Sportlandi töökas kollektiiv hoiab silma peal ka KeerdTrepil. Mida sellest järeldada? Kas edaspidi on võimalik spordivarustuse kõrval rääkida ka kruvikeermetaolise astmestikuga treppidest ja laienetakse ehitusvaldkonda? Uurisime lähemalt.
KeerdTrepi sünnilugu on proosalisem, kui esiti arvata võiks. Sellega on seotud 22-aastane spordisõber Mikael Parman, kelle hobist on aastate jooksul välja kasvanud töö. „See oli umbes üheksa aastat tagasi, kui ma ühest keerdtrepist õnnetul kombel kukerpallitades alla kukkusin ja endale tublisti haiget tegin. Ka veel päev hiljem võitlesin peavaluga. Kuna tegin parajasti oma YouTube’i kanalit, otsustasin anda sellele nime keerdtrepi järgi,” meenutab Kehrast pärit Mikael.
„Olin just tõukerattasõiduga algust teinud ja tahtsin trikke jäädvustada, et neid emale, isale ja sõpradele näidata. Esimene kaamera oli odav, lindistas kassetile. Materjali arvutisse saamise ja selle töötlemise õppisin oma lõbuks ära internetist leitud õppevideote põhjal,” lisab ta.
Juhuslikult trikitajaks
Mikael sai esimese tõukeratta vanaisalt kingituseks. „Kasutasin seda peamiselt kiiremini edasi liikumiseks, trikke ei teinud. Praeguste ratastega võrreldes oli see üks paras logu. Ühel päeval sõitsin kogemata äärekivist alla. Mõtlesin, et äkki saab samamoodi äärest üles hüpata. Proovisin. Õnnestus! Mul polnud õrna aimugi, et keegi kuskil maailmas tõukerattal trikke võiks teha,” meenutab Parman.
Kuna üheksa aastat tagasi oli Parmani kodukandis tõukerattaomanikke vähe, tuli kõike ise leiutada. „Hakkasin koos sõbra Risto Haugasega harjutama, ka temal õnnestus kuskilt üks vana logu välja ajada. Kuna tehnika vajas pidevalt putitamist, pidime palju nuputama. Poest ei olnud midagi saada, tuli leida keevitaja, kes murtud jupid jälle kokku aitaks panna. Meil oli kogu aeg hullult lõbus ja kuna ajapikku punt aina kasvas, lisas see vaid hoogu ja hasarti.”
Lõpp putitamisele!
Esimese korraliku tõukeratta sai Mikael 2010. aastal. „Tellisin selle Ameerikast! Raha tuli välja käia umbes 1500 krooni, mis võrdub nüüd umbes 100 euroga. Tegelikult tuleb ka praegu tõukeratast soetades sarnase suurusjärguga arvestada,” teab Parman ja lisab, et odavamat pole mõtet otsida, kui just kasutatud ratast ei soovi.
„Uue tõukerattaga olin kohalike seas hull tegija, sest kõik teised sõitsid vanade „juustudega”. Panin pildid üles, kõik imetlesid. Varsti pärast seda hakkas Madis Kukk neid Eestisse tooma ja lõi esimese veebipoe, kust sai erinevaid juppe ja varustust soetada. See muutis tõukerattaspordi harrastajate elu ja tõi neid tublisti juurde. Madis oli minu esimene sponsor ja muide ka Eesti esimese tõukerattafoorumi looja,” rõhutab Mikael Parman.
Õppevideotega arvamusliidriks
KeerdTrepi YouTube’i kanal kogus ajapikku üha enam fänne, kes polnud kitsid ka tagasisidet andma. „Ühel hetkel vaatasin, et inimesed hakkasid kommenteerima ning soovitama, mida ma veel teha võiksin. Jälgijate huvi suurem kasv tuli koos esimeste videotega, milles ma vaatajate poole pöördusin ja lihtsamaid trikke lahti seletasin. Kui keskmiselt kogunes iga video kohta ajapikku üle 40 000 vaatamise, siis popimal oli neid 2012. aastal üle miljoni.”
Traagiline õnnetus ja elu pärast
Kõik sujus, harrastajate arv üha kasvas ja Eestis korraldati tõukeratturitele võistlusi, mille võidud tõi koju Mikael. „Kaua mul seda nautida ei lastud, sest suutsin end õnnetul kombel vigastada ja samal ajal kui teised trikke õppisid, lonkasin mina karkudel. Taastumine võttis kokku umbes aasta ning sain aru, et päris tippu ma enam tagasi ei ronigi. Pealegi tuli kooliga tegeleda. Peagi leidsin end uues rollis, asusin Tallinnas Gruuvi keskuses treenerina tööle. Huvilisi oli palju, grupis oli vahel kuni 30 noort. Selles mõttes on see väga hea spordiala, et ei pea nii palju jõudu olema ja esimesed lihtsamad trikid tulevad kohe välja. Rula ja trikirattaga läheb ikka märksa rohkem aega,” räägib Mikael, kes praegu koolitab noori tõukerattureid elamusspordikeskuses Spot of Tallinn.
Uus hobi, uued tuuled
Tõukerattavideotega pusis loo peakangelane aktiivsemalt kuni 2015. aastani. „Ühel hetkel tundsin, et enam ei ole erilist isu sellega tegeleda ja jätsin KeerdTrepi kanali soiku. Suurem tõukerattabuum oli läbi saanud, kõik täiskasvanud sõitjad olid oma elule uue mõtte leidnud. Mind köitis hoopis street workout. Mullu kevadel hakkasime koos sõpradega Kehrasse jõulinnakut ehitama. Sellist, kus on koos palju lõuatõmbepuid ja kus saab torult torule vabastiilis hüppeid teha.”
Loogilise jätkuna keerleb KeerdTrepi keskkonnas nüüd kõik street workout’i ja trennivideote ümber. „Praegu on minu jaoks väga tähtis olla noortele hea eeskuju. Nooremana videoid tehes ei mõelnud ma väga sellele, millist külge endast ma täpselt näitan. Kui ma videos näiteks õlut joon, siis võidakse vabalt oma tegusid õigustades öelda, et aga Mikael tegi ju ka nii. Võtsin endale eesmärgiks propageerida trenni ja tervislikke eluviise. Tule välja, ela oma elu, otsi uusi kogemusi ja katsumusi. Hommikust õhtuni ainult nutiseadmes või arvutis istumine on oma aja ja potentsiaali raiskamine!” usub Mikael.
Vaata siit Mikaeli õpetust, kuidas teha backflip’i.
Tekst: Marta Vasarik
Fotod: Andres Kõljalg