IRONMAN Tallinn märkis Eesti maailma triatlonikaardile | Sportland Magazine

Jaga „IRONMAN Tallinn märkis Eesti maailma triatlonikaardile“

IRONMAN Tallinn märkis Eesti maailma triatlonikaardile

Augusti alguses Tallinnas toimunud IRONMAN Tallinna triatlonivõistlus oli siinkandis esimene. Mõte täispika triatloni korraldamisest tekkis triatleet Ain-Alar Juhansonil aastaid tagasi ning pühendunud korraldustiimi viimaste aastate töö viis lõpuks unistuse täitumiseni.

Eesti esimese täispika triatloni start Lennusadamas: kell on 6.30 ja osalejaid saadab ujumisetapile augustikuu esimese laupäeva päikesetõus. IRONMAN Tallinna peakorraldaja Ain-Alar Juhansoni silmis tähistas see hetk unistuste täitumist ja ühise pingutuse õnnestumist. „Teine kordaminekuhetk oli viimase võistleja vastuvõtmine – 23 sekundit enne finiši sulgemist lõpetas õnnelik rootslane, kellele rahvaga kaasa elasime. Traditsiooni kohaselt tuli teda vastu võtma ka võitja ja paljud teised osalejad. Mul on hea meel, et elamus ja ere emotsioon, mida olen maailmas üle 30 IRONMAN-il kogenud, jõudis ka Eestisse.“

Võistluse järel kokkuvõtteid tehes leiab korralduses palju, mida saaks parandada. IRONMAN on spordivõistlus ja meelelahutus, seega peaksid hea kogemuse ja emotsiooni saama nii osalejad kui ka kaasaelajad. Korraldajad peavad vaatama tervikut ja tegelema mõlema poolega. Peamisteks märksõnadeks on veelgi varasem ja parem planeerimine ja asjaajamine ning vajalikud kokkulepped koostööpartneritega.

Ironamn Tallinn

Esimese kogemuse õppetunnid

Võistleja vaatevinklist lähtudes proovitakse edaspidi vältida keerukat jooksurada, mis oli sel korral paljuski tingitud teeremondist. Vihma tõttu poriseks ja libedaks muutunud Snelli pargi teede asemel kasutatakse uuel aastal asfaltkattega kergliiklusteed. „Üheks sõna otseses mõttes kitsaskohaks oli tribüünile pääsemine, mis peaks olema mugav ja tekitama publikule tunde, et nad on teretulnud. Oleme oma loova mõttelaadiga korraldustiimiga juba välja mõelnud ägedaid ideid, kuidas ka finišimelu veelgi paremaks muuta.“

Tallinna võistluse osalejatelt on korraldajateni jõudnud igasugust tagasisidet. Positiivsena nimetatakse võistluse asupaika kesklinnas ja lihtsat ligipääsetavust lennujaama, sadama ja raudteejaama kaudu. Kiidetakse ka vanalinna ja võistlustevälist melu. Negatiivsed kommentaarid on seotud eelkõige korraldajatest sõltumatu veetemperatuuriga ja parendusettepanekud rajamärgistusega. Osalejate rahulolu kinnitab aga fakt, et 2019. aasta IRONMAN Tallinna võistlusele on end juba kirja pannud mitusada võistlejat.

Foto: Gertrud Alatare
Foto: Gertrud Alatare

Raudmeeste uus reisisihtkoht

Ain-Alar peab toimunud võistlust väga oluliseks, aga arvab, et selle tähtsust tajuvad eelkõige alaga seotud inimesed. Võistlus vältab kogu päeva ja osalejad peavad vahetusalad ette valmistama eelneval õhtul. IRONMAN on raske katsumus ja lisaks osalejatele tuleb päeva jooksul vastu pidada kaasaelajatelgi.

IRONMAN-i kaubamärgi üritusi on Ida-Euroopa mõttes vaid Poolas. Eestile lähimad täispikad võistlused toimuvad Rootsis, Norras ja Taanis ning sealt edasi juba Kesk-Euroopas. Tallinna võistlus on kõige idapoolsem ja alles teine pealinnas toimuv etapp Kopenhaageni kõrval. „Kokku on 43 täispikka IRONMAN-i ja kui arvestada, et Tallinna osalejaskond oli 81% rahvusvaheline, oli tähelepanu, mis nõnda meie riigile ja pealinnale osaks sai, väga suur. Võistlusel oli umbes 4000 rahvusvahelist külalist ning sellel oli ka märkimisväärne majanduslik mõju.“

IRONMAN Tallinn ei ole pelgalt rahvaspordiüritus, kus inimesed ennast ületavad. Sisuliselt on see maailmakarikaetapp, mille läbimisega saavad erinevate vanuseklasside osalejad kvalifitseeruda oktoobris Hawaiil toimuvale maailmameistrivõistlusele. Tallinnast sai sinna pääsme 40 sportlast, sh neli eestlast.

Ain-Alar Juhanson ja Raivo E. Tamm Foto Kalmar Kurs
Ain-Alar Juhanson ja Raivo E. Tamm Foto: Kalmar Kurs

Kiiresti leviv nakkus

Raivo E. Tamm on hea näide tavainimesest, kes saab raudmeheks, inspireerib teisi ja levitab triatloninakkust. „Triatloni harrastav seltskond on sõbralik ja avatud. Kõik inimesed on teretulnud ja nii harrastajad kui ka profid on stardijoonel võrdsed, kannatavad rajal ja lõpetavad ühtmoodi. Triatlon ühendab inimesi ja tekitab hea õhkkonna,“ ütleb Ain-Alar.

Hurraaga ei soovita Ain-Alar aga võistlusele läheneda – väljakutse on tehtav, kui sellesse tõsiselt suhtuda. „Treenida tuleks samm-sammult enda keha tunnetades. Iga spordiala vajab oma lähenemist ja alustada võiks näiteks lühemate triatlonidega. Harrastajatel, kes on mõnel alal maratoni läbinud, peaks vastupidavus olema piisavalt hea, et julgelt täispika IRONMAN-i läbimisele mõelda. Kui ujumisoskus on olemas ja treeninguteks aega leitud, saavad kõik hakkama. Eestis on palju häid spordiklubisid ja treenereid, tavaliselt on olemas ka harrastajate grupid. Alati antakse vähemalt nõu, kuidas edasi minna. Kindlasti tasub kõigepealt spordiarsti juures käia, et oma tervise seisukorrast aimu saada,“ soovitab kogenud triatleet.

Teekond iseendasse

IRONMAN ei ole võistlus kellegi teise kui iseendaga ja seda on ka kirjeldatud kui teekonda iseendasse. Tasemest hoolimata on võistluse käigus toimuv vestlus iseendaga päris pikk. See, kuidas väljakutsega hakkama saadakse, ja tunne, mida pärast finišeerumist kogetakse, aitab elus teistele raskustele vastu vaadata. „Väga paljud on seda eneseületust kirjeldanud kui elumuutvat kogemust, mis andis jõudu ka teistes eluvaldkondades uusi proovikive ette võtta. Olen isegi kogenud, et alati tekivad rasked hetked, kus on vaja probleemist üle saada. Need kogemused rikastavad ja teevad meist paremad inimesed,“ usub Ain-Alar Juhanson.

Järgmine IRONMAN Tallinn toimub 3. augustil 2019.

Tekst: Kadri Kütt

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Kolm küsimust CrossFiti kohta

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus