Sport jõudis näitleja Evelin Võigemasti ellu pigem hilja, kuid nüüd on regulaarne treening tema eluviisi osa. „Kavatsen selle juures püsida,“ kinnitab ta.
„Lapsena tegin väga vähe sporti. Kuna õppisin muusikakoolis, kus oli äärmiselt tihe tunniplaan, siis trennideks aega ei jäänudki. Ja kehaline kasvatus ei olnud kindlasti mu lemmiktundide hulgas. Alles ülikoolis puutusin kokku kõikvõimalike eri tantsustiilide ja akrobaatikaga. Rohkem trenni hakkasin tegema pärast laste sündi,“ räägib Evelin oma teekonnast spordi juurde.
Praegu on tal umbes kolm trenni nädalas. „Viimasel kahel aastal olen teinud CrossFiti, aga nüüd püüan aega leida ka jooga jaoks. Kõige rohkem meeldib mulle treenida päevasel ajal. Kui tööplaan võimaldab, siis leiab mind spordisaalist umbes kella 12 paiku. Varahommikul ei jaksa ning hilisõhtune trenn rikub hiljem une,“ selgitab ta oma eelistusi. „Eriti mõnusad trennid on aga laupäeva või pühapäeva hommikupoolikul. Siis on tunne, et olen hilisema pika ja laisa lõunasöögi ausalt välja teeninud.“
Kõige parem on sõpradega koos
Nagu paljudel teistel on viimane aasta Evelini trenniharjumusi muutnud. „Kevadel läksid kõik spordiklubid kinni ning siis oli vaja kohaneda. Sel aastal olen hakanud kodus joogat tegema. Samuti liigun oluliselt rohkem jala – jätan auto teadlikult koju ja teen vajalikud käigud jalgsi. Praegusel segasel ajal saame õnneks käia oma klubis üksinda trenni tegemas. Treenerid on koostanud treeningkava ja nende näpunäidetega video on sellega kaasas,“ räägib näitleja hetke olukorrast. „Tegelikult igatsen väga rühmatreeninguid, sest siis saab sõpradega koos pingutada,“ lisab ta.
Ühiselt trenni tegemine on lõbusam, aga aitab Evelinil ka paremini eesmärkide suunas minna. „Olen inimeste inimene. Seega on minu jaoks eesmärkide poole liikumisel kõige olulisem sõprade ja trennikaaslaste tugi. Kõige toredam on teha trenni ikka üheskoos. Treener on samuti väga oluline tegur, sest hea juhendaja tekitab tahtmise uuesti ja uuesti trenni minna. Siinkohal saadan tervitused Kevinile, Bogdanile ja Rasmusele!“ ütleb näitleja.
Evelin ei võta spordis endale sihiks kindlat kaalunumbrit, raskusi kangil või numbreid stopperil. „Minu eesmärgid on alati seotud iseendaga – et ma ise jaksaks rohkem, jõuaks rohkem ja tunneks end oma kehas ja nahas paremini. Mul on sõbrannasid, kelle raskused trennis on oluliselt suuremad, aga ma ei võrdle end nendega. Pigem tahan olla ise tublim kui eelmisel päeval,“ kinnitab ta. „Minu jaoks ongi kõige olulisem enesetunne, sest enamasti on see seotud ka numbritega kellal või kaalul. Kõigepealt paraneb enesetunne ja siis märkan, et ka kaalul on meeldivam number. Ja nutikell kiidab, et piisav kogus samme on astutud,“ võtab ta kokku.
Trenn on eluviis
Oma seniseks suurimaks sportlikuks saavutatud eesmärgiks nimetab Evelin püsivust. „Olen soovinud leida seda ala ja trenni, mis meeldib ja siis selle juures püsida. Trenni tegemine ei peaks olema asi, mida jaanuaris alustad, et suveks rannavormi saada ja siis hülgad, sest vorm on saavutatud. Regulaarne sportimine on minu jaoks eluviis. Kavatsen selle eesmärgi juures püsida,“ avaldab ta.
Eesmärgile aitavad kindlaks jääda samade huvidega sõbrad, toetavad treenerid, aga oma roll on selles ka kvaliteetsel spordivarustusel. Selles valdkonnas on Evelini valikuks Nike. „Olen seda brändi eelistanud juba mitmeid aastaid. Hea trennivarustus teeb kindlasti treenimise mugavamaks ja annab lisamotivatsiooni. Minu erilised lemmikud on Nike Metcon tossud. Need treenin ikka täiesti läbi, nagu muinasjutus „Läbitantsitud tallad“ ja siis ostan uued. Ülioluline on ka hea treeningrinnahoidja ja tihedast kangast retuusid, et julgeks grupitrennis rahuliku südamega sügavaid kükke teha,“ toob ta välja.
Sport õpetab paljut
Pole vist ühtegi valdkonda, millega toime tulemisele sport omalt poolt boonuseid ei lisa. Ka Evelin tõdeb, et on spordist ja sportlastelt õppinud nii mõndagi, millest ka näitlejatöös kasu on. „Olen õppinud rohkem kui ma esimese hooga arvasin, et see üldse võimalik on. Tahtejõudu. Enesedistsipliini. Mitte alla andmist sel hetkel, kui raskeks läheb. Maksimaalset pingutamist. Enda tagant sundimise oskust. Samal ajal oma keha kuulamise oskust ja oskust lubada kehale puhkust, kui seda on vaja,“ loetleb ta. „Kõik need õppetunnid on minuga proovisaali ja lavale kaasa tulnud. Andnud suurema vastupidavuse ja kopsumahu, et pikki ja intensiivseid monolooge pidada.“
Keha treenimine treenib ka vaimu
Regulaarne spordi tegemine on Evelini jaoks väga oluline. Tema kogemus kinnitab, et liikumine ei muuda tugevamaks ainult keha, vaid ka vaimu. „Füüsiliselt aktiivses kehas on ka vaim aktiivsem. Erksam. Treenides oma keha, treenin alati ka vaimu. Ja mõlemad on väga tähtsad iga inimese jaoks. Pealegi aitab regulaarselt trenni tegemine üle elada raskeid hetki elus. Ennast kokku võtta ja edasi minna,“ kinnitab ta.
„Väga soovin, et iga inimene leiaks liikumisviisi, mis talle meeldib ning siis püsiks selle juures. See võib olla suusatamine või ujumine, jalutamine looduses või maadlus, jooga või CrossFit, Pilates või kõhutants. Mis iganes kellelegi sobib ja meeldib,“ soovitab Evelin. „Kui te liigute, siis paraneb vaimne tervis ja immuunsus. Ja praeguses ajas peab sellele tähelepanu pöörama rohkem kui kunagi varem.“
Tekst: Merilin Piirsalu