Fjällraveni korraldataval ekspeditsioonil osaleb 20 loodushuvilist, ent sinna saamise nimel võistles umbes 1000. Suuremate riikide puhul osutus valituks see, kes oma riigis enim hääli sai. Eestlase jaoks oli protsess keerulisem – et riik oli kategoorias „teised riigid“, tuli matkale pääsemiseks seljatada pea 300 osavõtjat. Antsonile aitas hääli kogude teiste seas ka Eesti president Toomas Hendrik Ilves.
Fjällraveni ekspeditsiooni kujutab endast umbes 300-kilomeetrine retke, mis läbitakse kelgukoertega viie päeva jooksul Arktika tundras. Enamik päevast kulubki sõitmisele, hämaras pannakse telgid püsti, hommikul asutakse uuesti teele.
Matk toimub aprillis, kui tundras on kevad. Mõistagi ei tähenda see aga kevadet meie mõistes. Kuuldavasti on Artika mägedes kevadelgi kuni -20 kraadi ja suur tuul. Metsa vahel samal on päeval plussis ja öösel mõned miinuskraadid.
Hans Markus Antson on ökoloogiatudeng, loodusfotograaf ja hobisportlane. Loodusfotograafiaga on Antson tegelenud kaks aastat. „Esimesed pool aastat kulus kõigepealt üldse sobivate paikade väljaotsimisele. Tutvusin vaikselt Tallinna ümbrusega ja õppisin tundma metsloomade liikumist. Alles 2014. aasta kevadel hakkasid esimesed tõsisemad pildid tulema,“ kirjeldab Antson.
Üle kõige meeldib Antsonile pildistada loomi, ent eesootaval matkal ta sellele eriti ei panusta. „Polaartundras loomade kohtamise peale väga ei looda, sest liigume suures grupis ja kelgukoerad peletavad ilmselt kõik loomad ära. Tean, et selle retke jooksul kujuneb pildistamine veidi teistsugusemaks, tuleb olla valmis spontaanselt pildistamisega. Loodan jäädvustada külma lumist maastikku, mida Eestis üha harvemini näeb. Samuti on suurim soov pildistada polaaralale omast tugevat virmalistemängu.“
Teistest loodusfotograafidest jälgib Antson peamiselt kaasmaalasi. Eesti tase on tema hinnangul võrdväärne maailma tegijatega. Oma eeskujuks peab Erik Mandret, kes on keskendunud metsloomade jäädvustamisele. Nimedest toob noormees välja veel Remo Savisaare ja Sven Zaceki, kes on Antsonile ka nõuandeid jaganud. Välismaalastest on Antsoni vaieldamatu lemmik Daniel Kordan.
Polaartundrasse võtab Antson kaasa Eesti lipu ja oma fotovarustuse, et jäädvustada kauneid pilte. Muu varustuse saavad kõik osalejad Fjällrävenilt.
Kui Antson retkelt naaseb, ilmuvad pildid tema Facebooki lehel www.facebook.com/hmantsonWP