Põlvas sündinud 16-aastane väravavaht Karl Jakob Hein siirdus suvel Inglismaa tippklubi Londoni Arsenali ridadesse, kuigi testimas käis ta näiteks ka kuulsa Manchester Unitedi juures ning noormehest olid teiste seast huvitatud Itaalia hiid Torino Juventus, Inglise klubid Brighton ja Southampton ning sakslaste FC Ingolstadt.
FC Nõmme Unitedist / Mart Poomi Jalgpallikoolist laia maailma siirdunud noormees allkirjastas maikuus Arsenaliga 1 + 3 lepingu, mis tähendab, et esimesel aastal on ta stipendiaat ehk scholar ning järgmised kolm aastat profilepinguga.
Kuidas sai aga Karl Jakobist jalgpallur ja miks just väravavaht? „Minu vanem vend Erik oli jalgpallist huvitatud ja käis klassikaaslastega mängimas. Tema mind nakataski. Käisime iga päev palli toksimas, kus vähegi ruumi oli. Veel enne esimesse klassi minekut läksin ühel suvepäeval vennaga Snelli staadionile jalgpalli mängima. Seal jäime silma meestele, kes kutsusid proovima FC Tiigrite jalgpallitrenni, kuhu ka püsima jäime. Minust sai väravavaht juba teisest turniirist alates. Väravasse pandi mind sobiva pikkuse tõttu, kuid mulle meeldis ja nii ma postide vahele jäingi,“ selgitab noormees.
Tippklubide juures
Varakult oma eelduste ja andega silma jäänud Karl Jakob sai välisklubide huvist teada esimest korda 2017. aasta sügisel pärast U17 koondise mängu Luksemburgiga. Vastaste väravavahtide treener oli ühtlasi Saksamaa klubi FC Kaiserslauterni väravavahtide skaut ja meie väravavaht jäi talle silma.
Sealt arenesid asjad kiiresti ning esimesel testimisel käis noormees 2018. aasta jaanuaris Brighton & Hove Albion FC juures, mis on Inglismaa kõrgliigas palliv väga pika ajalooga klubi. Pärast seda ootas ees üks maailma suurimaid ja nimekamaid meeskondi Manchester United. „Katsed kestavad umbes nädal aega. Põhiline ongi see, et lähed kohale, treenid konkreetse võistkonnaga ja mängid kontrollkohtumistes. Esimeseks kogemuseks oli Brighton ning seejärel tuli Manchester United. Sellistest testimistest jääb peamiselt meelde muidugi see, et olen saanud käia maailma tippklubide treeningkompleksides,“ tõdeb jalgpallur.
Iga päev trennis
Jutuga Londoni Arsenali juurde jõudes noor puurivaht ülivõrretega tagasi ei hoia. „Arsenali trennivõimalused on tipptasemel ja mängijate kvaliteet on väga kõva. Kuna katsetelt saadud muljed olid äärmiselt head, siis otsustasingi klubiga liituda. Akadeemia rahvuste poolest liiga kirju ei ole. U18 võistkonnas on üks hispaanlane, U23 tiimis makedoonlane, ameeriklane, hispaanlane ja poolakas. Suheldakse vabalt, kuid välismaalased suhtlevad võib-olla omavahel natuke rohkem,“ räägib ta.
Noormehe sõnul käib tippu jõudmise nimel pidev töö. „Treenin põhimõtteliselt iga päev. Vahel on nädalaid, kus ei olegi täiesti vabu päevi, sest olen praegu nii U18 kui ka U23 võistkonnas. Põhiline töö käib U23 meestega, kuid olen saanud treenida juba ka esindusvõistkonnaga.“
Koostöö kuulsustega
Maailmakuulsate Arsenali staaridega puutub Karl Jakob iga päev kokku peamiselt söögisaalis, kuid väravavahtidega treenib koos üsna tihedalt. „Minuga suhtlevad trennis kõige rohkem Petr Čech, Emiliano Martínez ja Bernd Leno, kuna oleme kõik sama positsiooni mängijad,“ tõi tulevikumees nimeliselt välja Tšehhi vanameistri ning Argentina ja Saksamaa puurivahid.
Noor eestlane on selgusele jõudnud, mis on omadused, mida peab pidevalt arendama, et jõuda jalgpallimaailmas tippu. „Tippklassi väravavahil peavad olema head närvid, kannatlikkus, professionaalne suhtumine, hea distsipliin, järjepidevus ja stabiilsus.Samuti peab toime tulema keeruliste olukordadega, näiteks vähese mänguajaga,“ loetleb ta.
Sõbralikus õhkkonnas
Karl Jakobi igapäevaelu on täielikult korraldatud. Ta elab asenduspere juures – need on Arsenali toetajad, kelle klubi välja valis. Hommikul sõidutavad perevanemad noore eestlase tiimi treeningkompleksi, kus päev algab hommikuse treeninguga. Seejärel süüakse lõunat ja pärast seda on jõusaalitreening või päevast olenevalt muud tegevused. Sellele kõigele lisaks toimuvad treeningkompleksis koolitunnid.
„Olen end hästi sisse seadnud nii peres kui ka akadeemias. Inglismaale tulles natuke muretsesin, kui vabalt ma trennikaaslastega suhtlema hakkan ja kuidas nad mind vastu võtavad, aga kõik sujus väga hästi ning õhkkond on sõbralik ja tore. Ei saagi öelda, et midagi keerulist oleks tulnud siin ületada,“ elas noormees uude keskkonda valutult sisse.
Jalgpall on väga tähtis
Oma uue elupaiga kohta sõnab rahulikust Eestist suurde metropoli kolinud noormees, et sagimist ja inimesi on väga palju, sest London on linnana ju hiigelsuur. „Liiklus on muidugi teistmoodi. Ja jalgpall on siin väga tähtis, Inglismaa on tõeline jalgpalliriik. Eestiga võrreldes on mastaabid ulmelised. Arsenali jalgpalliklubi kompleks on maailma tippude hulgas, siin on kokku 11 muruväljakut ning sisetingimustes kunstmuruplats,“ tutvustab ta.
Sihid sõnastab Karl Jakob konkreetselt ja selgelt. „Minu suurimaks eesmärgiks on saada maailma tippväravavahiks ning jõuda suurte saavutusteni nii klubikarjääris kui ka Eesti koondise eest.“
Tekst: Siim Semiskar
Fotod: erakogu