Euroopa tugevuselt kolmas liiga, klubidele mõeldud UEFA Europa Conference League loodi alles 2021. aastal. Esimest korda alagrupiturniirile jõudnud FC Flora oleks sellegipoolest võinud vabalt vastaseks saada Tottenhami või AS Roma. See tähendab, et tugevaid klubisid jagub sellesse liigasse piisavalt ja nõrku vastaseid ees ei oota.
Eesti klubid on Euroopas sinilindu püüdnud alates päevast, kui saime uuesti vabaks ja ühinesime taas Euroopa jalgpalliperega. Lisaks heale mainele, mille Euroopa sarjades osalemine annab, on seal mängimine majanduslikult tulus ja Eesti klubidele jätkusuutlikkuse koha pealt ülioluline.
FC Flora erakordselt tihe sügis
Visalt, aga järjekindlalt ehitab Eesti jalgpalli lipulaev oma mängumasinat. Erinevalt teistest Eesti klubidest ei leia nende koosseisust võõrmängijaid – suurem osa mängumeestest ongi oma klubi kasvandikud. Flora noor peatreener ja kogu treenerite tiim on leidnud suurepärase tasakaalu rohelisemate ja juba kogenud koondisemängijate vahel. Kõikide meeskonnaliikmete sõnul on tiimi sisekliima lihtsalt suurepärane. Ülisuurte kogemustega kapten Konstantin Vassiljev naudib teist noorust ning enne käsil olevat hooaega võistkonnaga ühinenud Henrik Ojamaa ja Sergei Ženjov on samuti noortele eeskujuks.
Kõik klubi hingekirjas olevad mängijad peavad olema valmis kastaneid tulest välja tooma, sest peale Konverentsiliigas mängimise tahab Flora võita kolmanda Eesti meistritiitli järjest. See ei ole sugugi lihtne ülesanne, sest vana rivaal Levadia näitab sel hooajal suurepärast mängu ja florakate hiljutine üllatuskaotus Kuressaarele pani nad küllaltki raskesse seisu. Kui eesmärk on võita tiitel, ei tohi endale lubada enam ühtegi sellist üllatust. Endiselt on Floral peetud kolm-neli mängu vähem kui teistel kodustel rivaalidel ning ka nende järele mängimiseks tuleb tihedas graafikus aega leida.
Peale nende kahe liiga ootab sügisel ees palju koondisemänge. Pooled Eesti koondise mängijad tulevad teadupärast Florast ja veidi liialdatult peavad jalgpallurid vastu pidama peaaegu jõuludeni.
Pikk tee Konverentsiliigasse
Kahel viimasel hooajal jõudis FC Flora eurosarjas eelringist edasi ja ambitsioonika meeskonna ootus oli kindlasti minna seekord veel kaugemale. Kiire pilk Flora mängudele, mis klubi lõpuks Konverentsiliiga alagrupiturniirile viisid, näitab, et esimeses ringis oli vastaseks Malta klubi FC Hibernians. Flora ülekaal oli nii kodus kui ka võõrsil peetud mängus ilmselge. Kahe mängu kokkuvõttes alistati vastased 5:0 ja Rauno Sappinen sai kirja kolm väravat.
Poola meistri, Varssavi Legia vastu näitasid eestlased väga südikat mängu – esimeses, võõrsil peetud mängus oldi pea lõpuni viigipunktis kinni. Mäng kaotati 1:2 ja meie värava autor polnud keegi muu kui Sappinen. Kodus peetud mängus lõid florakad küll esimese värava, kuid Sergei Ženjov määrati suluseisu. Mäng lõppes 0:1 meie kahjuks ja kokkuvõttes tulemusega 3:1 pääsesid edasi poolakad. Sellega lõppes teekond Meistrite liigas.
Edasi jätkas Flora üritamist Euroopa liigas. Vastu tuli 21 korda Küprose meistriks kroonitud AC Omonoia, kellele võõrsil peetud avamängus kaotati 0:1. Korduskohtumisel kodus jäi Flora küll kaotusseisu, kuid tänu Sappineni kahele väravale jõuti üldseisuni 2:2. See tähendas lisaaega, kuna sellel hooajal kaotati eurosarjades võõrsil löödud väravate reegel, mis oleks eelise andnud Küprose meeskonnale. Lisaajal väravaid ei löödud. Dramaatilises penaltiseerias eksisid mõlema meeskonna viiendad lööjad ja kuuendas tõrjus vastaste väravavaht meie mehe löögi. Tänu uuele liigale jäi Florale võimalus üritamist jätkata.
Flora alistas Konverentsiliiga play-off’is Iirimaa klubi Shamrock Roversi kahe mängu peale tulemusega 5:2 ja tagas sellega endale koha Konverentsiliiga alagrupiturniiril. Sellega on ta läbi aegade esimene Eesti jalgpalliklubi, kes on eurosarjas alagrupiturniirile pääsenud. Nendes mängudes said lisaks Sappinenile väravad kirja Ženjov ja Miller.
Flora kuulub ühte alagruppi Genti (Belgia), Belgradi Partizaniga (Serbia) ja Famagusta Anorthosisega (Küpros). Alagrupiturniiril mängivad kõik neli võistkonda üksteisega ja play-off-mängudele pääsevad iga alagrupi kaks esimest.
Väravamasin Rauno Sappinen
Sappinen on sel hooajal löönud kõikide eurosarjade peale kokku kaheksa väravat ning resultatiivne on ta olnud iga vastase vastu. Mehe enda sõnul on tiim ambitsioonikas ja luuakse palju häid momente. „Minu kui ründaja töö on püüda kõik võimalused väravaks lüüa,“ ütleb ta.
Nii Rauno ise kui ka peatreener Henn ootavad põnevusega alagrupimänge. Meeste sõnul on eesmärk alati saada kolm punkti.
FC Flora mängud Konverentsiliigas
16. september kell 19.45 FC Flora – KAA Gent, A. Le Coq Arena
30. september kell 19.45 FK Partizan – FC Flora
21. oktoober kell 19.45 Anorthosis Famagusta – FC Flora
4. november kell 17.30 FC Flora – Anorthosis Famagusta, A. Le Coq Arena
25. november kell 22.00 FC Flora – FK Partizan, A. Le Coq Arena
9. detsember kell 19.45 KAA Gent – FC Flora
Soe süda on fännidel küll põues, kuid tribüünile tulles tuleks selga panna tõeline talvevarustus. Staadionil näeme!
Tekst: Kärt Radik
Avafoto: Janek Eslon / FC Flora