Pärnust pärit discgolfaril Kristin Tattaril on selja taga karjääri edukaim hooaeg – ta krooniti esmakordselt maailmameistriks ning nimetati Disc Golf Pro Touri aasta parimaks naismängijaks.
Eestlanna domineerimist iseloomustavad hästi järgmised faktid: ta jõudis kõikidel võistlustel poodiumile ning võitis neist pooled. Uurisime pisut lähemalt, kuidas oma ala maailma esinumber ja tema kaasa, samuti professionaalne discgolfar, Silver Lätt talvisel perioodil vormi hoiavad ning uueks hooajaks valmistuvad
Discgolfi hooaeg on läbi saanud. Kristin, sinu jaoks oli tegemist unistuste aastaga. Milliste mõtetega edukale hooajale tagasi vaatad?
Kristin: Möödunud hooaeg oli tõesti tulemuste poolest seni parim ja kahtlemata meeldejääv, sest võitsin ka maailmameistritiitli. Ega rohkemat ei olekski hing hooajalt tahta või oodata osanud.
Milline näeb praegu välja teie rutiin? Kuidas treenite, et taset hoida ja millised on lähemad eesmärgid, mille nimel talvisel ajal töö käib?
Kristin: Hetkel tegelen leebe treeninguga, mis pigem hoiab olemasolevaid lihaseid töös kui arendab. Hiljuti käisin operatsioonil – mureks oli paremas käes pitsunud närv, mis sai pinge alt vabastatud. Seda ikka selleks, et saaks järgnevale hooajale valuvabalt vastu minna.
Silver: Tegelen aktiivselt juba uueks hooajaks valmistumisega. Panen praegu rõhku pigem jõutreeningutele, et sitkemalt uuele hooajale vastu minna ja vältida muret, et hooaja sees hakkab mõni koht n-ö järele andma. Erialasel treeningul on samuti tähtis roll. Mitmel korral nädalas on kavas teha saalis puti- ja visketreeninguid, kuid kindlasti kuulub plaani ka lumistes Eesti metsades mängimine.
Kristin: Talvisel perioodil on võimalus üle vaadata oma nõrgad kohad ja teha selles vallas parandusi. Nagu eelnevalt mainitud, siis minul valmistas muret peamiselt pitsunud närv. Ülejäänud asjad peavad nüüd ootama, kuni käsi on taastunud ning siis on võimalik n-ö muude muredega tegelema hakata.
Millised plaanid on uueks hooajaks?
Kristin: Uuele hooajale läheme vastu umbes sama plaaniga nagu eelmiselegi. Võistluskava on suurusjärgus sama, mis käesoleval aastal. Peamine rõhk läheb suurvõistlustele, nõrgema tasemega võistlustele pigem energiat ei kulutaks.
Kuidas te sportlikus võtmes teineteisele toeks olete ja milline on ühisosa professionaalses mõttes?
Silver: On ütlemine, et tööd ei maksa koju kaasa võtta – paraku meie majapidamises selline asi läbi ei lähe. Discgolf on meie elu suur osa ja ikka saab nii üht kui teist läbi arutatud.
Kristin: Küll aga oleme aastate jooksul õppinud, et sekkume nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik – kel on nõu tarvis, see annab sellest ka märku. Niisama targutamine ei toimi.
Kus talvisel ajal Eestis discgolfi mängida saab? Kas käite ka välislaagrites?
Kristin: Talvel leiab väga palju radu, kus on võimalik mängida, kasvõi meie kodurajal Jõulumäel. Seal pannakse üles suisa spetsiaalselt talvisteks oludeks kohandatud layout, mis on raskusastme poolest palju mängijasõbralikum kui suvine versioon. See on ka peamine koht, kus meie harjutame – nii talvel kui ka suvel.
Silver: Sel aastal on plaanis ka soojale maale sõita, et saaks natuke vabamalt keha liigutada ning et külmaga näpud koos kettaga kaasa ei lendaks.
Palun jagage soovitusi harrastajatele, kuidas enda oskusi talvisel ajal lihvida ja hoida.
Kristin: Väga hea on võtta osa ühistreeningutest, kus saab sisetingimustes juhendaja käe all harjutada. Kõige paremad võimalused on selleks ilmselt Tallinnas, aga ka väiksemates paikades võib leida rühmatrenne – tuleb silmad-kõrvad lahti hoida.
Silver: Viin ka ise selliseid treeninguid läbi ja tuleb tõdeda, et huvi on väga suur ning märgata on mängijate jõudsat arengut läbi aastate.
Kuidas teile meeldib vaba aega veeta?
Kristin: Oleme mõlemad suured spordisõbrad, seega aktiivne puhkus ja ajaveetmine on kahtlemata meie lemmik. Naudime nii metsajooksu kui ka lihtsalt jalutamist. Viimastel aastatel oleme harrastanud vahelduseks ka tennist.
Olete mõlemad Nike austajad. Milliseid Nike tooteid eelistate?
Silver: Sportimiseks kasutame pigem õhemaid riideid. Vihmase ilmaga discgolfi kanname ringidel Nike Trail Coretexi jakke, sügisel mängime Nike vestiga, et käed oleksid viskamiseks vabad. Talvel meeldib Nike parkadesse sukelduda, sest need on ülimugavad ja soojad.
Millele panevad discgolfarid rõhku võistlusriietuse valimisel?
Kristin: Võistlusvorm peab kindlasti mugav olema, aga me mõlemad peame tähtsaks, et oleks ka silmale ilus vaadata. Kui riietus on pilkupüüdev, siis kasvatab see mängijas teatavat enesekindlust, mis annab ehk ka rajal mõnikord väikese eelise.
Silver: Jalatsitest meeldib kanda nii Trail kui ka Pegasus mudeleid. Neil on hea tallamuster ja need on liikumiseks loodud. Kindlasti kasutame ka Coretex jalanõusid, et jalad kuivad püsiksid.
Tekst: Virgo Agan
Fotod: Iti-Pätrik Järve