CrossFit on ala, mis tunneb palju lugusid sellest, et inimene tuleb trennisaali ning see haarab teda esimesest treeningust alates. Täpselt nii juhtus kaks aastat tagasi ka Anni Tagaperega.
Anni on 22-aastane noor naine, kes tegeles alates 5. klassist korvpalliga. Gümnaasiumi tunnistuse pani ta taskusse Audentese spordigümnaasiumis ning peale seda mängis veel kaks aastat kossu. Siis aga tundis ühel hetkel, et ala enam ei köida ning hakkas otsima uut väljakutset. Facebookis jäi silma kutse CrossFiti treeningutele ning tüdruk otsustas kohale minna. “See hakkas mulle kohe meeldima. CrossFitiga ongi nii, et see kas meeldib väga või ei meeldi üldse,” arvab Anni. Temale igatahes meeldis, kuigi peale esimest treeningut oli ta omadega täiesti läbi, sest hoolimata sportlikust taustast osutus oma keharaskusega harjutuste tegemine oodatust keerulisemaks. Täna osaleb Anni aga ise juba CrossFiti võistlustel ning treenib ka teisi.
Miks just see ala?
“Mulle meeldivad rasked trennid,” tunnistab Anni. “Kuna gümnaasiumis tegin trenni kaks korda päevas, meil oli palju võistlusi ja kogu aeg oli pingeline, siis olen raskete väljakutsetega harjunud. “CrossFitis ei piisa tegelikult ainult trenni tegemisest, selles mõttes, et võtad kangi ja teed harjutused ära. Sa pead süvenema ja õppima. Oskuseid on vaja, ainult puhas jõud või hea vastupidavus ei anna erilisi eeliseid. Eriti tähtsad on spetsiifilised oskused siis, kui sa tahad võistelda,” räägib Anni, kes ise tegi oma esimese CrossFiti võistluse vähem kui aasta peale treeningutega alustamist.
Võistlustel edukas
Anni meenutab, et pani ennast esimest korda võistlusele kirja mitmete oma box’i trennikaaslaste eeskujul ning see jõuproov toimus Ventspilsis. See lõppes Anni jaoks edukalt – ta saavutas 4. koha.
CrossFiti võistlused koosnevad erinevatest distsipliinidest, mis on seotud vastupidavuse, kiiruse ja jõuga. Lisaks näiteks jooksmisele või ergomeetril sõudmisele tuleb teha teatud arv ringe erinevaid harjutusi, mis varieeruvad kätekõverdustest köieronimiseni. Erinevaid harjutuste kombinatsioone tehakse nii kiiruse kui soorituste arvu peale.
Tänavu märtsi lõpus osales Anni teistkordselt ühel meie regiooni olulisimal CrossFiti võistlusel Battle of Riga, mis kestis kokku kolm päeva ning igal päeval pidid võistlejad tegema kaks erinevat kava. Anni lõpetas kolmanda kohaga. Ta tõdeb, et CrossFitis loeb mitmekülgsus väga palju. “See ei ole nii, et kui sa oled ühel alal kõige parem, siis võidadki. Sa ei pea olema ühel alal tingimata teistest mäekõrguselt üle, vaid pead igal alal jõudma TOP-6 hulka, siis on šanss jõuda esikolmikusse.”
Otsustab ise
Anni sõnul on CrossFiti võistlused väga intensiivsed ning lisaks füüsilisele pingutusele saab korraliku mahvi ka vaim. “Kui su keha on väsinud ja mõistus ütleb, et enam ei jaksa, siis tegelikult oled kasutanud ära vähem kui poole energiavarudest,” avaldab naine ja tunnistab, et on ise pidevalt suutnud seda piiri ületada, kus mõistus tahab öelda: stopp! “Minu valu- ja pingetaluvus on hästi suur, ma suudan piire nihutada – kui mu mõistus on värske, siis keha võib olla väsinud, aga ma suudan oma mindset’iga seda kompenseerida ja sundida keha veel rohkem pingutama.”
Anni treenib viis kuni kuus korda nädalas, aga proovib kindlast rutiinist hoiduda. “Vahepeal treenin kolm päeva järjest, siis teen puhkepäeva, mõnikord treenin kaks päeva järjest ja siis puhkan. Kindlad puhkepäevi mul ei ole. Olen ise enda treener ja ise otsustan. Õnneks on mul väga ägedad trennikaaslased, kellega saab vajadusel nõu pidada,” räägib ta.
Võti on järjepidevus
Noor naine on CrossFitiga tegelemise jooksul meeletult arenenud ning treenerina näinud kõrvalt ka teiste väga positiivseid arenguid. Ta kinnitab, et kui sa ei suuda teha ühtegi lõuatõmmet või kätekõverdust, aga tegeled alaga järjepidevalt, siis tulevad ka tulemused. “Keha suudab palju rohkem, kui inimesed tavaliselt arvavad,” ütleb Anni. “Mina olen enda peas ära otsustanud, et järjepidevus on see, mis viib sihile. Mulle meeldib väljend, et motivatsioon on algajatele ja järjepidevus on tegijatele/edasijõudnutele ning panustan sellele. Isegi kui tunnen, et täna ei taha, siis ma ikkagi lähen trenni. Teen võib-olla rahulikumalt, aga treeningut vahele ei jäta.”
Uus CrossFiti saal Viimsisse
Eestis ei ole veel väga palju CrossFiti box’e, kuid huvilisi tuleb aina juurde. Annigi annab uutele CrossFiti sõpradele võimaluse alaga tegeleda, sest avab 21. aprillil Viimsis koos kahe kaaslasega uue box’i. Heaks partneriks on neile Nike, kes toetab treenereid varustusega, avab box’i juures väikese Nike pop-up stange ning paneb tulevastel võistlustel välja auhindu. Nike ei ole juhuslik valik, sest Anni hindab brändi kõrgelt juba ammu. “Olen kasutanud erinevate brändide tooteid, aga Nike on parim. Crossfitterina hindan eriti Nike Metcon treeningjalatseid, mis on kerged ja stabiilse tallaga. Kuna CrossFit on üldkehaline treening, kus on vaja teha nii kangiharjutusi kui joosta, siis sobivad need ideaalselt.”
Elus on tarvis tasakaalu
Anni julgeb CrossFiti soovitada absoluutselt kõigile, olenemata vanusest ja treenitusest. “See treeningmeetod sobib kõikidele, sest olenevalt tasemest saab harjutusi teha nii kergemates kui raskemates versioonides. Lisaks on CrossFitis väga kokkuhoidev kogukond, kellelt alati nõu küsida ning kelle toel motivatsiooni ja järjepidevaust hoida.”
Karta ei maksa ka seda, et kõik trennid ainult saalis toimuvad. “Suvisel ajal tahaksime vähemalt kolmel päeval nädalas teha mõned treeningelemendid väljas, näiteks jooksmas käia. Viimsis on ka suurepärane välijõusaal, kus saab teha erinevaid jõuharjutusi,” räägib Anni.
Ta ise lõpetab kevadel kõrgkoolis keskkonna tehnoloogia ja juhtimise eriala ning elu näitab, kas alustab sel sügisel kohe ka erialast tööd. “CrossFit on kindlasti üks osa minu elust, ma tahan trenni teha ja trenne anda, aga tahan teha ka midagi spordiga mitteseotut, et elus tasakaalu hoida.”
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: erakogu