Kätriin Huttunen (19) on multitalent, kes on jõudnud juba astuda ettevõtlusmaailma ning töötab vabakutselise modelli, fotograafi ja turundajana. Sügisest asub ta Kopenhaagenis õppima kasutajaliidese disaini ja programmeerimist, kuna tema sihiks on kaasa rääkida tuleviku maailma arendamisel.
Nii mõneski mõttes saab meie kõigi tee alguse koolis, kus õpime. Millistes koolides sina oled käinud?
Põhikoolis käisin Gustav Adolfi Gümnaasiumi reaalklassis ning gümnaasiumisse läksin Vanalinna Hariduskolleegiumi teatrikooli. Nüüd on mõlemad koolid lõpetatud ning astusin Copenhagen School of Design & Technology ülikooli, et õppida front-end UX/UIprogrammeerimist ja arendust.
Milliste ootustega esimesele ülikooliaastale vastu lähed?
Õpingud algavad 24. augustil. Olen põnevil rahvusvahelisest keskkonnast, aga otseselt polegi ootusi seadnud, pigem lähen vooluga kaasa.
Õppimise kõrvalt oled juba mitu aastat tegev olnud mitmes muus valdkonnas. Millised on su kogemused töömaastikul?
Olen juba kaua tegelenud modellindusega, aga umbes viis aastat tagasi hakkasin selle maailma vastu rohkem huvi tundma. Ühel hetkel sain moeshow Moelennuk peakorraldajaks ja sealt edasi turundajaks erinevates Eesti moemajades. Tänu sellele jõudsin ka vabakutselise fotograafi- ja modellitööni. Kuigi õppisin kõikide nende tööde kõrvalt gümnaasiumis, lõpetasin kooli kuldmedaliga, sest hea aja planeerimine, kool ning väärt suhete hoidmine olid mul alati prioriteediks.
Kuidas jõudsid ettevõtluseni?
Selleni jõudsin läbi heade sõprade, kes vajasid abi ressursisäästu analüüsimisel ning julgesid usaldada mulle oma äriidee turunduse, kommunikatsiooni ja finantsplaneerimise poole. Nende ideeks oli luua Eestis esimene taimejook, mis oleks asenduseks piimale. Nad kandideerisid konkursile Negavatt, mille finaalvooru ka mind kaasati – saime võistlusel 1. koha ja investeeringu. Asutasime start-up ettevõtte Eimu ja nüüd arendame välja tootmisliini, et turule tulla.
Millised on sinu põhimõtted töid valides?
Töö peaks kindlasti olema arendav nii emotsionaalselt kui ka praktiliselt, mida mitmekülgsem see on, seda huvitavam. Pean ennast väga organiseerituks, pühendunuks ja ausaks. Kindlasti kohanen kiiresti ning samas oskan ka enda väärtuste eest seista.
Millega laiendad enda silmaringi lisaks õppimisele ja töötamisele?
Loen väga palju, eriti armastan raamatuid, mis on kirjutatud teaduslikel, sotsiaalsetel ja ajaloolistel teemadel. Samuti meeldib mulle tohutult dokumentaalfilme ja -sarju vaadata.
Millised on su tulevikuplaanid?
Tulevikus tahaksin töötada mitmel erialal, aga kuhugi raamidesse ennast ei suru. Kindlasti näen end tegemas rahvusvahelisemat tööd, millel on suur mõju. Praegu pürgin erialalises suunas, et tulevikus saaksin tehisintellekti ja virtuaalreaalsuse kasutajakogemuse disainis kaasa rääkida. Kuna mu unistuste ametipositsiooni veel ei eksisteeri, siis pigem jälgin orgaaniliselt, kuhu süda viib.
Anna nippe, kuidas saada juba noorelt edukaks?
Ainus nipp on alustada kohe! Alguses võivad inimestel olla eelarvamused, sest kogemus ja vanus võivad rääkida sinu vastu, aga reaalsuses ei ole need takistuseks. Tuleb näha vaeva, hoida tugevaid suhteid ja näidata häid tulemusi – igaüks saab hakkama, kes päriselt tahab.
Oled enda sihiks seadnud kaasa rääkida tuleviku maailma arendamisel Mida oled seni enda käitumises muutnud, et maailm oleks parem paik?
Olen oma mõttemaailma arendamise ja maailmapildi avardamisega palju vaeva näinud. Olen õppinud olema rahulikum, empaatilisem ja mõistvam – see nõuab suurt sisemist tööd iseendaga. Kui näen, et saan ise midagi hea muutuse nimel ära teha, teen seda kõhklemata – see on kindlasti suhtumise küsimus.
Samu mõtteid ja suhtumist tahaksin ka teistele edasi anda – inspireerida lugema, ennast arendama ning mõistma, et elukestev õpe ja uudishimu on esmatähtsad. Selle saavutamiseks jagan oma arvamust ja kogemusi, arutlen, katsetan ja uurin kõike, mis huvi pakub.
Kas jõuad õppimise ja töö kõrvalt kõrvalt ka sporti teha?
Lähen enne tööd/kooli igal hommikul kell 6 jõusaali, sest seal ei pea ma sõltuma kellegi teise ajast ning saan treenida nii kuis soovin. Samuti käin jooksmas. Trenn on just väljaelamise ja tasakaalu leidmise jaoks tähtis, selle tulemusel tuleb ka positiivsus.
Sinu senine tegutsemisvaldkond on väga tihedalt seotud moemaailmaga. Mida mood sinu jaoks tähendab ning mida pead silmas endale garderoobi valides?
Minu jaoks defineerib inimene läbi oma rõivaste ka oma iseloomu ja olemust. Mulle meeldib väga minimalistlik, lihtne ja praktiline mood, küll aga pean tähtsaks, et tähelepanu oleks kvaliteedil, mitte kvantiteedil. Iga ese võiks rääkida oma lugu.
Sportlandi koolikampaanias esindad adidase brändi, miks nende tooted sulle meeldivad?
Adidas on silma jäänud eelkõige innovatsiooni ja katsetamisega, mis on moetööstuses muutuste loomise jaoks hädavajalik. Nende jooksutossud on aastaid olnud mu esmane valik, sest adidase boost talla ehitus toetab mu ületreenitud hüppeliigeseid ja pakub igal pinnasel stabiilsust.
Tekst: Kaisa Kiriland
Fotod: Jake Farra