Kuigi Miko Lilleorg jõudis CrossFitini läbi juhuse, on sellest saanud ala, mis täidab tema päevi ning millega on seotud tema praegused sportlikud eesmärgid. Oma unistuste nimel teeb ta pühendunult tööd iga päev.
Sport on Miko ellu kuulunud lapsepõlvest saadik. „Vanemad panid mu ujumistrenni ning seal tekkis kirg spordi ja võistlemise vastu. Tegelesin ujumisega keskkooli lõpuni, võites mitmeid Eesti meistritiitleid nii juuniorite kui ka noorte vanuseklassis. Kuna aga looduse poolt pole mulle pikkust antud, siis täiskasvanute arvestuses ei püsinud ma konkurentsis,“ räägib ta. Sportlik hing aga tahab sporti teha ning Miko vahetas ujumise fitnessimaailma vastu. Ta tegeles aastaid jõusaalitreeningutega, mis sillutaski lõpuks tee CrossFitini. „CrossFiti juurde jõudsin tegelikult läbi juhuse, kui sõber pidas sünnipäeva CrossFit klubis. Juba esimesest trennist peale tundsin, et see sobib mulle. CrossFit treenib ja paneb proovile kehalise võimekuse läbi jõu, vastupidavuse ja erinevate kehaliste oskuste arendamise.“
Soov saada maailma parimaks
Miko suurematele sportlikele ambitsioonidele pani aluse samuti juhus. „Aastal 2020 juhtusin lennukis vaatama dokumentaali CrossFit Games’ist. Mõtlesin, et ma ju saaksin ka nende asjadega hakkama. Otsustasin, et tahan saada maailma parimaks ja tuua kunagi Eestisse tiitli „Fittest Man on Earth“. See eesmärk on mul siiani silme ees,“ ütleb Miko. Ta tõdeb, et teekond tähtede poole pole olnud nii kerge, kui alguses tundus, aga iga sekund on seda väärt, et lõpuks unistus teoks teha.
Mitmekülgne ja selgelt mõõdetav ala
CrossFit on spordialana äärmiselt mitmekülgne. See sisaldab tõstmise, võimlemise ja kardiotreeningu elemente. Eesmärk on pidevalt varieeruvate WODide kaudu parandada üldist füüsilist vormi, sealhulgas jõudu, vastupidavust, painduvust ja osavust. WODideks (Workout of the Day) nimetatakse treeningu põhiosa, kus sooritatakse erinevaid harjutusi tulemuse peale – kiirus, raskus, kordused. Kõik see teeb väga põnevaks ka võistlused. „CrossFit võistlusspordina on unknown and unknowable ehk sa ei tea kunagi, mis ees ootab ja pead treenima kõiki füüsilisi oskusi kükkidest kätelkõnnini,“ kirjeldab Miko.
Päris tundmatus kohas siiski pea ees vette hüppama ei pea, sest võistluste kavad avalikustatakse varem. Enamasti tulevad esimesed võistluskavad välja nädala jagu ette ja harjutusi saab kodus läbi proovida. Võistlused kestavad tavaliselt kaks-kolm päeva, mille jooksul osalevad sportlased viiel kuni seitsmel alal. Kõige tuntum ja prestiižikam on CrossFit Games, mis toob kokku maailma tipud, kes võtavad nelja päeva jooksul mõõtu kaheteistkümnel alal.
Paljudele võistlustele pääsemiseks tuleb läbida on-line kvalifikatsioon, kus antakse ette kolm kuni viis ülesannet. Nende sooritamine tuleb üles filmida ning saata kohtunikele, kes teevad otsuse kvalifitseerunute kohta. „CrossFit on alati selgesti mõõdetav. Näiteks kui kiirelt jooksid 5 kilomeetrit, kui palju raskusi suutsid maast tõsta või mitu kordust suutsid kümne minuti jooksul sooritada,“ rõhutab sportlane.
Tipus on tihe konkurents
Miko kuulub CrossFiti maailma paremikku. 2025. aasta alguses võitis ta Abu Dhabis suurvõistluse The Crucible ja tõi Eestisse „The Ultimate Athlete“ tiitli. Samuti on ta kvalifitseerunud Eestit esindama maailma suurimatel võistlustel Dubaist Miamini. „Alati on tore viia meie lipp CrossFiti maailmakaardile ja näidata, milleks me võimelised oleme,“ ütleb ta. „Minu praegune suurim eesmärk on pääseda CrossFit Games’ile. Eelmisel aastal osales esimeses kvalifikatsioonivoorus CrossFit Openil pea 300 000 sportlast. Pääsesin poolfinaali ehk esimese 40 sekka Euroopas, aga kahjuks seekord veel Games´ile ei saanud. Tipus on rebimine väga tihe, aga kõik on võimalik. Töötan selle nimel igapäevaselt,“ kinnitab Miko.
Ükski sekund ei tohi olla mõttetu
Treeningtunde koguneb tal nädala jooksul arvestatav hulk ning ta kasutab neid võimalikult efektiivselt. „Treenin kuus korda nädalas klubis CrossFit KeKo. Mu trennimoto kõlab nii: ükski sekund ei tohi olla mõttetu. Kahe lapse isana on mul enamasti treeninguks aega kaks-kolm tundi päevas, seega peab iga trenn olema kindla mõttega. Rõhun alati kvaliteedile rohkem kui mahule,“ sõnab Miko.
Ta kuulub Hispaania treeninggruppi Training Culture, kus on abiks treener, kes aitab treeninguid suunata ning on viinud maailma tippu ja CrossFit Games’ile mitmeid sportlasi. Grupil on nädalane treeningplaan, mida Miko kasutab põhjana, kuid spetsiaalsema kava koostab ise. „Tunnen ju enda keha ise kõige paremini,“ põhjendab ta.
CrossFit sobib kõigile
Miko arvates võiksid CrossFitiga tegeleda kõik, kes tahavad olla heas vormis ning treenida nii vastupidavust, paindlikkust kui ka jõudu.
„CrossFit sobib kõigile olenemata vanusest ja treenitusest. Iga trenn on erinev ja arendab keha füüsilist võimekust. Igal harjutusel ja kaval on nii kergem kui ka raskem variant, läbi mille saavad kõik treenijad sobiva koormuse ja areng ei peatu kunagi. Meil on alati kõrval ka väga tore treeningkommuun, kus toetatakse üksteist igati,“ kiidab ta. Treeneritöös naudib Miko eelkõige seda, et saab aidata inimestel paremat vormi saavutada ning neid enda kehas paremini tundma panna.
Hea kaaslane Under Armour
Nagu kõikide muude spordialade puhul, mängib ka CrossFitis rolli varustus. Miko kasutab palju Under Armouri tooteid, sest need on vastupidavad ja mugavad, pakuvad suurepärast toetust ja on spetsiaalselt disainitud intensiivseteks treeninguteks. Eriti tähtis on jalatsite valik. „Nii CrossFiti kui ka jõusaali ja rühmatreeningutega tegelejatele soovitan kindlasti tugevama tallaga jalanõusid. Under Armouril on selleks ideaalsed treeningjalatsid Reign 6, millega saab stabiilselt harjutusi sooritada, näiteks kükkida. Jooksutossudes on ohtlik sarnaseid harjutusi teha, sest siis on vigastuse võimalus suur,“ räägib Miko. „Riiete puhul CrossFitis ettekirjutusi ei ole – tule ja tee trenni selles, milles ennast mugavalt tunned. Mulle isiklikult meeldivad väga Under Armouri sisevoodriga lühikesed püksid, millega on hea kangitrenni teha, alates rinnale võttudest kuni rebimiseni.“
Eesmärk peab olema
Miko on väga sihikindel sportlane, kuid tunnistab, et ka temal on päevi, kus ei taha üldse liigutada. „Motivatsioon tuleb ja läheb ning see on okei,“ ütleb ta muigega. „Aga alati peab olema eesmärk, siis pole motivatsiooni vaja. Eesmärk võib olla nii maailma parimaks saamine kui ka ühe lõuatõmbe sooritamine. Igal juhul võiks sport kõikide elus regulaarseks kaaslaseks olla, et elada võimalikult pikalt ja tunda end oma kehas hästi.“
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Taaniel Malleus