Erika Salumäe uus raamat „Dialoog“ paneb mõtlema elu ja eesmärkide üle | Sportland Magazine

Jaga „Erika Salumäe uus raamat „Dialoog“ paneb mõtlema elu ja eesmärkide üle“

Erika Salumäe uus raamat „Dialoog“ paneb mõtlema elu ja eesmärkide üle

Hiljuti nägi ilmavalgust Erika Salumäe uus raamat „Dialoog“. See on kahekordse olümpiavõitja lugu tema rännakust Camino de Santiagole ning mõtetest, mis teda sellel saatsid.

Camino de Santiago palverännaku läbimine oli Erika Salumäe suur unistus juba mitmeid aastaid ning 2019. aastal kõndis ta kuu ajaga üle 400 kilomeetri, olles teel 19. aprillist kuni 19. maini. „See raamat räägib minu teekonnast Caminol, inimestest, sündmustest ja minu filosoofilistest mõtetest selle kohta, mida ise elus olen kogenud,“ tutvustab ta.

Rännakule minnes ei plaaninud olümpiavõitja sellest raamatut kirjutada, kuid üksinda matkamine paneb mõtted paratamatult eri radadel rändama ja nii juhtus ka Erikaga. „Pidasin Camino de Santiagol päevikut, kuhu kirjutasin igast etapist erinevaid mõtteid. See tuli üsna mahukas. Kui lugesin neid oma paarile sõbrale, soovitasid nad kirjutada raamatu. Nüüd ta kaante vahele saigi,“ selgitab autor.

Dialoog

Aeg annab asjadele uusi vaatenurki

Erika Salumäest on ilmunud varasemalt üsna mitu raamatut ning lugematu hulk artikleid, nii et võib tunduda, et teame temast juba kõike. Raamatu toimetaja Kerttu Rakke aga kinnitab, et „Dialoog“ avab olümpiavõitjast uusi tahke.

Erika ja Kerttu
Erika Salumäe ja Kerttu Rakke

„Toimetamise käigus pidasime Erikaga tundide pikkusi vestlusi, lisaks olin pärast raamatu ilmumist tal viis päeva külas ning võin kindlalt öelda, et Erikast ei ole kellelgi võimalik kõike teada. Tema sees on märkimisväärselt rohkem kui ükski ajakirjanik küsida oskaks. Juba see, et ta on suutnud igasuguste negatiivsete asjadega oma elus rahu teha, näitab, et ta on inimesena suurem ja võimekam kui enamik meist,“ sõnab Kerttu.

Ta lisab, et „Dialoogis“ on juttu ka sündmustest, mis Eesti lugejale varasemast tuttavad, ent needki on siin teistsugused, kuna aeg annab paljudele asjadele uue vaatenurga. „Nagu Erika raamatuski ütleb, on tippsportlasel kaks elu: tippsport ja elu pärast seda. Praeguseks on ta joone alla tõmmanud nii tippspordile kui ajakirjanduse lemmikuks olemisele – mõlemad on tehtud, mõlemast saadud nii häid kui halbu kogemusi. Ehk oligi aeg need perioodid kokku võtta ja samal ajal kõik halb endast lihtsalt välja kõndida – kus mujal kui Camino de Santiago kõige vanemal lõigul. Erikale omaselt ei ole selles rännakus mitte midagi lihtsat ega mugavat,“ lausub toimetaja.

Raamat viib ka lugeja rändama

ErikaKui „Dialoog“ väga lühidalt kokku võtta, siis Kerttu Rakke sõnul on see raamat kui rännak Erika rännakutesse nii otseses kui ka kaudses mõttes, kuna igal etapil arutleb ta mõnel isiklikul, ent samas üldinimlikul teemal, nii-öelda minevikku põigates. „Lugejal on võimalik kaasa rännata, nii tema lugu lugedes kui vapustavalt kauneid loodusfotosid imetledes, aga siit saab hoogu ka omaenda (mõtte)rännakuteks. Ja mis võiks olla veel parem kui raamat, mis inimesi oma elu ja eesmärkide üle mõtlema paneb?“ sõnab Kerttu.

Raamatu olemust ilmestab hästi pealkiri „Dialoog“, mis oli Erikal endal olemas algusest peale – loo käigus peab ta ju mitmeid dialooge nii teiste inimeste kui ka iseendaga. „Peaaegu kõik fotod raamatus, sealhulgas kõik kaunid maastikufotod, on Erika enda tehtud. Need pildid on osa loost. Raamat ongi mõeldud nii-öelda aeglaseks tarbimiseks – loed ja siis vaatad pilti, siis mõtled natuke oma mõtteid ning loed jälle edasi,“ leiab toimetaja.

Kõik on võimalik

Kerttu soovitab „Dialoogi“ kõikidele, kellele meeldivad lood ja rännakud. Rääkimata neist, kes tahaksid lugeda midagi Erikast. „Raamat on imetluseks ja innustuseks kõigile, kes endasse veel piisavalt ei usu. Erika lugu tõestab, et inimesel on võimalik oma eesmärgile jõuda lihtsalt sellepärast, et ta nii väga tahab. Ka üldiselt annab Erika lugu innustust, et kui sündides pole sul sisuliselt midagi, siis võid ikka kuhugi jõuda,“ toob toimetaja välja. Teda ennast kõnetasid raamatus kõige rohkem ideed, mis räägivad sellest, kuidas mitte kahelda ega kõhelda või vabandusi otsida, vaid seada endale eesmärk ja asi lihtsalt ära teha.

Õnn on inimese enda kätes

ErikaToimetaja sõnul aitab raamat ka tippsportlaste elust paremini aru saada. „Kuna olen eluaeg üsna spordivõõras olnud, siis oli raamatu toimetamine minu jaoks uus kogemus ning sain sportlaseks olemisest hoopis paremini aru kui varem. Isiklikult ma ei kujuta ette seda rännakut, millega Erika hakkama sai. Et ärkad hommikul kell viis, kõik kohad kehas valutavad, enamik jäsemeist on teibitud, kõrv lukus ja kerge hirm on südame pärast, et kas see ikka vastu peab – ja ta läheb ja kõnnib 30 kilomeetrit!“ imetleb Kerttu. „Raamat ei ole mõeldud eneseabiõpikuna, aga minu jaoks on see küll sellisena välja kukkunud. Siin on mõtteid, mis aitavad end „paigas“ hoida, mida tead ju küll, aga mis kunagi õigel ajal pähe ei tule – kuidas oma asju lihtsana hoida, oma keha kuulata ja oma mina aktsepteerida.“

Üks raamat – mitu sõnumit

Iga raamatu valmimine on autori jaoks suur asi, seda enam niivõrd isikliku loo avaldamine nagu seda on „Dialoog“ Erika jaoks. Raamatu koostamine andis talle võimaluse oma rännakut veel kord läbi elada. „Mulle jäävad selle raamatu valmimisega seoses meelde kõik hetked, mis ühe teose avaldamise juurde kuuluvad, aga kõige enam see, et läbisin taas kord piltlikult oma Camino,“ tõdeb Erika.

Raamatus on palju sõnumeid ning autori jaoks on need kõik samaviisi olulised. „Iga etapi juures on sõnum, mida sellel etapil lahti mõtestasin. Ei tahaks ühtegi neist eraldi esile tõsta, sest kõik on minu jaoks erilise tähendusega.“

Kes soovib Erikaga kaasa rännata, siis „Dialoog“ annab selleks suurepärase võimaluse. Õige pea on raamat saadaval ka Sportlandis.

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: erakogu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Sportland Team tegi Pekingi olümpiamängudest tõelise spordipeo

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus