Säm on noor muusik, kelle eesmärgiks on jõuda muusikaga nii kaugele, et see oleks samaaegselt tema töö ja hobi. Muusiku loomingus on ülekaalus räppimine, kuid lähemalt kuulates saab aru, et säm on väga mitmekülgne artist. Lisaks muusikaga tegelemisele õpib ta Tallinna tehnikaülikoolis ärindust, teeb trenni ning keerutab vahel ka DJ plaati.
Millal sa leidsid tee muusika juurde?
Olen muusikaga seotud juba kaua. Olen laulnud mitmetes koorides, lõpetanud Nõmme muusikakoolis klaverieriala, kuid sellegipoolest pole ma end kuigi musikaalseks inimeseks pidanud. Klaverimäng on küll igati kasulik ja arendav, kuid ega see mulle õppimise ajal meeltmööda ei olnud. Seevastu on mul alati olnud tohutu huvi lüürika ja riimide loomise vastu. Alustades luuletuste kirjutamisest jõuluvanale esitamiseks kuni ridade kirjutamisega Soundcloud’i, kust mu muusikakarjäär alguse sai.
Miks valisid just räppmuusika?
See tuli loomulikult, aga tegelikult ei ole ma enda meelest veel midagi valinud. Kui minu repertuaari sukelduda, siis saab aru, et räppimine on kindlasti ülekaalus, kuid mingit läbivat joont ei ole. Instrumentaalid ehk taustamuusika on kord tantsulisem, teine kord mõtlemapanevam. See, mis meeldib, selle peale ka kirjutan. Sellegipoolest domineerib minu muusikamaitses räppmuusika, seega vast on loomulik, et ise kaldun ka seda teed pidi minema.
Millest muusika loomisel inspiratsiooni saad?
Ega ükski muusik seda tunnistada ei taha, aga tihti leitakse inspiratsiooni just teistelt artistidelt. Ma ei mõtle üks ühele kopeerimist, aga kui keegi teeb midagi ägedat, tahaks ise ka kohe midagi sarnast proovida. Eriti kui see on midagi värsket ja kõrvale uut.
Sõnade osas tuleb inspiratsioon elust enesest. Mida rohkem päeva sisustad ja uut koged, seda rohkem mõtteid peas tiirleb. Ideid tuleb igalt poolt, looduses käies, öistel jalutuskäikudel, klubis olles, pubitades jne.
Millised on olnud suurimad väljakutsed seoses muusika loomisega?
Kui artist satub pahuksisse esimese loomekriisiga, kus enam üldse midagi ei tule, siis tundub muusika täiesti mõttetu. Aju on lootusetult tühi. Kõik, mida teed, tundub nii sisutühi ja jumetu, et kipud mõtlema, kas muusika loomine on ikka mulle. Olin selles punktis enne kaitseväge, kus loov pool oli üsna nullilähedane. Lasin küll muusikat välja, kuid ei olnud üldse rahul. Kui kaitseväkke läksin, siis sõduri baaskursuse ajal polnud enam aega muusika peale mõelda. See periood oli ülimalt kasulik, sest muusikaliselt oleks saanud kui restardi. Seega, kui ei tule, isegi pigistades mitte, siis võtke paus. See kehtib mitte ainult muusika, vaid ka üleüldiselt elu kohta. Tehke ja arenege, aga puhake ka vahepeal.
Millised on su karjääriga seotud eesmärgid ja unistused?
Eesmärk on jõuda nii kaugele, et teenida muusikaga pidevat sissetulekut, et see oleks mu peamine töö ja hobi samaaegselt. Muusika, mida aktsepteerivad raadiod ja enamik inimesi, ei kattu tihti minu loomingulise väljundi ja sooviga. Tõeline artist loobki muusikat, mis talle endale meeldib, sest mis artist ja muusik sa muidu oled. Sellegipoolest tahan leiva ka lauale tuua ehk olukord on paras pähkel. Peab leidma kuldse kesktee, aga minu puhul on otsimine veel käimas. Hoidke siis näpud pihus või tulge kontsertidele reaalselt toetama!
Millist muusikat sulle vabal ajal kuulata meeldib? Kes on sinu lemmikartistid?
Kuulan kõike, mis kõlab hästi ning on kõrvale mõnus. Jazz, kõiksugused rocki stiilid, r&b, räpp, pop, house… Mul on Youtubes ainult üks playlist ning selles on üle tuhande loo.
Tõsiselt suur muusikaline inspiratsioon on siiski viimasel ajal Baby Keem, Dominic Fike, Kanye West, aga ka Red Hot Chilli Peppers, Supertramp, Fleetwood Mac.
Kes on olnud sinu suurimad eeskujud ja mida neilt õppinud oled?
Kunagi jälgisin väga palju Casey Neistati. Temalt õppisin, et tuleb näha vaeva ja teha tööd enda eesmärkide nimel.
Viimasel ajal olen jälginud Instagramis Eesti tipp kalamburisti Keiti Vilmsi. Ta võtab sõna ning räägib tähtsatel päevakajalistel teemadel. Pea 99% protsenti nõustun tema vaadete ja sõnumitega. Temalt olen saanud enesekindlust arvamuse avaldamise osas ning üleüldiselt armastust sõnamängu vastu.
Eesti muusikamaastikul on eeskujuks kindlasti reket oma aastatepikkuse sihikindluse ja töökusega. Samuti 5MIINUST, kellelt on õppida, kuidas suvaline lõbus jauram suudeti muuta üheks kõige edukamaks bändiks Eestis. Kõik, mis on värske ning mille taga on töö, higi ja pisarad, on minu silmis ainult kiidu- ja austusväärt.
Kui oluline on sulle kui artistile esinemise puhul õige riietus ja õiged jalatsid?
Ma ei ole riietusele küll niivõrd rõhunud, sest artist säm ning kodanik Sam ei eristu väga loomuselt, seega ka moemaailmas mitte. Sellegipoolest on tähtis, et rõivastus ning artisti karakter käiksid käsikäes. Inimeste esimene arvamus esinejast tekib ikkagi visuaalse põhjal ehk kui nad näevad midagi ägedat või midagi, millega samastuda, siis vast annab see natukene aimu ka artisti muusikast.
Oled Sportlandi kampaanias Converse esindaja. Miks sulle Converse meeldib?
Armastan Converse, sest see on paratamatult mina ise. Olen eluaeg nende minimalistlikkuse ja ketside disaini suur fänn olnud. Panen jalga ketsipaari, mis endale meeldib ning on ülimalt hea meel, et Converse on valinud just mind oma brändi saadikuks.
Millised on sinu lemmikketsid? Kas olulisem on mugavus või välimus?
Üsna kindlalt Converse Chuck 70 tavalised värvikombod. Korra päevas satuvad need mulle jalga, kas niisama liikudes või jõusaalis kolades.
Nii mugavus kui ka välimus on tähtis, aga kui peaksin ühe valima, siis kaldun välimuse poole. Jalats võib hõõruda või valus olla, aga mood nõuabki ohvreid. Kets peab ilus olema, villid kannatab ära. Olen siiski kaitseväes käinud ning sealsete jalamuredega ei anna enam midagi võrrelda.
Millega tegeled väljaspool muusikat ja kas jääb aega ka sportimiseks?
Õpin esimest aastat Tallinna tehnikaülikoolis ärindust. Võibolla tuleb see paljudele üllatusena, et loovinimene on valinud sellise eriala, aga see kõik on eesmärgiga ning põhjendatud. Olen üsna jalad maas inimene, kes vajab kõige loova kõrvale reaalseid numbreid ja ratsionaalsust. Kokkuvõttes pragmaatilist poolt.
Vaikselt üritan Raadio2 kollektiiviga liituda, olles praegu seal praktikal. Eesmärk on Margus Kamlat troonilt kukutada ning tema kohal õitseda.
Loen raamatuid, et areneda ja maailmapilti laiendada. Väga meeldib teater, eelistan seda kinole, sinna sooviks sagedamini jõuda. Vahepeal keerutan hobikorras ka DJ plaati.
Jõusaal on muutunud viimase aasta jooksul minu teiseks koduks, seal käin nädalas viis korda. Eesmärk ei ole lihaskasv, vaid just jõutreening ja tugevaks saamine. Olen kogu elu olnud kleenuke ning selle kallal on ikka noritud. Eks see on hinge jäänud ning seetõttu on jõusaal minu südames suure koha leidnud. Mulle meeldib golfi mängida, võiks rohkemgi, aga küll seda ka jõuab.
Tekst: Rasmus Piirsalu
Avafoto: Liina Notta