Me ahhetasime kui Kirill Kotšegarov murdis Texase Ironmanil täispika triatloni maagilise 8 tunni piiri ja kui paar nädalat hiljem võitis Marko Albert Ironman 70.3 Victoria võistluse, me ohhetasime. „Imemehed, kuidas nad seda suudavad?“ Nüüd on kõikidel huvilistel võimalus end ka ise proovile panna!
Selleks, et tunda end imemehe või -naisena on võimalik mõõtu võtta iseenda, naabrimehe või teiste triatleetidega Sportland Kõrvemaa triatlonil, kus distants on ca 10% täispikast triatlonist. 350 m ujumisele Soodla veehoidlas järgneb 22 km pikkune maastikurattasõit ja 4 km pikkune jooks Põhja-Kõrvemaa Maastikukaitseala suusaradadel ja metsateedel. Pere noorimatele korraldatakse laste- ja noorteduatloni. Seega tegevusi jätkub kõigile.
Esmakordseid startijaid on Kõrvemaa triatlonil palju – kes kaotas või võitis kihlveo, kes pani kirja end motiveerivate kaaslaste eeskujul, kes siirast huvist teada saada, mida tähendab kolme täiesti erineva ala järjestikune läbimine ühel ja samal päeval.
“Väljakutsed mulle meeldivad!”
MyFitnessi treener Kristiina Štõkova vedas möödunud aastal Kõrvemaa triatlonil elukaaslasega kihla, kumb nende osalevatest sõpradest on kiirem. Et asjale vürtsi lisada, tõsteti panuseid – kui Kristiina kaotab, osaletakse tänavusel Kõrvemaa triatlonil, kui elukaaslane, minnakse avaveeujumise võistlusele. Võite arvata, kes eksis. „Ma olen küll varem võistlustel kaasa elades imetlenud kõiki osalejaid, aga ise ei ole varem julgenud proovimise peale mõelda,“ tõdeb Kristiina. „Kuigi distantsid on piisavad lühikesed, siis pakub see mulle siiski üsna suurt väljakutset, aga väljakutsed mulle meeldivadki.“
Valmistumine jõuprooviks on Kristiinal seoses tööga ja magistriõpingute lõpetamisega läinud üle kivide ja kändude. „Loodan, et rühma- ja üksikute jooksutreeningutega olen piisava põhja alla ladunud,“ analüüsib neiu. „Tegin paar päeva tagasi oma esimese treeningu maanteerattakingi kasutades ja ei olnudki väga hull. Ainult ühe korra käisin külili!“
Kõige tugevamaks alaks on Kristiinal ujumine ja kõige keerulisemaks peab ta maastikul jalgrattaga sõitmist.
Suurte sihtide alguses
Sportlandi turundusosakonnas töötav Kairi Killing registreeris end Kõrvemaa triatlonile inspireerivate ja motiveerivate inimeste eeskujul. „Alates sellest, kui Sportlandi tiimiga liitusin, olen teinud nii palju uusi asju, mida ma iial ei oleks arvanud tegevat,“ õhkab Kairi energiliselt. „Näiteks hiljuti läbisin Tartu Rattaralli ning ma ei olnud enne seda vähemalt kümme aastat üldse rattaga sõitnud,“ ütleb ta.
Kairi üks utoopilistest unistustest on läbida kuulus Isklar Norseman triatlon Norras ning esimene samm sellele teekonnale algab Kõrvemaal.
Kõige mugavamalt ja kodusemalt tunneb Kairi ennast jooksuradadel. Küllap seetõttu on kõik senised treeningud peamiselt jooksmisele pühendatud, nüüd on viimane aeg treeningplaani lisada ka rattasõit ja ujumine. „Loodetavasti pole ma lootusetult hiljaks jäänud,“ mõtleb ta. Avaveeujumist ei oska Kairi veel karta, sest on seni vaid vaikselt ringi ulpinud. Õnneks seda ka Kõrvemaal tegema ei pea. Rattadistantsil pakub suurimat väljakutset maastikul sõitmine. „Praktika ja tehnilise osavuse puudumise tõttu pean ilmselt toore jõuga end rajalt läbi suruma,“ muigab ta.
Triatlonit proovib ka Ingrid Puusta
Kõrvemaale leiavad tee ka teiste spordialade tipud. Näiteks Eesti parim purjesportlane Ingrid Puusta on korduvalt mõelnud triatloni proovimisest, ent kuna alati on tulemas olnud mõni suurvõistlus, on mõtted seni vaid mõteteks jäänudki. „Sealsed distantsid on täpselt sobiva pikkusega, seepärast valisin Kõrvemaa oma debüüdi tegemiseks,“ räägib Ingrid. „Oma põhispordiala kõrvalt tegelen aktiivselt ka muude aladega, seega ei tohiks rajal halbu üllatusi tulla.“ Andekas purjesportlane on varem osalenud näiteks ka rattarallidel, suusamaratonidel ja jooksuvõistlustel. „Triatlonivõistlus on ajaliselt pikem kui minu võistlussõidud. Erinevuseks on veel seegi, et nüüd ma pean lülitama ennast ühelt tegevuselt teisele. Tahan proovida, kuidas ma sellega hakkama saan,“ tõdeb Ingrid. „Purjetamise juures on küll väga oluline füüsiline vorm, aga veelgi olulisem on mõtlemine, strateegia ja taktika.“
Naeratus näol
Ingrid paneb teistele osalejatele südamele, et nad valmistuksid katsumuseks nii palju kui võimalik, ent kõige olulisem on siiski nautida protsessi. Kristiina lisab: „Julge pealehakkamine on pool võitu. Leia omale treeningsõber ja triatloniks valmistumine saab olema puhas rõõm.“ Kairil võistlustulle asudes ootusi ei ole, küll aga tahaks ta triatloni läbi teha naeratusega. Temaga nõustub ka Kristiina: „Esmane eesmärk on lõpetada ja seda nii, et naeratus on näol!“
Tekst: Liisi Rist
Fotod: erakogu