Käimas on väga sportlik aasta. Kui oluline on ERR-ile jalgpalli Euroopa meistrivõistluste kajastamine?
See on oluline. Nii sündmuse tähendusest, vaatajahuvist kui ka traditsioonidest lähtuvalt. Paarisaastatel kattuvad olümpiamängud jalgpalli suurturniiriga ja Eesti Rahvusringhääling peab oluliseks tuua vaatajateni mõlemad suursündmused. Kahtluseta on just need eeloleva spordisuve kaks suurimat vaatajamagnetit, kuid olulisi spordisündmusi mahub sellesse suvesse ja aastasse veel. Näiteks kergejõustiku Euroopa meistrivõistlused, mis toimuvad Amsterdamis samal nädalal kui Euro 2016 poolfinaalid ja finaal Prantsusmaal. Kellaajad õnneks ei kattu.
Millised plaanid on ERR-il? Kuidas erineb Euro 2016 teistest jalgpalli suurturniiridest?
Eelkõige selle poolest, et tänavu osaleb 16 meeskonna asemel 24 ning 31 mängu asemel peetakse EM-i finaalturniiril 51 kohtumist. Esimest korda toome jalgpalli suurturniiri vaatajateni HD-kvaliteedis ning ETV+ kanalil ka venekeelsete kommentaaridega.
Millistes kanalites ja vormides ERR jalgpalli EM-i tänavu kajastab?
Alates eelmise aasta sügisest on ERRil kasutada kolm telekanalit – septembris alustas venekeelne ETV+. Lisaks saab mängude otseülekandeid internetis jälgida ERR-i spordiportaalis ja mobiilseadmetes ERR-i rakenduse vahendusel, kuid ainult Eesti territooriumil.
Kui suures mahus ERR jalgpalli EM-i näitab?
Kanname turniiri üle täismahus ehk kõik 51 mängu. ETV ja ETV+ näitavad 45 mängu ning ETV2 eetris on 6 mängu, mis 19.–22. juunini toimuvad paralleelselt. Õhtuste mängude ees ja järel on eetris Euro 2016 jalgpallistuudio.
Kas mängude kommentaatorid ja stuudios analüüsijad on juba välja valitud?
Mänge kommenteerivad Tarmo Tiisler, Kristjan Kalkun ja Alvar Tiisler ning teevad seda koos nimekate jalgpalliekspertidega. Jalgpallistuudiot veab põhitegijana Aet Süvari. Stuudiokülaliste valik saab olema mitmekesine, inimesi on erinevatelt elualadelt.
Kas stuudioga on eriplaane? Milline tuleb selle ülesehitus?
Jalgpall on klassikaline mäng, kuid nii nagu iga suurturniir on erinev ja eriline, on seda ka jalgpallistuudio. Ei ole tavapärane, et finaalturniiri ajakava on koostatud justkui ETV saatekava ja Eesti televaatajat silmas pidades. Euro 2016 puhul on see aga just nii – mängud toimuvad meie jaoks ideaalsetel aegadel. Näiteks pärast alagrupimängude lõppu on EM-il puhkepäevad 23. ja 24. juunil, et eestlased saaksid rahulikult jaanipühad ära pidada ja seejärel asuda play-off’e nautima. Õhtused mängud algavad kell 19.00 ja 22.00 ning jalgpallistuudiol on selle eel, ajal ja järel oluline ja varasemate turniiridega võrreldes ka suurem roll. Jalgpalliõhtu algab kell 18.45 ja lõpeb pärast südaööd. Selle viie ja poole tunni sisse mahuvad kaks jalgpallikohtumist, “Aktuaalne kaamera”, valik päeva spordisündmustest ning kokku ligikaudu poolteist tundi jalgpallistuudio kommentaare, analüüsi ja ägedaid kordusi selle päeva kõigi mängude eredamate momentidega. Euro 2016 stuudiokujundus jääb mõistagi üllatuseks, muus osas püüame olla värsked ja professionaalsed.
Kui keeruline üldse on niivõrd suure turniiri puhul asjaajamine? Millal algasid läbirääkimised?
Protsess suurvõistluste ülekandeõiguste omandamiseks on üldjuhul detaili- ja ajamahukas. Läbirääkimisi alustasime 2014. aasta sügisel. Põhimõttelise kokkuleppeni jõudsime detsembris, kuid ametliku kinnituse saime teha alles möödunud aasta suvel.
Kui palju tuli ERR-il teleõigusteks ja muudeks kuludeks välja käia? Kas võrreldes teiste suurvõistlustega on EM-i diil pigem hea?
Jalgpalli suurturniirid on rahvusvahelisel teleõiguste turul väärtuslik kaup. EM-i ja MM-i teleõiguste eest tasuvad suurriigid üüratuid summasid ning õigused maksavad olümpiamängudega võrreldes rohkem. Olümpiamängud muudab kalliks aga märksa keerukam tootmisprotsess ning samaaegsete võistluste ja telesignaalide edastamine. Üle ekvaatori 3–4 paralleelse otseülekande edastamine Eestisse on väga kallis lõbu. Kokku läheb 2016. aastal EM-i finaalturniiri ja Rio suveolümpiamängude vahendamine Eesti Rahvusringhäälingule maksma 1,35 miljonit eurot, millest 2/3 moodustavad olümpiamängude ning 1/3 jalgpalli EM-i finaalturniiriga seotud kulud. Teisalt, jalgpalli suurturniirid ja olümpiamängud pälvivad sedavõrd suure avaliku huvi, et eelkõige just rahvusringhäälingul on kohustus, aga ka võimekus vastata nendele ootustele, mida televaataja ülekannetelt eeldab. Pean traditsioonide kõrval silmas nii tehnilist kui ka sisulist kvaliteeti.
Milliseks peab EM vaatajanumbrite ja muu poolest kujunema, et võiksite öelda: ERR on sada protsenti rahul!
Jalgpalli EM-i poolfinaalid ja finaal on sel suvel tõenäoliselt suurima vaatajaskonnaga teleprogrammid Eestis. Vaatajanumber on küll konkreetne indikaator, kuid hindame sellest rohkem auditooriumi sisulist kaasatust, asjalikku ja arusaadavat analüüsi ning meie spordiajakirjanike oskust jalgpallilahinguid haaravalt kommenteerida.
Millist turniiri te isiklikult ootate?
2008. ja 2012. aastal oli EM-i finaalturniiri korraldus kahe riigi kanda, tänavu toimub kogu turniir ühes suurriigis. Usun, et mitte ainult prantslastele pole novembrikuise Pariisi terrorirünnaku järgsel finaalturniiril eriline tähendus. Selle traagilise sündmuse alltekst käib turniiriga paratamatult kaasas ja võimendab ühtse Euroopa sõnumit. Kuna osalevate riikide arv on kasvanud, ühendab ja haarab Euro 2016 finaalturniir Euroopas senisest veelgi suurema auditooriumi. ERR-i sporditoimetusele tuleb ajavahemik 10. juunist 10. juulini väga töine – ootame ilusat jalgpalli, põnevaid mänge ja sportlikke üllatusi.
[alert color=”violet”]
Rivo Saarna jalgpalliennustus
Viis suurfavoriiti on turniiri eel Prantsusmaa, Hispaania, Itaalia, Inglismaa ja Belgia. Igaüks neist voib tiitli voita. Inglismaa, kellega Eesti mängis samas valiksarjas, joudis finaalturniirile täiseduga ehk voitis valiktsüklis 10 mängu 10-st. Usun, et inglaste ja nende pöidlahoidjate lootused on väga korged.
Belgia voiks teha ajalugu ja voita. Finaali joudmiseks tuleks neil toenäoliselt alistada maailmameister Saksamaa ja korraldaja Prantsusmaa, kuid väikeriigid on EM-il suuri jalgpallimaid varemgi karistanud. Belgial on selleks maailma jalgpallireitingu esinumbrina head eeldused. Islandile hoian samuti pöialt.
[/alert]
[alert color=”gray”]
Kes ja kus tohivad Eestis jalgpalli EM-i näidata?
Telekanalitest ETV, ETV2 ja ETV+. Kui pubis voi hotelli fuajees televiisor mängib, siis selleks mingisugust eriluba vaja ei ole. Eriürituste ja suuremate avalike vaatamiste korraldamiseks tuleb ETV programmi avalikuks esitamiseks luba küsida Eesti Rahvusringhäälingult. Kui avaliku vaatamise eeldatav publiku hulk ületab 300 inimest, üritusele pääsemine on tasuline voi on ürituse raames esindatud sponsorid, tuleb ERR-il eraldi luba saada ka UEFA-lt. Ilma vastava loata EM-i ülekandeid avalikult esitada ei tohi.
[/alert]
Autor: Oliver Lomp, Fotod: Meeli Küttim