Eesti võrkpallinaised lähevad esmakordselt EM-ile! | Sportland Magazine

Jaga „Eesti võrkpallinaised lähevad esmakordselt EM-ile!“

Eesti võrkpallinaised lähevad esmakordselt EM-ile!

Kui meeste võrkpallikoondise puhul oleme juba harjunud Euroopa meistrivõistlustel osalemisega, siis naised jõudsid EM-ile esmakordselt. Talvel võideti EM-i valikgrupp jättes selja taha tugevad Soome, Rootsi ja Tšehhi.

Mõned faktid EM-ist

Esmakordselt osaleb EM-il 24 naiskonda. 2017. aasta Euroopa meister on Serbia, kes võitis Hollandi ja Türgi ees. Seekordseid, järjekorras juba 31. Euroopa meistrivõistlusi võõrustavad neli riiki – Türgi, Ungari, Poola, Slovakkia. Eesti kohtub Ungaris võõrustaja Ungari, Hollandi, Horvaatia, Rumeenia ja Aserbaidžaaniga. Võistlused algavad 23. augustil ning kohalesõitvate Eesti fännide arv on vähemalt kolmekohaline.

Rääkisime eesootavast Eesti koondise peatreeneri Andrei Ojametsa ja sidemängijast naiskonna kapteni Julija Mõnnakmäega.

Andrei, millest tuleb naiste viimaste aastate edu, mis kulmineerus EM-i valikgrupi võitmisega?

Suurem osa naisi mängivad meil välismaal ja see ongi põhipõhjus. Üritasime mängu kiiremaks ajada, suuremat rõhku panime füüsilisele ettevalmistusele. Koondiseperiood on ju suhteliselt lühike, aga tundub, et tüdrukud olid teinud klubides head tööd.

Mille poolest erineb naiste treenimine meeste omast?

Naised on kohusetundlikumad. Kahjuks pööratakse maailmas naistele vähem tähelepanu, naiste võrkpallis on vähem raha. Eestis pole isegi poolprofessionaalseid klubisid.

Eesti vollenaised

Kuidas toimub ettevalmistus Euroopa meistrivõistlusteks?

Hetkel on puhkus, kõikidel on plaanid, rannavolle aitab paljudel füüsiliselt vormis olla. 21. juulil kohtume Võrus. Sealt edasi Rakverre, kus on kokkulepitud treeningmängud šveitslastega, seejärel läheme Ukrainasse, mängime Ukraina ja Valgevenega ning sealt juba Ungarisse. Kõnnime naistega õhukesel jääl, iga mängija on oluline.

Palun iseloomusta meie EM-i alagruppi.

Mitte kellelgi meist pole EM-i kogemust, ka mina olen meestega olnud vaid abitreeneri rollis. Matemaatikaga pole mõtet tegeleda. Horvaatia jäi Kuldliigas hõbedale, Rumeenia võitis Hõbeliiga, Ungarit toetavad koduseinad. Iga vastane on väga kõva, mängitakse viis päeva järjest ning kahel viimasel päeval ootavad meid hirmkõvad Holland ja Aserbaidžaan. Ühegi vastasega ei saa isegi korraks jalga sirgu lasta. Lähme Ameerikat avastama, kui suudame kedagi natukenegi näpistada on see väga hea.

Väike aukartus peab olema, see lisab adrenaliini ja aitab paremini häälestuda. EM on hindamatu kogemus, mis aitab meil tugevamaks saada.

Tore, et nii palju fänne tuleb kaasa, fännid peavad harjuma, et ka naised oskavad mängida.

Eesti vollenaised

Koondise kapten ja sidemängija Julija Mõnnakmäe, millega seletada Eesti naiste koondise viimase aja tõusu?

Põhiline põhjus on selles, et enamik koondislasi on saanud välismaale mängima. Välismaa profiklubis treenides tegeletaksegi vaid võrkpalli mängimisega ning see tõstab iga koondislase individuaalset meisterlikkust. Põhituumik on pikki aastaid koondises koos mänginud.

Teel EM-ile võitsite tugeva alagrupi (Soome, Rootsi, Tšehhi).

Alagrupi koosseisu nähes ei tekkinud küll sellist tunnet, et võiks ära võita. Favoriit oli Tšehhi. Eelmisel suvel võitsime Tšehhit kodus. Siis tuli tunne, et kui me juba Tšehhit võitsime ja suudame veelkord Soome ja Rootsi alistada, on võimalik EM-ile pääseda. Motivatsioon ja tahe tõusid meeletult. Talvel aitas palju kodupublik, polnud varem sellise rahvahulga ees mänginud. Enne viimast mängu Soomega oli see pilet nii käeulatuses, et me lihtsalt pidime selle mängu võitma ja siin me nüüd oleme.

Viimati lõppenud Hõbeliiga eesmärk oli kokkumängu harjutada, arvan et läksime iga mänguga paremaks, kuigi alati saab veel paremini.

Eesti vollenaised

Millistele positsioonidele on koondises kõige suurem konkurents?

Meil oleks igale poole vaja noort ja värsket verd. Meie mängijate valik on väga napp, kuna Eesti on võrreldes suurriikidega väikeriik. Parem seis on meil nurgaründajatega, samuti on mitu head diagonaalründajat, aga juurde oleks vaja sidemängijaid ja liberoid.

Milline naiskonna sisekliima on?

Naistega on lihtsam hakkama saada. Egode põrkumist on vähem kui meestel. Kui klubi on nagu töö, siis koondis on meie jaoks auasi.

Kuidas kulgeb ettevalmistus?

Hetkel on puhkus, mis tähendab treenimist individuaalsete kavade alusel. Rannavõrkpall, jooks, jõusaal.

Eesti vollenaised

Millised on naiskonna tugevused ja nõrkused?

Meie tugevus on võistkonnavaim, meil pole suuri staare, kes teeksid mängus 45 punkti. Suhteliselt väikest kasvu naiskonnana peame head kaitset mängima, lööma kätest välja. Meie trumbid on kaitse ja serv. Kui suudame serviga ära suruda, on meil lihtsam mängida. Kui serv ei tööta, läheb raskeks.

Kes on teie fännid?

Jõudsime tänu meestele pilti. Kui neil hakkas hästi minema, üritasime jõudumööda kaasa minna. Võrkpalli Liit aitas tugevalt kaasa, tuues mängud ühte saali ning Tartus oli imeline, teistmoodi atmosfäär, kui mängisime enne mehi (Eesti vs. Rootsi). Publik võttis meid omaks ning pärast mängu tuldi ka ütlema, et naistel püsib pall ikka kauem õhus. Sellest EM-i valikgrupist tekkis kodumängude tunne, vanasti oli ikka saal tühi. Oleme tänulikud igale inimesele, kes saali tuleb. Isegi välismaal käiakse meid juba peredega toetamas. Loodame väga, et Ungarisse tuleb palju fänne!

Tekst: Kärt Radik

Fotod: Gertrud Alatare / Eesti Võrkpalli Liit

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Tule kogu perega Sportland Kõrvemaa triatlonile!

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus