Kuna uus aasta tervitas meid lumesajuga, siis on üle Eesti avatud mitmed suusarajad – nii ka Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuses. Kui sina pole veel suuski alla saanud, siis tule kindlasti Kõrvemaale!
11. jaanuari hommikuse seisuga saab Kõrvemaal suusatada 600 m kunstlume põhjaga rajal ja 2,1 km kergliiklustee rajal nii vabatehnikat kui ka klassikat. 5 km ja 19 km suusarajal saab sõita vabatehnikat (soovitavalt vanema suusaga). Küll on ajutiselt suletud 19 km ja 5 km raja viimased 1,5 km. Lund sajab õnneks juurde ning radade hooldus toimub jooksvalt. Rajainfot uuendatakse Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuse veebilehel igal hommikul. Hoia silma peal!
Isegi, kui oma suuski ei ole, on ikkagi põhjust kohale tulla, sest Kõrvemaa keskusest saab keskuse lahtioleku ajal kogu vajaliku murdmaasuusavarustuse laenutada.
Aga kui tööpäevadel päevasel ajal Kõrvemaale ei jõua, siis ei pea ootama nädalavahetust, et suusad alla panna. Rajale saab minna ka pealambiga ning eriline elamus on garanteeritud. Hea on teada, et õhtusel ajal on samuti võimalus keskuse tualetti kasutada ning külastustasu saab tasuda mobiilselt.
Rajad on mitmekesised
Sportland Ülemiste outdoor-osakonna juht Heiki Kanistik on Kõrvemaa radadel sage külaline. „Kõrvemaa asub Tallinnast umbes 60 km kaugusel, seega on sinna on väga lihtne ja kiire kohale jõuda. Lund on seal samuti igal talvel olnud,“ ütleb Heiki. Tema sõnul on Kõrvemaal suureks plussiks ka see, et rajad on alati hooldatud, peale trenni on sauna- ja pesemisvõimalused ning kõhu saab samuti täis.
„Mulle kui harrastussportlasele meeldib sealsete radade mitmekesisus ja eri pikkus. Kui on vaja rahulikku mahutrenni teha, siis on võimalik valida pikem ring – 19 km või 24 km. Kui on vaja lühikest ja intensiivset treeningut, siis sobib 3 km või 5 km rada. Rajad on hoogsad ja kurvilised ning tänu sellele saab tempot mõnusalt üleval hoida. Tõusud on hea nurga ja mõnusa pikkusega,“ kirjeldab ta.
Kõrvemaa radade profiil sobib Heiki sõnul harrastajatele väga hästi. „Päris tippudele on suusarajad ehk veidi kerged, aga noorsportlastele ja harrastussportlastele ideaalsed. Ka lapsed saavad alati sobiva distantsi valida,“ ütleb ta. „Üks eripära pikematel ringidel siiski on – lõpp läheb raskeks,“ lisab ta Kõrvemaa 19 km ringi lõputõusudele vihjates. Aga väljakutsed ongi ju selleks, et neid vastu võtta ja nendega hakkama saada.
Milline varustus valida?
Kuna ideaalsete olude jaoks lund praegu veel pisut napib, siis pikematele ringidele on soovitav minna vanema suusaga. Suurematel suusafännidel on kehvema raja varustuse jaoks kasutusel isegi termin „mullasuusk“. Kes ei tea, mida see tähendab, siis Heiki selgitab lähemalt: „See suusk oli kunagi väga korralik suusk, kuni sai põhja alla parandamatu vea – kriipsu või kandi vigastuse. Selle suusaga sa enam ei võistelda, vaid seda hakatakse kasutama treeningutel, esimese lumega ja mitte kõige ideaalsema rajaga.“
Oma parimad suusad soovitab Heiki alla panna siis, kui lund on rohkem.
„Selleks võiks olla vähemalt 20 cm lund, rada masinaga hooldatud, prahi ja kivi vaba,“ sõnab ta.
Suusatamine on suurepärane treening
Kui lumi on maas ja murdmaarajad olemas, siis sõitma peaks aga minema igal juhul. „Suusatamine on talvisel ajal parim vastupidavusala. See annab võimaluse viibida värskes õhus ja sellega tegelemine tugevdab südant, parandab vereringet, hingamist ja ainevahetust. Suusatades saab koormuse 90% lihastest. Lisaks pakub see ala lumerikastel talvedel neljaks-viieks kuuks vaheldust jooksule ja rattasõidule,“ loetleb Heiki suusatamise plusse. „Mina naudin nii suusatamist kui ka talvises looduses viibimist, sest ma armastan lund,“ lisab ta.
Seega kõik, kes on Heikiga sama meelt, otsige suusavarustus välja või laenutage see Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskusest ning rajal näeme! Kes aga suusarajale minna ei taha, siis ka nendele jätkub keskuses tegemist:
· kelgutada ja tuubitada saab kelgumäel;
· tuube saab keskusest ka laenutada;
· discgolfi saab mängida Prodigy Kõrvemaa 18 korviga rajal, aga mänguaja peaks eelnevalt broneerima siin;
· tähistatud on 4 km pikkune tõukekelgu matkarada, tõukekelke saab samuti keskusest laenutada.
Peamaja ja laenutus on avatud argipäeviti kell 10-17, nädalavahetustel kell 9-18. NB! Suuski saab hooldada nädalavahetustel.
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Iti-Pätrik Järve / erakogu