Kas teadsid, et Kiviõlis saab õppida mäesuusatamist alustades A-st ja B-st ning Rendikeskuse kaudu saab seal rentida ka mäespordivarustust? Kõigest lähemalt räägivad Kiviõli Suusakooli ja Rendikeskus.ee eestvedajad Jaanus Lõvi ja Vidrik Korp.
Millised on mäesuusatamise ja lumelauasõidu õppimise võimalused Kiviõli Suusakoolis?
Kiviõlis saavad mäesuusatamist ja lumelauasõitu õppida nii suured kui ka väiksed, nii algajad kui ka osavad sõitjad. Päris algajatele toimuvad grupitunnid ning individuaalõpped, osavamatele ainult individuaaltunnid. Samuti alustame iganädalaste regulaarsete treeningutega nii lumelauasõidus kui ka mäesuusatamises.
Mis vanuses inimestele õpe mõeldud on?
Peamine eeldus on see, et õpilane suudab iseseisvalt püsti seista, seega ootame suusakooli juba väga noori lapsi. Kuni 8-aastased lapsed saavad reeglina vaid individuaalkoolitust, sest nad vajavad rohkem tähelepanu ja abi kui suuremad õpilased. Loomulikult on võimalik 7-8 aastasi ka gruppi panna, kuid võib juhtuda, et see ei tööta nende jaoks päris nii hästi nagu vaja.
Kui palju võtab tavaliselt aega nii lastel kui ka täiskasvanutel, et saaks esimest mäesuusasõitu täiega nautida?
Esimese sõidu nautimiseks piisabki tihti ainult esimesest sõidust. Enam-vähem kontrollitud suusatamine võtab aega 1-2 õppetundi. Lumelauasõiduga võib veidi kauem aega minna ning korralikult kantima õppimiseks tuleb muidugi rohkem aega ja vaeva kulutada.
Mida kardetakse esimest korda mäele minnes kõige rohkem ja mis aitab hirmust üle saada?
Esimese hooga kardetakse suurt kiirust, aga selle hirmu vastu aitab pööramise, pidurdamise ja turvalise kukkumise õppimine. Samuti kardetakse mäest suure hooga laskuvaid teisi suusatajaid ning selline ettevaatlikkus on väga õigustatud, kuid otseselt karta ei ole siiski vaja. Hirmu vastu aitab usin harjutamine ja sõidukindluse saavutamine.
Millega peaks arvestama, kui esimest korda mäealadega tutvust tegema tuled?
Seljas võiksid olla vettpidavad riided – nii püksid, jope, müts kui kindad ei tohiks liigselt vett karta. Teiseks tuleks asjale läheneda optimistlikult – mitte mõelda sellele, mis valesti või halvasti võib minna, vaid hoopis sellele, mida sel päeval ära võiks õppida või milliseid uusi ja ägedaid asju kogeda.
Kellel soovitate mäesuusatamist ja lumelauda proovida?
Mäesuusatamine sobib tõesti vist kõigile, hea füüsilise vormi puudumine ei ole kindlasti sõidu õppimist ja nautimist takistav tegur. Lumelauasõit on veidi keerulisem, juba näiteks maast püsti saamine võib omajagu probleeme tekitada.
Kui tuleks valida üks asi, mis lumerõõmude nautimist segab, siis on see ilmselt haiged põlved. Põlved saavad nii suusatades kui lumelauaga sõites omajagu vatti ja päris tõbiste põlvedega võib sõitmine üsna vaevaline olla.
Kiviõli Seikluskeskuses tegutseb ka Rendikeskus.ee, kelle kaudu saab rentida mäespordivarustust. Kellele täpsemalt on Rendikeskuse teenused mõeldud?
Rendikeskus.ee teenused on mõeldud kõikidele õnnelikku ja rõõmsat talvelaskumist harrastavatele inimestele nii algajatele kui ka edasijõudnutele. Varustuse leiab nii esimesi suusasõite tegev kolmeaastane kui ka jäika ja vihast suuska nõudev edasijõudnud täiskasvanud mäesuusataja. Vanusepiire siin maailmas ei ole, kui sa oled mäeinimene, siis oled täpselt nii vana kui endale ette kujutad.
Millist varustust Rendikeskus.ee pakub?
Rendikeskus.ee pakub nii Tallinnas kui ka Kiviõli Seikluskeskuses kõigile mäesõpradele rendiks ja müügiks mäesuuski ning lumelauavarustust. Oleme uhked ja õnnelikud, et koostöös Sportlandiga on meil rendipargis väga palju kvaliteetset HEAD brändi mäevarustust. Kinnitame, et HEAD on täielikult oma nime vääriline, maailmas enimmüüdavad suusad peavadki ju olema head.
Meie rendipark on alati värske ja väljaõppinud hooldemeeste poolt detailideni viimistletud. Suusad-lauad määritud, kandid on teravad ja rendisaapad, kiivrid ja muud kaitsmed alati värsked ning puhtad.
Kui sa käid aastas vaid paar korda Baltikumi parimatel Kiviõli nõlvadel või teed ühe klassikalise Euroopa suusareisi, siis on lihtsam ja kokkuvõttes ka soodsam varustus rentida. Pääsed ladustamisest, hooldamisest ning varustus ei saa paari aastaga moraalselt vanaks. Lisaks saad alati midagi uut proovida. Edasijõudnul ning igapäevaselt mäel elaval suusasõbral on muidugi juba enda nõudmised ning siis on tõesti lihtsam osta enda parameetritest lähtuv varustus.
Kui pole varem mäespordiga kokku puutunud, siis kuidas valida õige varustus?
Kui oled algaja ning lähed esimest korda talvisele mäereisile või tuled Kiviõlli talverõõme nautima, siis soovitame valida pigem ideaalpikkusest 10 cm lühemad mäesuusad või arvestuslikult 5 cm lõuast madalam lumelaud. Nii on lihtsam pöörata ning õige tunnetus tuleb kiiremini.
Saapad peavad olema mugavad. Pigem võta alati enda jalanumbrist natuke suuremad, sest pika päeva jooksul jalad pisut paisuvad ning väikse saapaga on siis ebamugav sõita. Liiga suur ei tohi saabas samuti olla, siis loksud nendes nagu tormisel mere paadis ja nii pole laskumine enam kindel.
Õnneks on kõik meie rendimeistrid hingelt täiesti lumeinimesed ning teavad täpselt mida soovitada. Suusapikkuse valik, jäikusastmed, pöörderaadiused, mäesuusasidemete DIN setting’ud ning lumelauasidemete õige kraadiga asetus lauale on sõidurõõmu nautimiseks ülimalt tähtsad. Pigem tule küsi ja uuri, selleks me olemegi, meie teame ja soovitame.
Lisaks soovitame mägedel seigeldes alati kiiver pähe panna ja võimalusel varustada ennast ka seljakaitsmega.
Rõõmsaid koolitunde Kiviõli Suusakoolis ning emotsioonidest tulvil talvereise!
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: erakogu