kui pühendada aga tähelepanu ainult nõrkustele, siis võib juhtuda, et tugevamad alad jäävad kehvemaks ja kaotad lõpptulemuses,” ütleb Juhanson.

Kõrvemaa triatlon
Kui oled rattasõidus tugev, saad sellel alal eelise.

 

3. Avavees ujudes ole tähelepanelik

Väga sageli tuntakse end triatlonis kõige ebakindlamalt just ujumises. Võimalusel võiks ujumisoskust täiendada treeneri juhendamisel ja alustada sellega juba talvehooajal basseinis. Suvel võib aga liituda mõne triatloniklubiga, kus avavees ujumistreeninguid korraldatakse. Avavette ujuma minnes peab olema ülimalt tähelepanelik, sest erinevalt basseinist, ei ole see kunagi sile ja läbipaistev. “Avaveeujumises peab väga selgelt aru saama, et kust poolt on tuul ja laine, hingatakse alati allatuult ja allalainet. Nii välditakse olukorda, kus õhu asemel on suu vett täis,” selgitab treener. Erinevalt basseinist, võivad avavees ujujat ehmatada ka allikad, vetikad ja vee läbipaistmatus.

Ain-Alar Juhanson

Väiksematel võistlustel, nagu ka Kõrvemaa, on lubatud kalipsot kasutada, kui vee temepretuur ei ole soojem kui 22 kraadi. “Kalipso esimene eesmärk on keha soojas hoida, kuid see aitab ennast ka vees turvalisemalt tunda ja viib paremale tulemusele,” soovitab treener võimalusel kalipsot kasutada. Kui kalipsoga veel ujutud pole, on sedagi võimalik triatloniklubide juures pakutavatel treeningutel proovida.

4. Tee vajalikest asjadest kontrollnimekiri

Enne starti tuleks korralikult puhata ja vahetult võistluste eel enam tugevaid trenne teha ei maksa. Enne võistluspaika sõitmist tuleks põhjalikult üle kontrollida, kas kõik vajalik sai kaasa pakitud. Mõistlik on teha kontrollnimekiri, millest siis kotti pandud asjad järjest maha tõmmata. Kuna triatlon koosneb kolmest alast, siis tuleb ju kaasa võtta ka iga ala varustus ning arvestada, et komplekteerimine ja pakkimine võtab omajagu aega. Ratta tehniline korrasolek tuleks üle kontrollida juba päev-paar enne starti. Läbi tuleks ka mõelda, kuidas, millal ja mis asjad on vaja vahetusalasse viia. Hea oleks endale visualiseerida, mismoodi asjad vahetusalas toimuma peavad, siis on võistluse ajal lihtsam kõike õiges järjekorras teha ja reeglitest kinni pidada.

Kõrvemaa triatlon5. Võistle eelkõige iseendaga

Kui ilm on palav, soovitab Juhanson hoida võimalikult varju, teha rahulik soojendusvõimlemine ning starti minna. Suures võistlusärevuses peaks kindlasti meeles pidama, et kohe alguses tuleb jääda kindlaks oma plaanile ja alustada kavandatud tempos. Kui liigse entusiasmiga endast tugevamate kiirusega kaasa minna, maksab see hiljem valusalt kätte. “Rajal peaks hoidma stabiilselt oma tempot ning võistlema eelkõige iseendaga ja iseenda nimel,” soovitab treener. Tema sõnul tuleb ehk kõige rohkem keskenduda siis, kui on tarvis ala vahetada, sest esiteks tuleb järgida vahetusalas erinevaid reegleid ja oma varustus ilma suurema ajakuluta üles leida ning teiseks on kehal vaja ühelt alalt teisele üleminekul ka väikest kohanemist. Uue alaga peaks alustama pigem rahulikult ja enne jooksu ennast vahetusalas kindlasti kergelt lõdvestama. Peale finišit ära unusta korralikult taastuda!

Igal juhul on Kõrvemaa triatlon sobiv distants nendele, kes alles esimest korda seda ala proovida tahavad ja ka hea kogemus neile, kes valmistuvad SiS IRONMAN 70.3 Otepää presented by Ferroline Group triatloniks.

Registreeri Kõrvemaa triatlonile siit!

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus / erakogu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Kunnar Karu: Türgi – kõndides piiri peal

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus