Converse aitab tänavakunsti igale inimesele lähemale tuua | Sportland Magazine

Jaga „Converse aitab tänavakunsti igale inimesele lähemale tuua“

Converse aitab tänavakunsti igale inimesele lähemale tuua

Elu oleks väga igav, kui absoluutselt kõik oleks reeglitega ette määratud ning puuduks võimalus ise mõelda, julgus luua ja vabadus end väljendada. Just need väärtused kerkivad esile tänavakunstis. Mis tänavakunst on ja kuidas on sellega seotud Converse, räägib lähemalt kunstnik Sirla.

Sirla on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli fotograafia erialal, aga juba enne kunstikooli huvitas teda ka tänavakunst. Tema sõnul on see kunstiliikumine, kus kunstnikud saavad tuua oma loomingu stuudiotest ja kunstigaleriidest välja avalikku ruumi.

„Olenevalt kunstnikust joonistatakse ja maalitakse otse seintele, plankudele, mahajäetud majadele või tuuakse valmisteos tänavale ja kruvitakse näiteks lambiposti külge. Tihtipeale omaalgatuslikult ja ilma luba küsimata,“ kirjeldab ta.

Converse ja tänavakunst

Sirlat võlubki tänavakunsti juures robinhuudilik lähenemine, kus küll rikutakse seadust, aga selleks, et joonistada näiteks lagunenud müürile värvilised lilled või edastada mõni sotsiaalselt laetud sõnum. „Tänavakunst on segu kodanikuaktiivsusest muuta tänavad ilusamaks ja huvitavamaks ning ideest muuta kunst tavaliseks osaks iga inimese igapäevaelust. Minu jaoks teeb tänavakunstist tänavakunsti just sellega kaasnev vabadus. Kui tegutseda iseseisvalt, ei kehti tänavakunstnikule ükski tsensuur. Samas toob see endaga kaasa ka suure vastutuse,“ tõdeb kunstnik.

SirlaEesmärk on keskkonda rikastada

Tänavakunstnike soov ei ole reegleid rikkuda, vaid muuta maailm paremaks ning tuua kunst kõikidele inimestele lähemale. „Eesmärk on alati keskkonda rikastada, mitte rikkuda. Sellepärast valitakse pinnad, mis karjuvad sekkumise järele – räämas plangud, mahajäetud majad, üksluised tühjad pinnad, elektrikapid jms. Oleks väga keeruline leida õigustust joonistada värskelt renoveeritud majale või kellegi autole,“ ütleb kunstnik.

Ta lisab, et õige asukoha valimine on väga määrav ja võib moodustada isegi kuni poole teosest endast. „Võib olla väga hea kunstiteos, aga tehtud nii halba kohta, et see rikub kõik ära. Ja vastupidi – väga lihtne idee ja teostus täpselt õiges keskkonnas võib teha imesid. Illegaalse tänavakunsti idee toimib vaid siis, kui kunstnikud valivad asukohta väga hoolikalt,“ on naine veendunud.

Hea teos tekitab emotsioone

Maailma eri paigus ringi liikudes jääb tänavakunst Sirlale linnapildis alati silma. „Mulle meeldib nuputada, kuidas teos sinna tekkis ning mida kunstnik seda tehes mõtles. Mis oli loogika, mis tema peas sundis just seda kujutist sellesse kohta tegema? Kuidas ta nii kõrgele ronida sai? Kas ta on kasutanud šablooni või maalinud pintsliga? Kui olen suuteline enam-vähem seda jälgima ning ideed teose ja teostuse taga mind vaimustavad, siis see tekitab alati tugeva emotsiooni,“ lausub Sirla. „Kõige rohkem huvitavad mind inimmõõtelised illegaalsed tänavakunsti teosed, mis sobituvad nii hästi keskkonda, et kordagi ei teki mõtet, et see võiks olemata olla,“ lisab ta.

see kunstiliik on samal ajal nii mässumeelne kui ka nunnu

Naine on võtnud tänavakunsti edendamise ja sellele tähelepanu pööramise ka enda südame asjaks, sest talle meeldib, et see kunstiliik on samal ajal nii mässumeelne kui ka nunnu. „Mustad kapuutsides kujud kolavad öösel ringi, et seadust rikkudes joonistada koledale seinale midagi ilusat või panna inimesi mõtlema aktuaalsetele ühiskondlikele teemadele ning muuta seeläbi maailma meile kõigile paremaks,“ kirjeldab ta.

Converse ja tänavakunst

Festivaliga tänavakunstile hoogu juurde

Juba 10 aastat on Sirla olnud Tartus toimuva tänavakunstifestivali Stencibility üks korraldajatest. Aja jooksul on festival märgatavalt kasvanud ning omandanud üsna suured rahvusvahelised mõõtmed. „Stencibility on sündmus, kus lähiriikide (Eesti, Soome, Läti, Leedu) tänavakunstnikud korra aastas kokku saavad. Meie tähtsaim eesmärk on rõhutada vastutustundlikkust tänavakunstnike seas, aga meil on ka tähtis roll selle subkultuuri koos hoidmisel. Hullult lahe on näha, kuidas tänu Stencibilityle on sündinud mitmed koostööprojektid eri riikide tänavakunstnike vahel,“ on korraldaja rahul. Ta toob esile, et järgmiseks aastaks on plaanis Tartu tänavakunsti tutvustav näitus, mis avatakse kõigepealt New Yorgis, siis Helsingis ning peale seda Tartus ja Tallinnas.

Hetk festivalilt
Hetk festivalilt

Oma olemuselt on Stencibility festival tänavakunstnikelt tänavakunstnikele „Klassikalist festivali publikut meil praktiliselt pole, sest erinevalt muusikafestivalist, ei ole ürituse õnnestumiseks vaja teatud hulka rahvast. Vastupidi – kunstnikul on hea töötada, kui keegi teda ei sega, nii avalikustatakse ka asukohad alles pärast festivali lõppu. Peale seda on festivali publikuks kõik möödakäijad, sest valminud teosed jäävad linnapilti aastateks. Samas proovime igal aastal teha ka üks-kaks sündmust, kuhu on oodatud kõik tänavakunstihuvilised, näiteks artist talk’id, loengud, filmilinastused,“ tutvustab Sirla.

Converse ja tänavakunst

Converse aitab unistusi ellu viia

Üks Stencibility peatoetajatest on Converse ning korraldajad on selle üle väga õnnelikud. „Saada lisaks linna toetusele ka korporatiivsponsori õlg alla, annab festivalile rohkem paindlikkust liikuda meile sobilikus suunas. Leidsime hõlpsasti koostöövormi, mis mõlemale poolele sobis,“ märgib Sirla.

tänavakunst on seotud ka tänavamoe ning muu tänavakultuuriga, mida Converse samuti esindab

Kuna Converse tutvustab ennast kui „mässajaid aastast 1908“, siis sellega võivad tänavakunstnikud kergesti suhestuda, sest ka kunstnike elustiili iseloomustab väga tugev iseseisev mõtlemine, reeglites kahtlemine, aga ka kõrgenenud ilu- ja stiilitunnetus. Väga hinnatakse vabadust nii loomingus kui ka elukorralduses.

Kõik eelnev kirjeldab ka seda, mida Converse tähtsaks peab. „Brändina on Converse väga huvitatud noortekultuurist ja nagu näha – valmis seda ka toetama. Tänavakunst on seotud ka tänavamoe ning muu tänavakultuuriga, mida Converse samuti esindab,“ selgitab Sirla, mis tänavakunst ja Converse’i ühendab.

Converse ja tänavakunst

Ketsid inspireerivad looma

Selle suvise festivali raames said ka Converse’i ketsidest tänavakunstnikele ka lõuendid, millel oma ideid ellu viia. „Tänavakunstnikud on harjunud nägema kõikjal lõuendeid: liiklusmärkides, elektrikappides, prügikastides, teepiiretes. Sealt tuli ka mõte otse ketside peale joonistada,“ selgitab Sirla.

„Kui üks tänavakunsti läbivaid ideid on see, et kunst peaks olema loomulik osa igaühe argielust, siis ketsidele joonistamine haakub selle mõttega imehästi. Ketsid ise on juba nii cool sümbol, mis tähistab iseseisvat mõtlemist, rock’n’roll’i ja vihma käes tantsimist. Ka kunstnikele ketsidele joonistamine meeldis ning lisaks saime läbi Converse sotsiaalmeedia kanalite tuua neile uusi fänne ja tähelepanu nende loomingule,“ lausub Sirla.

Fotosid valminud ketsidest näeb @converse_eesti Instagramist.

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: Ruudu Rahumaru / Stencibility

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Miks valida Polar Vantage spordikell?

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus