Johanna Talihärm: trenn garanteerib parema enesetunde | Sportland Magazine

Jaga „Johanna Talihärm: trenn garanteerib parema enesetunde“

Johanna Talihärm: trenn garanteerib parema enesetunde

Eelmise hooaja Eesti parim naislaskesuusataja Johanna Talihärm (25) pani äsja taskusse ülikoolidiplomi ärijuhtimises ning alustas aasta viimasel MK-etapil võistlushooaega. Enne esimest starti rääkisime temaga pisut talispordijuttu.

Johanna on pärit Kuusalu vallast Leesi külast, kus kasvas koos noorema venna Johaniga, kellest sai samuti laskesuusataja. „Mäletan, kuidas väiksena kelgutamas käisime. Natuke oli hirmus suure hooga mäest alla lasta, aga alla jõudes tuli alati uuesti mäe otsa joosta ja veelkord proovida,“ räägib Johanna oma esimestest lumega seotud mälestustest. Talv meeldib talle siiani. „Talvine maastik lumiste puudega on üks ilusamaid vaatepilte,“ tõdeb ta.

Johanna Talihärm

10 aastat laskesuusatamises

Laskesuusatamisega hakkas Johanna tegelema 15-aastastelt. Enne seda oli ta käinud kaks aastat suusatrennis, kuid siis proovis laskmist. „Mulle meeldis uus väljakutse, alguses läks laskmine ikka väga halvasti, aga seda rohkem oli soovi paremaks saada,“ lausub ta.

Pidev trenn ja harjutamine viis Johanna Eesti koondisesse ning viimasel kolmel hooajal valiti ta parimaks Eesti naislaskesuusatajaks. Oma parima tulemuse sõitis neiu välja PyeongChangi taliolümpial, kus saavutas sprindis 22. ning jälitussõidus 26. koha.

Kui seni oli Johanna tippsportlase ameti kõrvalt ka täiskohaga üliõpilane USA-s, siis detsembri keskelt on tal ülikoolidiplom taskus ning ta saab pühenduda täielikult laskesuusatamisele. „Saan üle pika aja taas kogu laskesuusahooaja kaasa teha. Tahangi nüüd anda endale rohkem võimalusi taastumiseks treeningute ja võistluste vahel,“ ütleb ta.

Johanna Talihärm

Ettevalmistus USA-s

Ettevalmistus on Johannal hea, sest USA-s olid treenimiseks suurepärased tingimused. „Käisin viimased kolm ja pool aastat ülikoolis Montanas ja veetsin kaks suve Vermontis. Montanas kunstlund murdmaasuusatamise jaoks ei toodeta, sest pole vajadust. Eelmisel talvel sõitis rajamasin kohalikus suusakeskuses radu sisse novembrist maini. Minu koolist poole tunni sõidu kaugusele jäi lausa viis erinevat kohta, kus sai murdmaasuusatamist harrastada. Kõik rajad olid erineva profiili ja raskusastmega ning asusid 1500 m kuni 2000 m kõrgusel merepinnast. Kohalikus suusakeskuses oli ka kaks lasketiiru, mida pidevalt edasi arendatakse,“ tutvustab Johanna tingimusi, kus viimastel aastatel peamiselt harjutas. Montanas treenis ta enamasti koos murdmaasuusatajatega, aga suvel Vermontis harjutas koos Craftsbury klubiga, kus kaaslasteks oli maailmaparemikku kuuluv USA laskesuusataja Susan Dunklee ja paljude teised USA laskesuusa- ja murdmaasuusakoondise liikmed.

Johanna Talihärm

Hooaeg on alanud

Otseseid eeskujusid Johannal laskesuusatamises pole olnud, aga ta imetleb itaallanna Dorothea Wiereri kiiret laskmist ja soomlanna Kaisa Mäkeräineni suusakiirust. Mõlemad mainitud sportlased on uut hooaega silmapaistvalt alustanud ning asuvad MK-sarjas vastavalt esimesel ja teisel kohal.

Meie laskesuusaneiu sai kuulsate konkurentidega sel hooajal esimest korda jõudu proovida vahetult enne jõule peetud Nove Mesto MK-etapil. Uuel aastal liigub karikasari jaanuari esimeses pooles Saksamaale Oberhofi ja jaanuari lõpus asutakse stardijoonele Itaalias Antholz-Anterselvas. Just viimasena mainitu on Johanna lemmikuks võistluspaigaks MK-sarjas. „Seda tänu võrratule loodusele, mis seda paika ümbritseb ning suurepärasele itaalia toidule,“ lausub ta.

Johanna Talihärm

Partneriks Salomon

Johanna treenib ja võistleb Salomoni varustusega ning on nende toodetega rahul. „Salomoni suusad on viimastel aastatel kiirelt arenenud ning on selles pidevalt muutuvas harus ühed maailma parimad,“ leiab ta ning lisab: „Salomon on pea ainuke suusasaabaste tootja, kes keskendub ka muude jalanõude tootmisele, mis teeb neist ühed paremini istuvad suusasaapad. Riietuse ja aksessuaaride (näiteks seljakotid) juures on samuti näha, kuidas iga pisimgi detail on hästi läbi mõeldud, et sobida igati vastava spordialaga vajadustega.“

Johanna meelest on talisport mõnus, sest see annab võimaluse ka talvel palju värskes õhus viibida. „Suvel on võimalik õues mõnusalt aega veeta ka ilma liigutamata, aga talvel sama tehes hakkaks kohe külm. Tänu talispordile oskan külma ilma nautida ja talve erilisust hinnata,“ ütleb ta.

Johan ja Johanna

Parimad mõtted tulevad sportides

Neile, kes veel ei ole talispordivõlu või üldse sportimise võlu avastanud, soovitab Johanna kindlasti proovida. „Võin garanteerida, et peale trenni on enesetunne parem kui enne. Hiljutise õpilasena tean ka seda, et parimad mõtted tulevad just joostes, suusatades või matkates. Nagu öeldakse, terves kehas terve vaim,“ kinnitab ta.

Kui motivatsioon kipub kaduma, siis on Johanna meelest abiks vaheldus. „Proovi uusi spordialasid, trenne, kas või igapäevase jooksuringi tagurpidi jooksmist,“ soovitab ta.

Mida eelistab Johanna?

Suusatamine või laskmine?
Suusatamine

Sprint või tavadistants?
Laskesuusasprint (7,5km)

Raske tõus või ülikiire ohtlik laskumine?
Raske tõus

Jõusaal või jooksmine?
Mõlemad

Hommikune või õhtune trenn?
Hommikune

Jõulud või sünnipäev?
Jaanipäev

Hea raamat või hea seriaal?
Raamat

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: Jarek Jõepera / erakogu

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Tuuli Tomingas: sportimine tagab hea tervise ja on lõbus

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus