Jalgrattasõit toob kaasa palju rõõmu, aga samuti mõned mured. Aprillis teist sünnipäeva tähistanud Bike-ID rattaregister tahab need mured lahendada ning jätta alles vaid puhta sõidurõõmu.
Kõik sai alguse lihtsast missioonist – anda jalgrattasõprade kogukonna käsutusse tehnoloogia, mis vähendaks olukordi, kus varguse või ratta lõhkumise tõttu jääb soovitud sõit tegemata.
Süsteem on lihtne: kui kannad oma ratta Bike-ID registrisse, siis saad rattale kleepida vastava märgistuse. See teeb ratta varastamise kurikaelte jaoks keerulisemaks. Kui aga ratas siiski varastatakse, aitab kleebis tegelikku omanikku lihtsasti tuvastada. Tänaseks on Bike-ID-ga ühinenud juba 10 000 rattasõpra, kes on enda jalgratta registrisse lisanud.
Turvamärgistus vähendab varguste ohtu
Eelmisel aastal sai üle 4000 ostetud jalgratta juba kaupluses külge Bike-ID turvamärgistuse. Ka Sportland on andnud suure panuse nii kauplustes ratastele turvamärgistust lisades kui rattasõprade teadlikkust suurendades.
Turvamärgistus tuletab jalgratast ostvatele inimestele meelde ratta tausta kontrollida. Vargale on sõnum veel selgem – seda ratast on keeruline müüa ning vargus ei tasu ennast ära. Kui kurikael otsustab hoolimata märgistusest ratta varastada, siis on nii pandimajadele, rattaostjatele kui politseile tõelise omaniku tuvastamine vaid mõne nupuvajutuse kaugusel. Vargaid ei päästa ka turvamärgistuse eemaldamine, sest see jätab enamasti rattaraamile jäljed, mis saavad antud ratta eritunnuseks.
Ainulaadne INZMO rattakindlustus
Bike-ID turvakleebis aitab küll vargaid eemale hoida ning muudab ratta ülesleidmise tõenäolisemaks, kuid kui ratas siiski ära varastatakse või õnnetuses kannatada saab, siis sõita sellega ju ei saa. Selle probleemi lahendamiseks loodi registri juurde rattakindlustus, mis katab kahjujuhtumi korral uue ratta soetamise või vana parandamise kulud. See aitab ratta kasutamisesse tekkinud pausi võimalikult lühikeseks muuta.
Bike-ID rattakindlustus osutus nii populaarseks, et sellest kasvas investorite toel välja eraldi INZMO kindlustusrakendus, kus saab lisaks jalgratta kindlustamisele sõlmida ka teisi kindlustuspoliise, näiteks liiklus-, kasko- ja reisikindlustust.
Ole valvas ka näiliselt turvalistes kohtades
Viimane komponent muretu kulgemise valemis on lisaks turvamärgistusele ja kindlustusele enda hoolikus ja tähelepanelikkus. Politsei andmetel pannakse kõige rohkem rattavargusi toime trepikodadest ja koridoridest, millele järgnevad tänavale, parklasse või lahtisesse hoovi jäetud rataste vargused. Suurte majade trepikojad on suhteliselt anonüümsed ning sinna on lihtne sisse pääseda. Nendes kohtades tasub ratas alati tugevalt lukuga kinnitada.
Rattaga mööda linna ringi toimetades varitseb suurim oht tiheda liiklusega kaubanduskeskuste parklates. Võimalusel tuleks ratas alati valvekaamera nägemisulatusse lukustada. Lisaks enda rattale tuleks rattasõpradel olla valvas ka teiste inimeste jalgrataste osas. Võõra jalgratta ümber toimetavast ilmselgelt pahade kavatsustega inimesest tuleks teada anda politseisse või turvamehele.
Üheskoos toimetades saame rattavargustest jagu, vähendame muresid ja suurendame sõidurõõmu. Head rattahooaega!
OÜ INZMO Insurance vahendatava rattakindlustuse kindlustusteenuse pakkuja on If P&C Insurance AS. Tutvu kindlustustingimustega ning vajadusel konsulteeri asjatundjaga.
Fotod: Bike-ID / Jake Farra