Sportlandi nimi ja punavalge logo on tuntud kogu Baltikumis ning enamik meist ei suudaks seda üliedukat brändi teise nime all või teistes värvides ettegi kujutada.
Sportland ei ole ainult kauplus, bränd või logo, see on mõtteviis ja käitumine, tegevused ja väärtushinnangud, mis arendavad Eesti ja kõikide teiste Sportlandi riikide rahvuskultuuri. Sportland teeb koostööd paljude spordiürituste korraldajate, sportlaste ja superstaaridega ning koos Sportlandi toetusega saavutatud sportlaste edu tutvustab meie riiki ka maailmatasemel, mis inspireerib omakorda noori inimesi olema positiivsed ning nägema elus rohkem võimalusi mitte probleeme.
Sportland – nimi, mida teavad kõik, sündis paarkümmend aastat tagasi. Võib öelda, et Sportlandi ristiisa on reklaamiagentuuri Kolm Karu juhataja Olav Osolin, sest just talle kuulub nime välja mõtlemise au.
Sportlandi logo sünnilugu
„Kui firma vajab uut kaubamärki, siis püüavad seda esialgu välja mõelda omanikud ja nende pereliikmed, seejärel sekretär ja teised töötajad ning kui lõpuks selgub, et tulemuseks on mitukümmend või mitusada nime, millest ükski ei sobi, pöördutakse reklaamiagentuuri spetsialistide poole,“ alustab Osolin. Erandiks polnud ka Sportlandi protsess. „Kui Are Altraja ja Anti Kalle uue poeketi loomist arutama tulid, olid neil oma nimevariandid kaasas. Kuna nad aga polnud neis väga kindlad, palusid nad variantide kohta arvamust avaldada. Kui ma midagi huvitavat ei leidnud, siis leppisime kokku, et mõtleme välja uue nime,“ meenutab Osolin. „Leiutasime agentuuris terve hulga spordipoele sobilikke nimesid ja asusime välja selgitama, missugused neist võivad probleemseks osutuda. Uurisime, kas nimi on ehk juba kasutuses, vaatasime, kas domeenid on vabad, jne. Kindlasti polnud see ülemäära pikk protsess, sest ma ei mäleta, et oleksime nime loomise kallal hirmsasti vaevelnud,“ vaatab Osolin ajas tagasi.
Logo pidi olema moodne
Lihtne ja lööv nimi valitud, tuli sellele luua ka nägu ehk logo. Punavalge värvikombinatsiooni valis reklaamiagentuuri Kolm Karu kunstnik Kalle Toompere ja Osolin meenutab seda nii: „Pärast Eesti taasiseseisvumist oli punane värv pikka aega tabu, keegi ei julgenud punalippu meenutavat värvi firmagraafikas eriti kasutada – kõik oli enamasti ikka sinimustvalge. Kuna ka meie olime teinud pankadele päris palju siniseid logosid, siis mõtlesime, et spordipood võiks olla soojema värvitooniga ja hästi silmatorkav,“ räägib Osolin värvikombinatsiooni sünnist. „Meie ettekujutuse järgi pidi logo olema dünaamiline ja moodne ning otsustasime kohe, et kujundame logotüübi ette ka graafilise märgi, mida saaks kasutada omaette kujunduselemendina. Mõistagi pidi logo olema loetav nii väikese kui ka suurena, sest Sportlandi logo oli vaja panna nii pisikesele etiketile kui ka suure tulikirjana kaupluse fassaadile.“
Olulisim on visuaalne idee
Sportlandi logo kujundanud disainer Kalle Toompere meenutab, et logole erilisi ettekirjutusi ei tehtud, ainus märksõna oligi „sport“. „Logotüübi (firma/kaubamärgi nimekuju) probleemiks oli Sportlandi puhul pikkus ja ümarate-nurgeliste tähtede ebaühtlane jaotus. Vajaliku sujuvuse tekitasin nurkade ümardamisega, terviklikkuse saavutamiseks surusin tähevahed olematuks, aga muidugi nii, et loetavus veel säiliks. Sellist valmisfonti polnud, nii et tähed tuli ise konstrueerida,“ kirjeldab disainer tööprotsessi. Ta lisab, et logo tegemine üldiselt palju aega ei võta, see valmib umbes kahe-kolme päevaga. „Logo loomise juures on kõige olulisem visuaalne idee, mis võib tulla juba brief’i lugedes või klienti kuulates, aga võib vajada ka mitmepäevast eeltööd materjaliga,“ ütleb Toompere. Sportlandi puhul ei olnud vaja väga palju versioone teha: logo, mida praegu tunnevad kõik, valmis üsna kiiresti. Pisut kauem aega läks märgiga.
Disaini headust näitab aeg
Logo tegemine ei ole sama nagu kunstniku jaoks kunstiteose loomine. „Erinevalt kunstnikust, kes tegeleb sellega, mis talle meeldib, peab disainer n-ö lahendama (kellegi teise) probleeme – praegusel juhul looma brändi, mis oleks meeldejääv ja ajale vastupidav. Seda viimast olen oma töödes eriti silmas pidanud ja püüdnud hoiduda väga radikaalsetest hetketrendidest,“ lausub Toompere. „Aeg on üks oluline kriteerium, mis disaini headuse välja selgitab. Sportlandi logo on aastakümneid edukalt toiminud, mis näitab, et ülesanne on korralikult lahendatud,“ tõdeb disainer ja tunnistab, et tänu sellele võibki ta oma tööga rahul olla. Ka Osolin ütleb, et kuna seesama lahendus on vastu pidanud üle 15 aasta, sai see järelikult piisavalt ilus ja ajatu. „Vähemasti minu silma jaoks võiks see vabalt veel 15 aastat seda vahvat kaupluseketti teenida,“ arvab ta.
Sportland on mõttelaad, elustiil, kultuur, suhtumine, kauplemiskeskkond ja kauplusekett, sportlaste ja staaride toetaja ning spordi- ja muusikasündmuste peasponsor ja kaaskorraldaja, inspireerides nägema uusi võimalusi ning tutvustades meie riiki ja kultuuri nii lähedal kui kaugel!
Sportlandi brändi on loonud ja ligi 20 aasta jooksul arendanud Are Altraja ja Anti Kalle. Eri aegadel on Sportlandi töötajatena/tiimiliikmetena sellesse oma energiat panustanud Tarmo Hõbe, Gerd Kiili, Karin Türk, Antti Adur, Markus Kamps, Janar Toomesso, Marko Kalve, Janek Maar, Sven Nuutmann jpt.
Tekst: Merilin Piirsalu