Kolm küsimust CrossFiti kohta | Sportland Magazine

Jaga „Kolm küsimust CrossFiti kohta“

Kolm küsimust CrossFiti kohta

Anni Tagapere, Oscar Edela ja Edvin Verhogljad on crossfitter’id ja CrossFit Viimsi treenerid, kes on oma alale täiega pühendunud. Küsisime igaühelt CrossFiti kohta ühe küsimuse, et seda ala lähemalt tutvustada.

CrossFitMiks valida CrossFit?
Anni Tagapere:

CrossFitis on eri kombinatsioonides ühendatud vastupidavusalad, gümnastika- ja tõstmiselemendid. Hoiame harjutused funktsionaalsetena ehk kasutame liigutusi, mida elus päriselt vaja läheb. Need liigutused hoiavadki meid tervete ja liikuvatena ja toovad soovitud tulemusi. Ükskõik, milline füüsiline takistus elus ette ei tuleks, CrossFit valmistab sind selleks ette.

Trennid kestavad üldjuhul tund aega, on süsteemselt sisustatud, ja kogu tegevus toimub treeneri juhendamisel. Põhirõhk on harjutuste tehnikal. Kavade oluline aspekt on intensiivsus, mille igaüks saab ise valida, kuigi uue crossfitter’i esmaeesmärk on kindlasti tehnika ja alles siis intensiivsus. Kavad panevad proovile nii füüsiliselt kui ka vaimselt. CrossFit aitab nihutada võimete piire iga korraga aina kaugemale ja õpetab mitte alla andma, kui raskeks läheb. See suhtumine kandub üle ka muudele elualadele.

On üks hea moto: „Ma lõpetan siis, kui mul on kõik tehtud, mitte siis, kui ma olen väsinud!“

Oscar
Oscar

Miks tasuks CrossFitis võistelda?
Oscar Edela:

Võistlemise eesmärgid on väga individuaalsed ja erinevad, sest tegelikult algab väike võistlus juba esimeses trennis, nimelt iseendaga.

Eliidi (RX) tasemel võistlemine on katsumus, see on raskem kui esmapilgul tundub. Sa pead olema natuke fanaatik ja CrossFitti tõsiselt armastama. Sul peab olema väga suur sisemine soov iga päev oma nõrkustega tegeleda, et lõpuks tervikpilti parandada. Pead töötama pidevalt väljaspool enda mugavustsooni, sest CrossFitis ei lähe kunagi asjad kergemaks, vaid sina saad paremaks ja intensiivsus kasvab.

Võistlusteks valmistudes õpid end veel paremini tundma. Saad teada, kuidas tulla toime ettenägematus pingelises olukorras (võistlustel), sest seal pole treenerit, kes saab nõu anda. Pead iseennast täielikult usaldama.

CrossFitis ei võida kiireim, vaid see, kes on keskmiselt kõigist parem. Seega tuleb olla mitmekülgselt hea.

Edvin
Edvin

Kuidas crossfitter’id üksteist toetavad?
Edvin Verhogljad:

CrossFitiga tegelema hakates jõudsin üsna kohe arusaamisele, et crossfitter’ite kogukond ongi A ja O. CrossFit ei ole pelgalt klassikaline rühmatrenn, mida saab igas spordiklubis või spaas teha. Pigem võiks seda nimetada tervislikuks elustiiliks ja heas mõttes sõltuvuseks. Seda harrastades hakkad rohkem mõtlema fundamentaalsetele asjadele (toitumine, funktsionaalne liikumine, taastumine).

CrossFiti saali sisenedes võetakse sind juba uksel naeratuse ja tervitusega vastu ja tihtilugu lisatakse väike kommentaar stiilis „täna tuleb meil üsna soolane tööpäev“. Ja lahkutakse mitu tundi hiljem (trenn kestab küll tund aega, aga vahel kaob saalis ajataju täielikult).

Inimesed leiavad ühise keele väga lühikese aja jooksul, sest sõltumata taustast, vanusest ja varasemast kokkupuutest spordiga on kõigil ühine eesmärk – anda endast kõik ja purustada tahvlile maalitud WOD (workout of the day).

CrossFit on tõenäoliselt ainuke spordiala maailmas, kus viimastele elatakse tugevamini ja valjemini kaasa kui esimestele.

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: erakogu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Magnus Kirt ihkab olla parim versioon iseendast

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus