Eestis on palju andekaid sportlasi, kes jõuaksid oma saavutustes märksa kaugemale, kui neile pisike tõuge anda. Ka lastele ja tulevastele põlvedele on vaja spordisangareid, kellest oma liikumisharjumuste kujundamisel eeskuju võtta.
Nendele ideedele toetudes on loodud sihtasutus Noored Olümpiale, kes tegeleb 18-25 aastaste Eesti sporditalentide toetamisega läbi stipendiumite ja koolituste. Selles vanuses sportlaste toetamine sai valitud eelkõige põhjusel, et sportlaskarjääriga lõpparve tegemine on kõige sagedasem hetkel, kui minnakse noorteklassist üle täiskasvanute hulka. Sellel perioodil sõltub jätkamine olulisel määral majanduslikust kindlustundest. „Karjääriotsus tippspordi kasuks kätkeb endas rohkem riske tuleviku osas, võrreldes haridustee jätkamisega kõrgkoolis või kutseõppeasutuses,” tunnistab Noored Olümpiale üks eestvedaja Valdur Jaht. Ta usub, et stipendium võimaldab sportlaskarjääri jätkamisega kaasnevat majanduslikku ebakindlust vähendada, mille tulemusena leidub ehk ka rohkem noori, kes sporditeed jätkavad.
Esimene stipendium kiiruisutajale
Noored Olümpiale alustas aktiivset tegevust 2016. aastal, mil läbi konkursi pandi esimesena õlg alla noorele kiiruisutajale Marten Liivile. „Algselt koosnes Noored Olümpiale toetajate ring sõpradest-tuttavatest, kelle igakuistest annetustest viisime läbi stipendiumikonkursi, kus valituks osutus Marten,” meenutab Valdur. Tema sõnul kasvas sellest eestvedajate ambitsioon veelgi ning käed sai löödud mitme sporti väärtustava ettevõttega, kes tänaseks sihtasutuse tegevust toetavad.
2017. aasta esimese kolme kuuga suudeti leida veel hulga uusi toetajad, mis võimaldas uuel konkursil välja anda neli uut stipendiumit. „Otsustasime toetada kolme 2020 Tokyo suveolümpiale pürgivat noort – vasaraheitja Anna Maria Orelit, aerutaja Joosep Karlsonit, judoka Mattias Kuusikut ning aastase stipendiumiga PyeongChangi taliolümpial käinud kahevõistleja Kristjan Ilvest,” ütleb Valdur.
Kõrged eesmärgid
Noored Olümpiale tegevused on suunatud ühest aastast kaugemale ning stipendium peaks olema hüppelauaks toetamaks sportlase pikaajalisi eesmärke ja nende poole pürgimist. Siinjuures mängib olulist rolli ka sportlase vaimne tervis ja selle tugevus. „Tihti eristab tippspordis võitjat teistest just vaimne tugevus, mille arendamiseks pakume stipendiumi osana koostööd spordipsühholoogide ja mindset coach’idega, kes meie stipendiaatidega jooksvalt koostööd teevad,” räägib Valdur.
Sihtasutuse tiimil on kõrged eesmärgid, millest peamine on pakkuda noortele sportlastele perspektiivi tippspordiga tegelemiseks ning toetajate osas jõuda sellise hulgani, mis võimaldaks jooksvalt aidata kümmet noort sportlast. „Selline unistus tähendaks 100 000 eurost eelarvet aastas, kus iga sportlase aastane stipendium oleks 10 000 eurot,” räägib Valdur tulevikuplaanidest. Mehe sõnul on tegevuse püsimise juures oluline ka sihtasutuse tegevust vedavate vabatahtlike võrgustiku laiendamine. „Sportlastele pakutava osas on lähiajal plaanis stipendiaatidele võimaldada ka füsioteraapia, spordimeditsiini ja toitumisalast tuge,” avalikustab ta.
Stipendium, mis on kasuks
Seniste stipendiaatide jaoks on Noored Olümpiale toetus olnud väga oluline osa nende aastasest eelarvest. „Selle toel on suudetud teha samm edasi nii füüsiliselt kui vaimselt,” tunnistab Valdur, lisades, et tänu Noored Olümpiale stipendiumile on sportlased saanud treenida sobivates tingimustes, osaleda vajalikes välislaagrites, rahvusvahelistel võistlustel ning soetada varustust. „Kõige märgilisem kasu on olnud ilmselt Martenile, kes Noored Olümpiale stipendiumi abil sai võistelda maailmakarikaetappidel Kanadas ja USA-s, kus noormees endale ka olümpiapileti välja võitles,” tõdeb Valdur uhkusega.
Ole toeks!
Igaüks saab Noored Olümpiale tegevusse panustada kas rahalise toetuse või vabatahtlikuna sihtasutuse tegevustes kaasa löömise kaudu. „Ootame meie toetajate ringiga liituma kõiki, kellele Eesti sport korda läheb,” innustab Valdur.
Kõige lihtsam viis sihtasutust rahaliselt toetada on helistada numbril 900 2018 annetades sel moel stipendiumifondi 5 eurot. Kes soovib vabatahtlikuna appi tulla, võib endast märku anda [email protected].
Tekst: Taisi Kõiv
Pildid: Noored Olümpiale