Ka septembris algav koolitee möödub kiiremini ja aktiivsemalt, kui lapsed endale n-ö rattad alla saavad, olgu tegu algklassilaste või juba gümnaasiumis õppiva noormeeste ja või neidudega. Siin on valikuvõimalused.
Rulad
Rulatamine kogub Eestis üha enam populaarsust ja see ei ole ammu enam ainult keeruline ekstreemsport. Rulast on saanud lahe transpordivahend, millega kodust kooli, koolist koju ja sõpradega kohtuma kulgeda. Kõige rohkem kasutavad lapsed ja noored praegusel ajal cruiser ja longboard tüüpi rulasid.
Plastikust cruiser on väga populaarne ning sellel hooajal tõeline hitt-toode. Selle sõiduvahendiga õpivad lapsed kiiresti sõitma. Boonuseks on ka soodne hind ning suur hulk erinevaid disaine ja värvilahendusi, mille vahel valida. Kui sooviks on efektiivselt tänavatel liikuda ja sõiduvahendit igale poole ilma suurema vaevata kaasa võtta, siis on see just õige valik.
Suuremate koolipoiste ja –tüdrukute eelistus longboard on võrreldes cruiser’iga pikem ja madalam. Sellega on mõnus sõita sildedatel kergliiklusteedel, aga edukalt saab hakkama ka tänavatel. Longboard’iga mäest alla veeredes saab tunda ehedat vabaduse feeling’ut ning õppida oma keha meisterlikumalt valitsema. Saadaval on hulk eri kujusid ja suurusi vastavalt sõitja eelistusele – vali vaid oma lemmik!
Tõukerattad
Tõukerattaga sõitmise suudab kiiresti ära õppida iga laps ja sellega liikumine pakub muudele alternatiividele lõbusat vaheldust. Tõuksi saab hõlpsasti igale poole kaasa võtta ning seda on kerge vajadusel ka näiteks trepis alla ja üles tassida.
Kruiisimise tõuksid on lahedad sõiduriistad, millega saab kulgeda punktist A punkti B. Need rattad sobivad igas vanuses koolilastele ja igaüks leiab kindlasti oma, sest tõukse toodetakse igale pikkusele ja kaalule ning ka reguleeritava lenksuga. Kõige mõnusam on, mõistagi, sõita siledal alsfaldil, kuid hätta ei jää tõuksiga ka ebatasasemal teel. Kui aga niisama kruiisimine pisut igav tundub ja tahaks põnevamalt aega veeta, siis võib valida pisemate rataste ja tugevama raamiga trikitõuksi. Trikitada saab tänaval või sõita möllama skateparki!
Tasakaaluliikur
Tasakaaluliikur on hitt juba täna, aga kõik märgid näitavad, et selle populaarsus on tõusuteel. See on ideaalne vahend, millega väiksemaid vahemaid läbida, aga ka niisama ringi lustida, sest pakub hoopis uutmoodi liikumisvõimalust. Kalluta vaid ennast ette või taha ja oledki teel.
Jalgrattad
Klassikaline jalgratas oli, on ja jääb. Ka koolitee või trenniskäik saab ratta seljas läbitud mitu korda kiiremini ja lõbusamalt kui jalgsi kõndides. Hommikuste ummikute ajal võib mõnikord rattaga isegi kiiremini kohale jõuda kui bussi või autoga. Rattasõit on üks lihtsamaid ja mõnusamaid viise olla füüsiliselt aktiivne ja liikuda värskes õhus.
Kui aga tavaline ratas on igavaks muutunud, siis miks mitte valida fatbike. See laiade rehvidega ratas oli algselt mõeldud vaid maasikul sõitmiseks, kuid on nüüd kolinud ka linnatänavatele. Fatbike’il veeremine pole küll nii kerge, kuid pakub teistmoodi põnevat sõidukogemust ja väiksemate laste jaoks (vanuses 7−12) on saadaval spetsiaalsed mudelid. Fatbike’iga ei jää hätta isegi siis, kui on vaja sõita porisel või liivasel teel. Eriti hea uudis on see, et Fatbike’i seljas võib edukalt vändata ka lörtsi ja lumega.
Tänavapildis hakkavad üha rohkem silma ka Fixie/Single speed (nn hipsterite rattad) ning trendikad linnarattad. Fixie/Single speed on saanud inspiratsiooni jalgrattaspordiajaloo algusest, need rattad on lihtsama raamiga ning ühekäigulised, mõni neist on isegi kinnise ülekandega, kus ei ole vabajooksu (jalad käivad kogu aeg ringi). Selline ratas on võimalikult lihtne ja pole pelgalt liikumisvahend, vaid ülimalt stiilne kaherattaline sõber.
Linnaratas sobib ka neile, kes armastavad mugavat ja rahulikku kulgemist, sest linnarattal on mugav sõiduasend, pehme sadul ning lisavarustuseks pikad porilauad ja korv, kuhu vajalik kraam kenasti sisse mahub.
Proovige koos!
„Rattad alla” ei tähenda pelgalt füüsilist liikumisvõimalust, vaid arendab tasakaalu, koordinatsiooni ja õpetab paremini oma keha tunnetama. Ratastel sõiduvahendid ei olegi ju tegelikult mõeldud ainult lastele, ka täiskasvanutele võivad need olla uueks huvitavaks väljakutseks ning kui pole varem rula, tasakaaluliikuri või tõukerattaga sõitnud, siis miks mitte alustada õppimist koos lastega – uus ja huvitav elamus on garanteeritud!
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Sportland