Karl-Erik Nazarov: minu suve peaeesmärk on startida teisel pool ookeani MM-il | Sportland Magazine

Jaga „Karl-Erik Nazarov: minu suve peaeesmärk on startida teisel pool ookeani MM-il“

Karl-Erik Nazarov: minu suve peaeesmärk on startida teisel pool ookeani MM-il

Maailma neljas mees 60 meetri sprindis, Karl-Erik Nazarov, valmistub suviseks hooajaks. Suvel toimuvad nii Euroopa meistrivõistlused kui ka maailmameistrivõistlused. Spordi kõrval räägime temaga seekord ka suvest, ketsidest ja muusikast.

Kus sa parasjagu trenni teed?

Olen jälle Taanis, Aarhusis, kus asub mu treeningbaas. Siit suundume Türki laagrisse. Taanis viibides on päevad väga lihtsad. Kui on kavas kaks trenni, teen kaks trenni ja kui üks trenn, teen ühe. Ülejäänud aja puhkan ja taastun. Katsun leida tegevusi, mis keha töös hoiavad, aga samal ajal liialt ei kurna.

Nazarov
Foto: Marko Mumm / EKJL

Kuidas iseloomustad seltskonda, kellega koos Taanis treenid?

Mulle meeldib siin väga. Meie kambas on palju tugevaid Euroopa sprintereid. Iga päev käib kõva andmine. Suure pundiga teeme koos trenni ja meeleolu on kogu aeg hea. Kõikide eesmärgid on väga kõrged ja ei piirduta ainult rahvusrekordist unistamisega. Nii on ka mul hea trenni teha.

Väga sarnane treeningmuster meie kahevõistleja Kristjan Ilvese ja kiiruisutaja Marten Liiviga.

Kui keskkond ja kõik asjad klapivad, siis võib midagi head sündida. Aga ise peab ka paindlik olema, et elukohta muuta ja uute oludega kohaneda. Muutuvad nii söömisharjumused, vaba aja tegevused, perekonna ja sõpradega suhtlemine.

Mis keeles Taanis suhtled ja kas trennikaaslastega vabal ajal ka läbi käite?

Viisakusväljendid on selged, aga üldine suhtlus käib ikka inglise keeles. Vabal ajal pigem suhtleme vähem, sest trennid on väga väsitavad. Olengi rohkem omaette nokitseja. Jõulude ajal olime koos, saime proovida kohalikke roogasid ja mängisime lauamänge. Jaanuaris olime kaks nädalat treeninglaagris Tenerifel, see oli tegelikult mõnus vaheldus.

Kui suur on Taanis sinu taustatiim?

Mikkel Larsen
Koos Taani treeneri Mikkel Larseniga. Foto: erakogu

Taanis on meil sprinditreener, kes on ka peatreeneri ülesannetes, eraldi on jõusaali treener. Sprinditreeneril on abiks veel üks treener, kes filmib treeningud üles, tegeleb erinevate korralduslike ülesannetega. Kokku seega 3-4 treenerit.

Mis on see saladuslik miski, mida oled õppinud oma onult, endiselt tippkergejõustiklaselt Andrei Nazarovilt?

Juba poisikesena nägin tippsportlase elu, mis õpetas mind tegema valikuid. Olen olnud muudatusteks kogu aeg valmis. Andrei võttis mind kohe oma tiiva alla ja ma nägin kogu köögipoolt, kuidas valmistutakse ja vigastustega toime tullakse. Imesin infot nagu švamm ja selle pealt teen täna oma otsuseid ja liigun edasi.

Kui palju sinu jaoks 60 meetrit sees ja 100 meetrit väljas erinevad?

Kõlab naljakalt, aga 100 meetrit on 60-ga võrreldes taktikaline jooks. Lühemad ja kiiremad mehed teevad otsustava lükke 60ndaks meetriks, et seejärel lõpuni hoida. Usain Bolti tüüpi pikemad ja jõulisemad teevad otsustava käigu 60-100 meetri vahel. 100 meetriga on treeningutel ikka rohkem tööd. Vaadata on samuti põnevam, sest esialgne liider võib mingil hetkel ära kukkuda ja keegi teine juhtima minna.

Nazarov
Foto: erakogu

Enne starti näed alati rõõmus ja rahulik välja, kuidas sa seda suudad?

Ma ise ei tunne ennast joone peal väga rahulikuna, aga ilmselt oskan emotsioone varjata. Kui inimesed räägivad sprindi puhul füüsilisest võimekusest ja andekusest, siis mina ise tunnen, et minu kõige tugevam külg on minu pea. Kuidas ma suudan oma energiat suunata ja end võistluspäeval kontrollida, on väga oluline. Juba noorena nägin vaeva vaimse poole ettevalmistusega ja täna olen tiitlivõistlusteks valmis. Startimine tiitlivõistlustel ei ole minu jaoks mingi meeletu eneseületus, see on oluline start nagu iga teine.

Millised on sinu lähemad stardid ja kus võistled?

Alustan 27. mail Poolas. Taanis olen saanud kevadsuvise plaaniga ühele poole. Pärast Poolat võistlen iga nelja-viie päeva tagant juuni lõpus toimuvate Eesti meistrivõistlusteni. USA-s toimuvale MM-ile pealesaamiseks pean kommertsvõistlustel tegema kolm head starti, et tagada võimalikult kõrge koht ranking’us. Teisel pool ookeani startimisest olen unistanud ja see on minu suve peaeesmärk.

Nazarov
Foto: Marko Mumm / EKJL

Sprindis on üliolulised head naelikud. Sina kasutad Nike’t, miks Nike on hea?

Minu isiklik arvamus on, et neil on hetkel kõige paremad sprindinaelikud üldse. Pöia all olev toetav padi n-ö viskab rohkem. Korra võistlustel proovisin ja võin öelda, et need on kõige paremad naelikud.

Milliseid jalanõusid meeldib sulle kanda siis, kui sa sporti ei tee?

Nazarov
Foto: Keir Rämson

See oli vist 2009 või 2010, kui onu Andrei tõi mulle USA-st esimesed Jordani ketsid. Need olid kõige vingem sõna üldse ketsimaailmas. Kandsin neid terve suve igas olukorras. Tavaliselt eelistan mugavuse pärast ketse kingadele, aga üldiselt järgin siiski ürituse stiili.

Kui sul on suvel vaba aega, siis millega sulle meeldib tegeleda?

Kui mul vähegi vaba aega on, siis olen ikka koos sõpradega. Enamjaolt on need inimesed, kellega suhtlen juba kooliajast. Eelmisel suvel hakkasin discgolfi mängima. Nii sõltlane ma pole, et mängin iga ilmaga, aga kui vähegi soojemaks läheb, siis kipun ikka rajale. Pärast trenne ja võistlusi meeldib mulle meres ujumas käia. Grillimine on ka väga tore tegevus ja mulle meeldib süüa, aga sellega pean muidugi piiri. Raske tundega ei saa kiiresti joosta.

Millist muusikat sa kuulad ja kas võistlustel enne starti on sul ka klapid peas?

Nazarov
Foto: Keir Rämson

Põhiliselt kuulan rütmilist muusikat, ameerika räppareid, aga ka näiteks nublut. Enne igat sisehooaega teen endale uue playlist’i kogu hooajaks. Varasemalt kuulasin võistluste ajal muusikat peaaegu soojenduse lõpuni, alles enne naelikute jalgatõmbamist võtsin klapid ära. Tänasel päeval teen seda oluliselt varem, soojendusel keskendun juba sooritusele.

Tänapäeva tippsport tähendab ka sotsmeedias suhtlemist. Kas sina haldad oma Instagrami kontot ise?

Ise jah. Ma olen küll rohkem trennis kui sotsmeedias ning lasen oma tulemustel rääkida enda eest. Aga aasta on 2022 ja ei piisa sellest, et panna toetaja logo oma särgile nagu varasemalt. Teen jõudumööda ja olen koostööks avatud.

Vaata Instagramist #karlnazza

Tekst: Kärt Radik

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Kevade superstaarid ketsiriiulil

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus