Kõrvemaal saab kogenud treenerite käe all suusatamist õppida | Sportland Magazine

Jaga „Kõrvemaal saab kogenud treenerite käe all suusatamist õppida“

Kõrvemaal saab kogenud treenerite käe all suusatamist õppida

Vaid 55 kilomeetri kaugusel Tallinnast asub Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus. See on hetkel ainus suusakeskus Eestis, kus on oma treenerid, kelle käe all suusatamist õppida.

Suusakooli tunnid toimuvad pühapäeviti, eraldi grupitreeningud on eelkooliealistele ja kooliealistele. Noorukitel ja täiskasvanutel on võimalik personaaltunde võtta. Muudel päevadel võetakse gruppe vastu kokkuleppel. Kohapeal toimetavad keskuse müügi- ja teenustejuht Marilin Pehka ning treenerid Õnnela Raudsepp, Pavo Raudsepp ja Kaido Bammer, kes kõik on Kõrvemaal tegutsenud juba 8-10 aastat. Pavo tegeleb põhiliselt eratundidega, Õnnela ja Kaido laste gruppide ja eratundidega. Rääkisime treeneritega lähemalt, miks tasuks suusatundi tulla.

TRENNIS ÕPITAKSE ERINEVAID OSKUSI
 
Õnnela, mis vanuses lapsi oma treeningutele ootad?

Vanus ei ole oluline. Põhiline on see, et lapsel oleks huvi suusatamise ja liikumise vastu. Poisid ja tüdrukud võivad koos treenida vanusest sõltumata ning grupis võiks olla maksimaalselt kuni kaheksa last. Gruppide moodustamine toimub lähtuvalt tasemest ning seda võib küll öelda, et varasemalt mis iganes spordialaga kokku puutunud lapsel on kergem uusi sportlikke oskusi omandada. Treeningute ülesehitus võib olla iga kord väga erinev, sest see sõltub laste tasemest.

Miks lapsed võiksid suusatamist õppida?

Suusatamine on hästi tore tegevus, mis annab suurepärase võimaluse talvel õues liikumiseks. Lisaks aitab parandada koordinatsiooni. Trennis õpime ka seda, kuidas külmetunud jalgu ja käsi soojendada. Spetsiifilistest oskustest õpime näiteks kukkumist, et laps saaks pärast kukkumist ikka ilusti püsti.

Kas varustus võiks endal olla või saab kohapealt kõike laenutada?

Kui peres on suusavarustus olemas, on hästi, aga on võimalik ka Kõrvemaal kohapeal kõike laenutada ning varu on piisav. Laupäeval-pühapäeval on siin võimalik lasta ka suuski hooldada. Samuti on esmavajaduste katteks kohapeal müügil kindad, buffid jms. Vanematel on laste tundide ajaks võimalik rentida enda jaoks lisaks suuskadele ka tõukekelke või osaleda avatud matkadel. Pärast trenni võib lapsi premeerida näiteks ühise mootorsaanimatkaga, mis toimuvad nädalavahetusel kell 11-15.

Väikesed suusasõbrad Sportland Kõrvemaa suusamaratonil
Väikesed suusasõbrad Sportland Kõrvemaa suusamaratonil

SUUSATAMINE ON LUST JA LÕBU
 
Pavo, miks võiks igas vanuses suusatamist õppida?

Suusatamine on lust ja lõbu ja minu meelest üks lahedamaid vaba aja veetmise vorme. Minu esimene armastus suusatamise vastu kestis lausa 25 aastat. Usun, et suudan oma kogemusega suusatama panna kõik karud, kes vähegi soovivad seda õppida.

Milline näeb välja täiskasvanu personaaltreening?

Alustame sellest, millisel tasemel inimene üldse on. Vahel räägime täitsa algtasemest A, B, C –st, kuid tavaliselt on need inimesed kuskil K,L,M -i juures, kes Kõrvemaale jõuavad. Lähenen igale inimesele tema tasemest lähtuvalt.

Minu juures käiakse ühekaupa, aga ka väikeste gruppidena, soovituslikult näiteks 3-5 inimest korraga. Üks-ühele treening näeb välja väga detailne, kus räägime kurvitehnikast või Tartu maratoniks valmistumisest ehk harjutame mingeid konkreetseid tegevusi. Kui suusakogemus on väiksem, siis on kindlasti mõnusam tulla väikese grupiga, siis saame kõik mõnusalt suusatada. On olnud ka suuremaid gruppe, 10-15, aga seda on natuke palju, ei soovita kliendile.

Ühel nädalavahetustel viin läbi 3-5 tundi. Pööran palju tähelepanu liigutuste ökonoomikale, et inimesed ei kulutaks edasijõudmiseks liigselt energiat. Kuid luban seda, et treeningud on siiski lõbusad.

Suusaõpe Kõrvemaal

Palun iseloomusta Kõrvemaa radade profiili ja omadusi.

Kõrvemaa eelis näiteks Tehvandi ees on turistiraja olemasolu, siin on ka turistitõusud, mis ei võta hinge kinni. Väikese võrdusmärgi võib panna Kekkose radadega Käärikul. Siinsed rajad ongi treeningrajad. Tavatreeninguks soovitan 19 km ringi. Kui libisemisoskus pole nii hea, siis soovitan sõita uuel 2 km ringil. 5 km ring on oma profiili mõttes sobilik edasijõudnutele.

VAJA ON SÜSTEEMI JA REGULAARSUST
 
Kaido, milline näeb välja üks laste grupitrenn?

Laste grupitrenn on alati kirev ja kõrvalistele isikutele huvitav. Kõrvemaa suusatrennid on rohkem mõeldud algteadmiste saavutamiseks. Mina proovin hoida treeningud lihtsate ja lõbusatena. Esimeses osas tegeleme suuskadel püsimisega ehk harjutame tasakaalu hoidmist ja suuskadel liikumist. Uue grupiga õpime ka kukkumist ja lihtsalt püsti saamist – see on suusatamisoskuse üks osa. Trenn lõpeb alati ühise suusaringiga, kus sõidame suuremast mäest alla ja proovime rakendada kõiki õpitud tegevusi nii hästi kui see välja tuleb.

Mida laste grupitrennis põhiliselt õpitakse ja millele rõhku pööratakse?

Peamised oskused on tasakaal, suuskadel liikuma hakkamine, suuskade ja keppide asetus, et liikumine oleks sujuv. Lisaks õpime esimesi uisusamme ja mäest laskumist. Õppides tasakaalu tunnetama, õpib laps suuskadel läbima ka keerulisemaid kohti. Kuna laste tase on erinev, siis lähenen iga trenni ülesehitusele ka erinevalt.

Kui kiiresti on võimalik oskusi  arendada?

Sellele küsimusele on päris raske vastata, olen ise suusatanud 25 aastat, arenen pidevalt, vahel mõnes elemendis on näha ka taandarengut. Iga laps on erinev, mõni suudab juba teises treeningus ilusat uisusammu näidata, teine saab mõnevõrra hiljem ilusate libisevate sammudega liikuma. Usun, et iga lapse jaoks on esimene liikuma saamine juba väike võit ning lapsevanem rõõmustab samuti, kui näeb last suusakoolist tulles uut harjutust ette näitamas.

Suusaõpe Kõrvemaal

Kuidas lapsevanem saaks muul ajal lapse suusatamishuvi üleval hoida ja enda poolt õppimist ja arengut toetada?

See on kõige suurem võtmeküsimus. Kõrvemaal toimuvad treeningud korra nädalas, aga selleks, et laps areneks ja saaks ühel päeval soovi korral ka võistelda, on vaja süsteemselt ja regulaarselt treenida. Mina annan trenni lõpus neile lastevanematele, kes soovivad, väikese ülevaate õpitu kohta, et nad saaksid kodus laste harjutamist jälgida ning julgustada. See pole ideaalne lahendus, aga aitab lapsel areneda.

Kindlasti peaks vältima sundimist, parem lahendus on last kaasata oma suusatmistegevusse. Isegi kui vanemad on väga head suusatajad, võiks natukene aega lastele pühendada ja nendega koos mõne ringi teha. Kõrvemaa üks suuremaid plusse on see, et proovime esialgu trenne ilma vanemateta läbi viia, julgustades vanemaid sel ajal ise suusatama ning naastes sõita natuke koos lapsega. Lapse jaoks on oluline tunnetada vanemaid protsessi osana, mitte et neid lihtsalt viidaks trenni ja tuldaks järele. Vanematele lõpetuseks soovitus: julgustan, olen abiks ja kaasan last oma tegevusse.

Treeningutele registreerimine:
Marilin Pehka
E-kiri: [email protected]
sportlandkorvemaa.ee/sündmused

Kõrvemaa suusarajadHEA TEADA!
 
·      Põhja-Kõrvemaa on vaheldusrikkaima maastiku ja pinnavormidega paiku Eestis. Siin on mäed, sood ja rabajärved.
·      Talvel on siin väga mõnus suusatada. Suusaradu on erineva pikkusega igale maitsele, alates 1,5 km kuni Kõrvemaa suurringini, mis on lausa 65 km pikk. Suurring hõlmab Põhja- ja Lõuna-Kõrvemaa, Aegviidu, Jäneda ja Valgehobusemäe radu.
·      Kõige pisematele on kohapeal erinevad õppeplatsid ning paarisaja meetrised rajad.
·      Kui endal suusavarustust pole, siis kohapeal saab selle rentida.
·      Samuti saab keskuses keha kinnitada, soovi korral saunatada ja ööbida.

Tekst: Kärt Radik

Fotod: Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Simone Viidas: minu moto on olla parim versioon endast

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus