Eesti jalgpallifännide jaoks on kätte jõudmas põnevad ajad, kui kohe-kohe alustab UEFA Rahvuste liiga, mis pakub rahvuskoondistele senisest rohkem tähtsaid mänge. Võistlus on proovitud üles ehitada põhimõttel, et sellest võidaksid nii tippkoondised kui ka Eesti-sugused väikeriigid.
Rahvuste liiga idee pärineb käimasoleva kümnendi algusest, kuid ametlikult kinnitati turniiri toimumine neli aastat tagasi. Gruppidesse loositi tiimid 24. jaanuaril ning siis sai Eesti teada ka oma vastased – Kreeka, Soome ja Ungari.
55 UEFA liikmesriiki jaotati koefitsientide alusel nelja liigasse: A-liigas mängivad 12 Euroopa tippriiki, B-liigas on 12 järgmist ning C- ja D-liigades siis vastavalt järgmiste tugevusgruppide koondised. Alagruppide võitjad tõusevad järgmisele liigatasemele ning viimase koha saanud tiime ootab madalamale tasemele kukkumine. Alagruppide võitjatel on võimalus pääseda ka 2020. aasta EM-finaalturniirile.
Mis ees ootab?
Eesti koondis peab esimesed mängud C-liiga 2. alagrupis 8. septembril kodus Kreeka vastu ning 11. septembril võõrsil Soomega. Järgmised kohtumised on oktoobri keskel koduväljakul, kui järjest võõrustatakse Soomet ja Ungarit ning alagrupimängud lõpetatakse novembri keskel võõrsil Ungari ja Kreeka matšidega.
Kreeka on eestlastele tuttav vastane, kuna eelmistel aastatel mängiti kahel korral MM-valikturniiril. Kui 2016. aasta oktoobris võitis Kreeka Tallinnas 2:0, siis mullu augustis jäid Pireuses peetud matšis väravad löömata. Läbi ajaloo on Eesti ja Kreeka kohtunud neli korda ning kreeklased on võitnud kaks mängu ja kaks on lõppenud viigiliselt. Seni oleme neljas mängus Kreekale löönud neli väravat ning ise lasknud lüüa kaheksa.
Lähinaabri Soomega on Eesti jalgpallikoondis kohtunud läbi ajaloo juba 32 korda. Võidetud on 7 mängu, kaotusi tunnistatud 15 korral ning 10 mängu on jäänud viiki. Väravate arve on Soome kasuks 74-40 ning keskmiselt on kahe naabri kohtumistes pealtvaatajatele pakutud 3,56 väravat mängus. Viimati kohtuti eelmise aasta novembris, kui Helsingis olid võõrustajad paremad 3:0. Eesti viimane võit pärineb aastast 2015, mil Turus peetud matši suutsime tänu Ats Purje tabamustele 2:0 võita.
Klavan on väljakul
Eesti koondises on kohal tuntud mehed eesotsas värskelt Liverpoolist Itaalia kõrgliigaklubisse Cagliari Calcio siirdunud keskkaitsja Ragnar Klavaniga, kuid koosseisuga on mitmeid probleeme. Inglismaalt kohale tulnud Mattias Käit on hädas sportlase songaga, peab tõenäoliselt minema operatsioonile ning väljakule kindlasti ei jookse.
Kui pisitraumasid võib erinevatel meestel üles loetlema jäädagi, siis väravavaht Mihkel Aksalu ja poolkaitsevirtuoos Konstantin Vassiljevi on hädas puuduliku mängupraktikaga. Koondise eest 39 mängu pidanud Aksalu seisis koduklubi Seinäjoki JK postide vahel viimati juulis ning 104 matši sini-must-valge all võidelnud Vassiljev on Gliwice Piasti põhitiimi juurest tagandatud duubelrivistusse ehk tugevuselt kuuendale liigatasemele.
Tule omasid toetama!
Eesti Jalgpalli Liidu avalike ja koostöösuhete osakonna juhataja Mihkel Uibolehe hinnangul oodatakse A Le Coq Arenal toimuvale Kreeka mängule umbes 5000 pealtvaatajat ning rahvale pakutakse melu ja meelelahutust ka mängu eel. „Kaks tundi enne mängu ehk kell 19.45 avatakse festivaliala ning seal on erinevate tegevuste hulgas üks muusikaline esineja ning esmakordselt teeb uksed lahti uus toitlustuskoht Amps Arena,“ ütleb ta.
Kolm päeva pärast Kreeka mängu ei pea jalgpallikoondisele kaasaelamiseks samuti kaugele minema, sest Eesti ja Soome kohtuvad Turus, Veritase staadionil, kuhu mahub ametlikult istuma 8072 inimest. Uibolehe sõnul on keeruline hinnata, kui palju eestlasi võiks mängule jõuda: „Üks number on see, kes meie kaudu mängule läheb ning teine see, kui palju kohapealt tuleb. Ma arvan, et hinnang võiks jääda mõnesaja kanti.“
Kui mõnel hilisel ärkajal tekib soov minna jalgpallikoondist Soome toetama, siis tasub kirjutada Jalgpalli Liitu ning sealt aidatakse olukorrale lahendus leida. Kes kohale minna ei saa, siis nii Tallinnas toimuv Kreeka mäng kui ka Turus toimuv matš Soomega on nähtavad vastavalt ETV ja ETV2 vahendusel.
Tekst: Siim Semiskar
Pildid: Jana Pipar/EJL, Oliver Pütsep/EJL ja Nike Eesti