Gina Bergmann leidis jooga kümme aastat tagasi. Tänaseks on sellest saanud üks tema elu tähtsamaid peatükke. Gina praktiseerib joogat igapäevaselt ja õpetab teistele. Jooga on toonud tema ellu palju rohkem tasakaalu ja aidanud kõike tähtsuse järjekorda panna.
Kuidas kulges sinu tee joogani?
Enne, kui minust sai joogaõpetaja, lõpetasin Tallinna Tehnikaülikooli rahvusvahelise majanduse erialal. Töötasin kontoris kaheksa tundi arvuti taga, niheledes päev otsa ja oodates millal trenni pääsen. Ühel hetkel lõpetasin kontoritöö ja omandasin rühmatreenerikutse Eesti Võimlemisliidus. Edasi töötasin aastaid suure koormusega ja juhendasin nädalas 20-30 tundi, see aga viis mind kohta, kus keha oli katki ja vaim väsinud. Otsides tasakaalu, sattusin esimestesse joogatundidesse. Usun, et mul on olnud õnne ning omajagu julgust võtta noorelt vastu otsuseid, mis on lubanud elus teha seda, mis paneb silma särama.
Miks hakkasid joogat õpetama?
Olen joogat praktiseerinud kümme aastat ja õpetanud sellest pool. Jooga näitas mulle, kes ma tegelikult olen. Tänu joogale on väline maailma müra muutunud tähtsusetumaks, sisemine rahulolu ja eesmärk elus aga selgemaks. Kui olin viis aastat joogat praktiseerinud, siis tundsin, et minu kogetust võiks olla kasu ka teistel.
Joogas on väga palju erinevaid stiile, millise joogaga sina tegeled?
Praktiseerin ja juhendan Vinyasa ja Yin joogat. Vinyasa on dünaamiline stiil, kus hingamine ja liikumine saab üheks. See on üks paljudest jooga suundadest, mis tegeleb intensiivselt füüsilise kehaga. Vinyasa peamine eesmärk on saavutada parem kontakt oma keha ja meele vahel ehk tunnetada tervikut ning leida iseendas rahu ja rõõm. Vinyasa joogaga tegelemine põletab kaloreid, kuna tund on füüsiliselt üsna tempokas. Selle joogastiili harrastamine muudab kogu keha tugevamaks ja vastupidavamaks, vormib kaunid lihased, kiirendab ainevahetust ja puhastab organismi. Väga tähtsal kohal on hingamine – kogu tunni jooksul on voolav liikumine sünkroniseeritud hingamisega. Õige hingamine aitab kergemini omandada keerulisi asanaid, hoida paremini tasakaalu ning on puhastava toimega. Kui oleme tugevad joogamatil, oleme seda ka igapäeva elus. Kui oleme tasakaalus ja painduvad, oleme seda ka inimsuhetes.
Yin jooga on vastukaaluks rahulik tund, mida iseloomustab asendites püsimine. Eesmärk on pigem tugevdada sidemeid ja kudesid ehk liikuda lihastest sügavamale. Yin on rahulik ja lõõgastust pakkuv stiil, kus peatutakse poosides kaua (3-5 min) ning suunatakse tähelepanu sissepoole, luues lõdvestunud ja meditatiivse seisundi. Pidev Yin jooga praktiseerimine parandab liigeste tervist ja liikuvust, muudab sidekoe elastsemaks, suurendab eluenergia ja toitainete liikumist ning aitab luua harmooniat ja tasakaalu nii kehas kui meeles.
Mida juhendajana eelkõige tundides osalejatega jagada soovid?
Soovin jagada mõtteviisi, et kõik saab alguse meist endist. Et anda, peab olema enda karikas täis või vähemalt pooltäis. Mitte keegi ei saa meid hoida nii, nagu meie ise, hoides oma füüsilist ja vaimset tervist.
Kaks aastat tagasi lõpetasin õenduse eriala ning töötan ennetava meditsiini kliinikus õena, mis annab võimaluse veelgi funktsionaalsemalt tervisele läheneda. Olen jõudnud elus kohta, kus on tasakaal andmise ja saamise vahel. Õpitu ja kogetu on andnud teadmise, et kvaliteetse elu võti on seespidise heaolu peegeldus väljapoole. Aidates teisi liikuda tervislikuma elu suunas, püsin ka ise sellel kursil.
Minu eesmärk on teha jooga kättesaadavamaks ja arusaadavamaks neile, kes seda kõige rohkem vajavad või arvavad, et see pole neile. Jooga algab tihti stuudios või spordiklubis matil, aga elu on suurem kui jooga. Mis saab siis kui ei saa matti lahti rullida? Praktikad on väärtuslikud siis, kui saame neid ka igapäeva ellu kanda. Muidu on jooga ainult hetk või võimlemine hingamise saatel.
Leian, et jooga ei ole ainult matil asendite võtmine, hingamine ja töö füüsilise kehaga, vaid sellest kujuneb elustiil. See kandub igapäeva tegemistesse ning sellesse, kuidas suhtume oma pereliikmetesse, töökaaslastesse, poemüüjasse või kohvikus kõrvallauas istuvasse inimesse, kes kogemata sulle kohvi peale ajab.
Miks joogaga tegeleda?
Jooga on suurepärane võimalus iseendale häälestuda, ühendada ennast lahti kõigest muust, et asjad ja töö meid alla ei neelaks. Kiire elutempo tõttu kannatab järjest rohkem inimesi pideva stressi all. Üks jooga põhimõte on füüsilise ja psüühilise teraapia ühendamine, seetõttu ei mõjuta selle praktiseerimine üksnes füüsilist tervist. Ükski teine spordiala ei ühenda nii sügavalt kõiki tervise aspekte kui jooga, mis seob füüsilise ja vaimse tervikuks. Stiilide mitmekülgsus annab võimaluse vähendada stressi ja pingeid, tõsta energiat, annab lisaannuse enesekindlust, suurendab painduvust, toob tugevad ja toonuses lihased, parema une, mõtete selguse, rahuliku meele ning naeratuse näole.
Milline on kõige parem motivatsiooninipp juhuks, kui mõnikord ei ole isu ennast liigutada?
Kui pole isu ennast liigutada, siis võibolla on kõike saanud liiga palju ja tulekski mõnda aega liikumatult olla, puhata ja kuulata, mis kehal öelda on. Võib juhtuda, et vaikus on kõige parem vastus. Vahel on vaja lihtsalt ennast kõigest ära lõigata, et toimuks transformatsioon.
Kui paus venib aga nii pikaks, et tekib mugavus ja Netflix tundub hommikuse trennilubaduse asemel mõnusam, siis on aeg otsida professionaalse joogaõpetaja abi. Mõnikord on vaja kellegi toetust ja head sõna, et iseennast taas leida.
Kasutad joogas Casalli riideid ja varustust. Mis on nende toodetest sinu lemmikud?
Praegu on lemmikud Casalli lahtise seljaosaga liibuv kombinesoon, õmblusteta pehmed venivad retuusid ning õmblusteta kootud mustriga must top. Jooga praktikat tehes on mõnus, kui riided on nii sinu, et peaaegu ei tunnegi neid. Kui on mugav liigutada, siis on lihtsam keskenduda emotsioonidele ja tunnetele. Vinyasa joogas on liikumine dünaamiline ja mulle meeldib, kui ei pea tegelema riiete sättimisega. Yin joogas, kui püsime asendites pikemalt ja keha jahtub, on mõnus peale tõmmata Casalli avar kapuutsiga pusa, et sooja hoida.
Kuna reisin tihti, on minu reisikohvris või seljakotis alati Casall Travel joogamatt, mis on väga õhuke, kõigest 2 mm, ja mahub vajadusel isegi käekotti. Ükskõik, kus viibin, saan alati luua oma väikse joogastuudio.
Kui keegi on joogateekonna alguses, siis mida võiks Casalli toodete hulgast endale esimesena hankida?
Jooga on selles mõttes imeline viis tervise eest hoolitsemiseks, et ei vaja palju vahendeid. Ühe korraliku joogamati soovitan aga hankida igal alustajal ja kogenud praktiseerijal, sest sellest saab igapäevane kaaslane ning isiklik ruum, kus peab olema hea ja turvaline.
Klientide, ja ka minu lemmik, on Casalli 5 mm paksune GRPCS joogamatt. Sellele on mustrina tõmmatud jooned, mis on justkui abiõpetajad, et asendid saaks tehniliselt õigesti võetud. Matt ei libise ning hoiab ja toetab turvaliselt poosides püsimist, et allavaatavas koeras saaks saba liputada ja pea peal seistes jõuaksid head mõtted varvastest pähe.
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Iti-Pätrik Järve